Rozmowa telefoniczna ministra Radosława Sikorskiego z Uładzimirem Nieklajeuem

 

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski odbył 27 maja rozmowę telefoniczną z Uładzimirem Nieklajeuem, kandydatem w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi, wybitnym poetą, brutalnie pobitym przez siły bezpieczeństwa 19 grudnia ubiegłego roku, osadzonym w areszcie, a ostatnio osądzonym na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Minister wyraził solidarność z postawą Nieklajeua, życząc wytrwałości i zdrowia dla niego i całej rodziny. Minister poprosił o przekazanie wyrazów solidarności z represjonowanymi politykami opozycji, zapewniając, że Polska konsekwentnie domaga się zwolnienia wszystkich bez wyjątku więźniów politycznych na Białorusi. Fala represji kontynuowana przez władze w Mińsku wywołuje silne potępienie całej Unii Europejskiej, która jest solidarna z uwięzionymi i jest zdecydowana wywierać dalszy silny nacisk na władze białoruskie, oczekując rychłej amnestii.

Uladzimir Nieklajeu podziękował za konsekwentne stanowisko Polski i osobiste zaangażowanie Ministra na rzecz uwolnienia więźniów i politykę wsparcia dla przemian demokratycznych na Białorusi.

 

Rzecznik Prasowy

Marcin Bosacki