Rzeźbiarstwo w metalu

Rzeźbiarstwo w metalu

Wystawa w Orońsku

Rzeźbiarstwo to specyficzna dziedzina sztuk plastycznych, która jest ściśle związana z tworzeniem trójwymiarowych jej form. Wykonuje się ten rodzaj artyzmu z różnych materiałów, co odróżnia ją od przykładowego malarstwa, ponieważ można rzeźbę oglądać dookolnie.

Faktura i kolor

Efektem tworzenia rzeźby nie tylko metalowej prace, przeznaczone do oglądania ich ze wszystkich stron. Cechami rzeźb faktura, która zależy od materiału oraz kolor. Podstawową metodą wykonania rzeźby metalowej, jest technika odlewnicza na tak zwany na wosk tracony”. Rzeźba taka, powstaje w dowolnym materiale przez jego replikę wykonaną z mniej szlachetnych stopów metali.

Czym jest model rzeźby

Model takiej rzeźby jest przeważnie gliniany, pokrywany formą zwaną negatywem gipsowym. Wyjątkowo dobrą formą rzeźbiarską jest często silikon. Silikon też stosuje się przy wielokrotnym odlewaniu tej samej rzeźby. Poprzez swoją niebywałą wprost elastyczną strukturę, dobrze się go zdejmuje z odlanej już rzeźby.

Gips

Gdy negatyw gipsowy zastyga, staje się dość twardy, ażeby go zdjąć czyni się to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić prawdziwej struktury rzeźby. Kolejną formą rzeźby lanej metalowej, jest wosk. Gdy wlewa się do tej formy rozgrzany metal, on się z czasem uszkadza, nie psując tym samym rzeźby. Dlatego metoda ta nazywa się metodą „na wosk tracony”.

Rzeźba kuta

Jest to forma takiej obróbki metalu, do której używa się technik i narzędzi kowalskich. Metal nagrzewany jest przy pomocy paleniska kowalskiego lub pieca, po czym poddawany jest obróbce kucia swobodnego lub matrycowego.

Redakcja Polish News wybrała się do Centrum Rzeźby Współczesnej do Orońska, gdzie mogła podziwiać współczesną rzeźbę wykonaną z metalu.

Ewa Michałowska- Walkiewicz