Stare Tarnowice

Polish News szuka najpiękniejszej rzeźby

Tarnowskie Góry, to miasto leżące w południowej Polsce. Jest ono usytuowane na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Redakcja Polish News, udała się właśnie do tego miejsca, by w pobudowanym tam zamku poszukać najpiękniejszej rzeźby. Polish News, została zaproszona do Starych Tarnowic przez Klub Rzeźbiarski Opoka z Piekarów Śląskich.

Stare Tarnowice

Stare Tarnowice (Alt Tarnowitz), to dzielnica Tarnowskich Gór. Powstała ona w 1316 roku. Pierwszym jej właścicielem był prawdopodobnie rycerz Adam de Tarnowice. Następnymi dziedzicami Starych Tarnowic był jego syn Święcisław, później byli to bracia Włodkowie, a następnie ród Wrochemów. Najdawniejsza wzmianka o Tarnowicach, pochodzi z roku 1251 roku. Ostatnimi rycerzami z Tarnowic byli rycerz Sambor oraz Mikołaj i Teodor Włodkowie herbu Sulima. Siedzibą rycerską w XIV i XV wieku była wieża obronna wzniesiona na kopcu, którego pozostałości widoczne są za kościołem św. Marcina.

Na odsiecz Wiedniowi

W roku 1683, w drodze na Wiedeń, król Polski Jan III Sobieski, kazał czterech żołnierzy powiesić w Tarnowicach za to, iż rabowali okoliczną ludność. Król wówczas okazał się być władcą sprawiedliwym, który dbał o interesy najuboższych obywateli Rzeczpospolitej. Podobno pierwszymi rzeźbami jakie kiedyś dekorowały przyzamkowy park, były rzeźby króla Jana III Sobieskiego. Powstania narodowe zniszczyły te postumenty, ale inne rzeźby zajęły miejsce postaci królewskiej. Dziś można najczęściej podziwiać rzeźby mitologicznych herosów i boginek.

Ostatni właściciele

Ostatnimi właścicielami Starych Tarnowic, była od 1820 roku rodzina hrabiów i książąt Henckel von Domersmarck ze Świerklańca, która to w 1822 roku połączyła dobra tarnowickie w jeden fideikomis dla swego młodszego syna hrabiego Krafta. Rezydował on w neorenesansowym pałacu w parku na pograniczu Rept i Starych Tarnowic. Po roku 1922, Stare Tarnowice znalazły się w granicach II Rzeczypospolitej.

Wystrój wnętrza zamkowego potrafi zachwycić każdego turystę. Jednak,uroda rzeźb parkowych, naprawdę jest wyjątkowa.

Ewa Michałowska – Walkiewicz Fundacja Kompleks Zamkowy Fundacja Kompleks Zamkowy