Sekret modnych, kolorowych paznokci

Od wieków kobiety poświęcały wiele czasu na pielęgnację rąk, dłoni, palców, paznokci. Zmieniała się moda, nie wszystkie panie mogły sobie pozwolić na biżuterię, pierścionki, bransolety. Ale wypielęgnowane dłonie, smukłe palce zakończone długimi, kolorowymi paznokciami zwykle stanowią o statusie kobiety w społeczeństwie każdej niemal epoki.

Czy panie, a często i panowie, którzy noszą artystyczne, kolorowe paznokcie w 21 wieku wiedzą o tym, jaki wpływ na stan zdrowia ma proces utrwalania (suszenia, utwardzania, nasycania innymi substancjami) lakieru na paznokciach, w ramach regularnej pielęgnacji?  

Lampy UV przeznaczone do suszenia i utwardzania paznokci uszkadzają DNA komórek człowieka. W ciągu jednej 20 minutowej sesji bezpowrotnie ginie od 20% do 30% komórek, a 3 kolejne sesje powodują obumarcie od 65 do 70% komórek poddanych naświetlaniu. Te same wzorce mutacji obserwuje się u pacjentów chorych na raka skóry. Chodzi o emisje spektrum światła UV 340 – 395 nm do utwardzania substancji chemicznych zawartych w preparatach do hybrydowego,  żelowego manicure.

Podobne wyniki, wskazujące na uaktywnienie komórek raka, stwierdzono po zbadaniu skutków opalania w solariach (łóżka opalające). Urządzenia te reklamowano niegdyś jako w pełni bezpieczne. 

Wyniki badań podaje autor publikacji, prof.Ludmil Alexandrov, współautorka dr Maria Zhivagui i inni naukowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Źródło informacji: „Nature Communications” 

(http://dx.doi.org/10.1038/