Skansen z widokiem na przyszłość

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie świętuje 40 lat istnienia. Uroczysta gala, która odbywała się w siedzibie chorzowskiego skansenu była okazją do przypomnienia historii placówki, ale i do snucia planów na przyszłość.

– Skansen to żywy organizm, który ewoluuje i zmienia się. To nie tylko miejsce w którym możemy spotkać prawdziwe przedmioty, dotknąć tradycji, ale i poznać rzemiosło. To dziedzictwo z roku na rok zanika, ale tu ma szansę się odrodzić. Staramy się odtworzyć historię tych miejsc i przypomnieć, głównie młodym ludziom, jak kiedyś wyglądały – podkreślał w trakcie gali dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego, Andrzej Sośnierz.

Właśnie po to, by dotrzeć do młodych odbiorców, chorzowski skansen z roku na rok zmienia swoją ofertę i to nie tylko w kwestii zasobów muzealnych, ale przede wszystkim nowoczesnych form przekazu i narzędzi multimedialnych. Przykładem jest uruchomiona niedawno wirtualna szafa, w której na ekranie można przymierzyć tradycyjne stroje z naszego regionu. W okolicy historycznych obiektów w skansenie można także usłyszeć odgłosy zwierząt i życia, które się w nich toczyło.

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie powstało w 1975 roku, ale pierwsze plany jego powołania i usytuowania w katowickim Parku Kościuszki, sięgają roku 1938. Niestety te pierwsze przymiarki przerwał wybuch wojny. W 1964 roku przeniesiono do skansenu pierwsze obiekty: wiatrak z Grzawy i spichlerz z Warszowic, ale uroczyste otwarcie nastąpiło 5 maja 1975 roku, a do dyspozycji zwiedzających oddano 33 zabytkowe obiekty architektury wiejskiej.

foto: materiały muzeum
http://ttg.com.pl/