Śladami Doktor Anki

Brody Iłżyckie. Obelisk Doktor Anki

Podróże z panią Janiną

Pani Janina Sylwestrowa mieszkanka Krynek, wielka miłośniczka historii ziemi świętokrzyskiej, zaprosiła redakcją Polish News, aby podążać śladami Heleny Wolf, która ściśle powiązana jest z tym regionem. Pani Janina Sylwestrowa, działa w Klubie Wspomnień „Zębiec” oraz Stowarzyszeniu „Mój pierwszy raz”, który organizuje wieczorki wspomnień w miejscach szczególnie zapisanych w naszej dziejowej historii. Właśnie na taki jeden z wieczorków, została zaproszona chicagowska redakcja.

źródło: https://pl.wikipedia.org/

Kim była

Helena Wolf podpisująca się też, pseudonimem Doktor Anka, przyszła na świat dnia 2 marca 1915 roku. Zmarła natomiast w dniu 3 kwietnia roku 1944 w Brodach nad zalewem Brodzkim. Była to polska lekarka, porucznik, pośmiertnie awansowana do stopnia majora, która walcząc w szeregach Armii Ludowej, była szefem służby sanitarnej obwodu Radomsko-Kieleckiego AL. Od wybuchu II wojny światowej pracowała w Szpitalu św. Ducha i Szpitalu Wolskim w Warszawie. Po pewnym czasie przeniosła się poza stolicę.

Rok 1943

W roku 1943 Doktor Anka została członkinią Polskiej Partii Robotniczej, a także Gwardii Ludowej. Uczestniczyła w licznych akcjach bojowych I Brygady Armii Ludowej. Zginęła rozstrzelana w Brodach pod Iłżą. W miejscu jej śmierci ustawiono po wojnie obelisk z kamieni.

Po wojnie została awansowana do stopnia majora i odznaczona została Krzyżem Grunwaldu. Mąż pani Janiny Sylwestrowej, zakupił biało-czerwone kwiaty i wieńce, które pod wspomnianym obeliskiem na Brodach, złożono uhonorowując w ten sposób Doktor Ankę.


Ewa Michałowska- Walkiewicz