Śladami legend polskich

 Redakcja Polish News, w miniony weekend wybrała się na wycieczkę na południe Polski, by móc tam posłuchać starych rodzimych legend, które na dobre wdarły się w naszą kulturę i obyczajowość. Najciekawsze z nich, stanowiły kanwę do napisania wielu opowiadań historycznych, w których wplecione były wątki mistyczne.

Koziołki

Mnie najbardziej podobała się „Legenda o koziołkach”, które zbiły z tropu rosyjskich kozaków, którzy w dziewiętnastym wieku chcieli złupić pobliskie wioski. Legendy najczęściej są czytane przez naszych najmłodszych, dlatego też oprócz wątków patriotycznych, warto urozmaicić takowe opowiadanie bajką lub legendą- dodaje Janina Cukierska członek Stowarzyszenia Historyków Polskich.

Legenda o śmierci

Najbardziej bliska mojemu sercu była „Legenda o śmierci”. Nie tylko był poruszony w niej wątek wymiaru sprawiedliwości, ale jest w niej podkreślone piękno naszego kraju. Jest bardzo ważny aspekt dydaktyczny gdy taka legenda będzie stanowiła lekturę dla naszej młodzieży. Warto jest podkreślać urokliwość naszych rodzimych miejsc, które od wieków stanowiły naszą historyczną wartość – wtrąca Małgorzata Gałkowska.

Legenda o pani Niedźwiedziowej

Gdy zwiedzaliśmy Zakopane, usłyszeliśmy piękną „Legendę o pani Niedźwiedziowej”. W dzisiejszych zwariowanych czasach, kiedy to na piedestał naszego życia wysuwa się pieniądz i kariera, warto jest przypomnieć sobie nasze pochodzenie i jaką wartość stanowiła rodzina i Ojczyzna na przykład w latach naszej niewoli narodowej- mówi Gerard Szumski.

Jak zatem widać, bardzo ważną kopalnię naszej kulturowości stanowią legendy. Nasza Redakcja miała okazję nie tylko ich posłuchać, a także w Białce Tatrzańskiej i Zakopanem, pooglądać wielu eksponatów, które są właśnie związane z naszymi polskimi legendami.

Ewa Michałowska – Walkiewicz