SPOTKANIA INŻYNIERÓW POLSKO-AMERYKAŃSKICH

Zarzad

 

 

W sobotę 12-tego listopada, w tutejszym Centrum Kopernikowskim odbył się kolejny V Zjazd Rady Inżynierów Polskich Ameryki Północnej. Do Chicago przybyli reprezentanci Polskich organizacji inżynieryjnych z Nebraski, San Francisco, Nowego Jorku, Filadelfii, z Kanady i z Polski.

 Z Nebraski przybył professor Andrzej Nowak z grupą Polskich doktorantów specjalizujących się na jego uczelni. Kanadę reprezentowały ośrodki w Toronto i w Oshawie.

 Z Polski przybył magister inżynier Wiktor Piwkowski, Przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) oraz Jerzy Baranowski, Prezydent Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej.

 Obecny Prezes Rady professor Andrzej Nowak jest wykładowcą Uniwersytetu Stanu Nebraska, jest autorem około 450 publikacji z zakresu budownictwa mostowego. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnien amerykańskich i polskich organizacji inżynieryjnych. Między innymi Kanadyjska Organizacja Inżynierów Budowlanych nadała jemu medal Kazimierza Gzowskiego. (Kazimierz Gzowski 1813-1898, inżynier, budowniczy kanadyjskich linii kolejowych, polityk, inicjator założenia parku wodospadów Niagary). Professor Nowak często podróżuje, wykłada również na Polskich uczelniach technicznych. 

 Celem spotkania Rady była wymiana doświadczeń organizacyjnych, wybór nowych władz na nastepną dwuletnią kadencję oraz ustalenie planów na przyszłość. W ostatnich dwóch latach członkowie Rady brali czynny udział w obradach pierwszego Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich który zorganizowany  był na Politechnice Warszawskiej we wrześniu 2010 roku. Członkowie Rady brali również udział w licznych konferencjach specjalistycznych.

 Zarzad

Członkowie Rady Inżynierów Polskich Ameryki Północnej, siedzą od lewej: Janusz Romański, Ryszard Bąk, Andrzej Targowski, Andrzej Nowak, Wiktor Piwkowski, Kazimierz Jagiełło, Mirosław Niedziński, Jan Płachta. Stoją od lewej: Marek Zywno, Krzysztof Waszczuk, Tomasz Wesołowski, Przemysław Rakoczy, Anna Rakoczy, Hieronim Terasinski , Magda Pietrzak, Krzysztof Kluczewski, Jan Jekielek, Jerzy Baranowski, Kazimierz Babiarz.  

Minutą ciszy uhonorowano zmarłego w tym roku twórcę internetu, inżyniera Pawła Barana. Profesor Andrzej Targowski z Western Michigan University poinformował o uroczystościach które wprowadziły Pawła Barana do Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich. Uroczystość ta odbyła się 27 października 2011, w “Pałacu Na Wodzie” w Łazienkach, w Warszawie. Profesor Targowski przypomniał również sylwetkę Stanisława Ulama, matematyka, fizyka, astronoma, który był projektantem symulacji “Monte Carlo” powszechnie używanej w badaniach naukowych. Stanisław Ulam pracował na projekcie “Manhattan”, był jednym z tworców  Amerykańskiej bomby atomowej.

 

Profesor Targowski pełni obecnie (kadencja 2007-2013) funkcję Prezesa Międzynarodowego Towarzystwa Badań Cywilizacyjnych. Jest bardzo aktywnym w środowisku inżynieryjnym, był w latach 2001-2007 prezesem Światowej Rady do Spraw Badań nad Polonią oraz Członkiem Zagranicznym Akademii Inżynierskiej w Polsce. W 2003 roku professor Targowski był założycielem Rady Polskich Inżynierów Ameryki Północnej.   

 

Prezes Wiktor Piwkowski przekazując pozdrowienia od krajowych członków PZITB stwierdził, że jest pod dużym wrażeniem osiągnięć Polskich Inżynierów w Ameryce. Nazwiska inżynierów: Sendzimira, Modrzejewskiego, Piaseckiego, Barana, Ulama i wielu innych są dobrze znane w Polsce. Ich osiągnięcia miały wielki wpływ na rozwój cywilizacyjny świata, mówi się, że inżynierowie są “solą ziemi”. Wiktor Piwkowski dodał, że obecnie PZITB koncentruje swoją uwagę na zagadnieniach bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Statystyki wykazują, że prawdopodobieństwo wypadków w budownictwie jest znacznie większe aniżeli w górnictwie.

 

Istotnym zadaniem Rady jest wymiana doświadczeń organizacyjnych oraz dyskusja na tematy rozwojowe i innowacyjności. Podkrślano konieczność zaangażowania inżynierów młodszej generacji. Duży sukces w tej dziedzinie osiągnęła Magda Pietrzak, prezeska organizacji Studentów Polskich w Nowym Jorku a w szczególności jej popularny program “Studia 4 U” (Studia dla ciebie). Program ten jest organizowany przy współpracy organizacji Polonia Technica oraz Konsulatu RP w Nowym Jorku.

W spotkaniach tych kandydaci na studia wyższe są informowani o właściwym przygotowaniu do studiów, programach uczelnianych oraz o finansowaniu.

 

Jerzy Baranowski przekazał pozdrowienia od Rektora Politechniki Warszawskiej, profesora Włodzimierza Kurnika który zaprosił uczestników Zjazdu na Drugi Światowy Zjazd Inżynierów Polskich. Zjazd ten odbędzie się na terenie Politechniki Warszawskiej pod patronatem Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, we wrześniu 2013 roku.  

 

Komisja nominacyjna w składzie: Andrzej Targowski, Kazimierz Babiarz i Krzysztof Kluczewski zaproponowała profesora Andrzeja Nowaka na kolejną, dwuletnią kadencję Prezesa Rady Inżynierów Polskich Ameryki Północnej. Profesor Piotr Moncarz z San Francisco został wybrany na wiceprezesa do spraw międzynarodowych. Doktor Janusz Romański został wybrany na wiceprezesa do Spraw Programowych w uznaniu jego doświadczeń z ostatnich obchodów 70-lecia Polonia Technica w Nowym Jorku. Krzysztof Kluczewski bedzie kontynuował swoją funkcję jako Sekretarz Rady. Funkcję Skarbnika spełniał będzie Ryszard Kaczmarek z Chicago. Prezesem Komisji Rewizyjnej został Tomasz Wesołowski z Oshawy w Kanadzie. Członkami Komisji Rewizyjnej będą doktor Jan Płachta z Chicago i Leszek Szalek z San Francisco.    

 Chicago

Laureaci Związku Inżynierów. Od lewej: Doktor Józef Wojciak, Joanna Jacobs, Profesor John Dykla i Adam Czyszczoń

W godzinach wieczornych uczestnicy Zjazdu spotkali się na bankiecie zorganizowanym przez Polsko Amerykański Związek Inżynierów w Chicago. Bankiet odbył się w salach bankietowych European Crystal Banquets w Arlington Heights. Mistrzem ceremonii był doktor Ronald Wolosewicz, którego ojciec w 1934 roku był jednym z założycieli  naszej organizacji. Konsulat RP w Chicago reprezentowała wicekonsul pani Aleksandra Krystek. Obecny był alderman 36-ego Distryktu, Nicolas Spasato.

 

Kongress Polonii Amerykańskiej, Wydział Stanu Illinois, reprezentowała Maria Roszek, Ewa Cholewińska oraz Walter Bochenek. Stanisława Rawicka reprezentowała  grupę „Giewont Society”, Gmina PNA No. 121. Organizację Polsko Amerykańskich Kontraktorów (PACBA)  reprezentował Piotr Wyszkowski.

 

Podczas bankietu uhonorowano kilku zasłużonych, długoletnich członków organizacji. Tegorocznymi laureatami byli: Joanna Jacobs, Profesor John Dykla, Dr. Józef Wójciak, Adam Czyszczoń i Tomek Karasiewicz.

 

Joanna Jacobs urodziła się w Zakopanem. Studiowała Budownictwo Lądowe na Politechnice Warszawskiej. Do USA przybyła w 1985 roku. Swą karierę zawodową rozpoczynała w firmie Raymond Derbas & Associates. Od 1998 roku pracuje dla Metropolitan Sanitary District gdzie pełni funkcję Starszego Inżyniera Projektanta.

 

Profesor John Dykla wychowywał sie w polonijnej dzielnicy, parafii  Świętej Trójcy. Jego dziadkowie pochodzili z Podhala. Studiował fizykę na tutejszym Loyola University. Doktorat otrzymał na Uniwersytecie Caltech, w Pasadenie w Californii. Jego praca doktorska dotyczyła tezy powstawania fal ciężkości podczas rozpadu gwiazd i powstawania tzw. “ciemnych dziur” (black holes) w przestrzeni kosmicznej. Jego badania koncentrują się na teoretycznej astrofizyce z zastosowaniem ogólnej teorii względności. Są to skomplikowane, naukowe zagadnienia rozwoju przestrzeni kosmicznej. Profesor Dykla ma niezwykły talent oratorski. Jego odczyty w tutejszej organizacji inżynierów Polskich cieszą się ogromną popularnością, mówi wprost fascynująco, wszyscy słuchają Jego z zapartym tchem.     

 

Doktor Józef Wójciak jest absolwentem Politechniki Krakowskiej gdzie przez kilka lat pracował w licznych programach naukowych. Doktorat otrzymał w 1978 roku. W 1981 roku rozpoczął pracę dla niemieckiej firmy Wakuti, był odpowiedzialny za projektowanie dużych konstrukcji zapory wodnej w Nigerii. W 1984 roku przybył do Stanów gdzie pracował przy projektowaniu i inspekcji konstrukcji mostowych.

 

Adam Czyszczoń urodzil si na Podhalu. Przybył do USA w 1965 roku. Inżynierię Budownictwa Lądowego studiował na Uniwersytecie Purdue, w stanie Indiana. W 1974 roku rozpoczął pracę dla miasta Chicago. Przez 30 lat pracował na lotnisku O’Hare aż do emerytury w 2005 roku. Jest poza tym aktywny w organizacjach: Zw. Podhalan, w Klubie Wierchy i w Klubie Rabka.

 

Tomek Karasiewicz urodził się w Warszawie. Na Politechnice Warszawskiej studiował budowę samochodów i pojadów kolejowych. Wraz z profesorem Jerzym Madejem jest autorem publikacji na temat szkodliwych dynamicznych efektów systemów napędowych dużej szybkości elektrycznych lokomotyw. Po przybyciu do USA specjalizuje się w projektowaniu maszyn przemysłu produkcji szklannych i plastikowych pojemników.  

 Inzynierowie

Na fotografii od prawej: Pułkownik James Schreiner, Danuta Studnicki, Jan Płachta, Norbert Barszczewski, Tad Hofkin i Adam Allen

W części oficjalnej bankietu uhonorowano również kilka osób, które swoimi odczytami urozmaicali program informacyjny organizacji inżynierów Polskich w Chicago. James Pawlikowski mówił we wrześniu 2010 o budowie Burj Khaifa w Dubaju, najwyższego drapacza chmur na świecie. Doktor Danuta Stadnicki w październiku 2010 mówiła o organizacji pracy firmy Commonwealth Edison Co. Doktor Jack Leya w listopadzie 2010 mówił o nowoczesnych metodach diagnostyki raka trzustki.

W styczniu 2011 doktor Jan Płachta przedstawił historię budowy pierwszego mostu kolejowego poprzez rzekę Misissipi.

W lutym 2011, Norbert Barszczewski mówił o elektronicznych metodach handlowych. W marcu 2011, Tadeusz Hofkin informował o nowoczesnych metodach klimatyzacji. W kwietniu 2011, professor Michał Wnuk mówił o ostatnim locie promu kosmicznego Kolumbia 7. W maju 2011, Adam Allen prezentował metody odnawiania elementów infrastruktury przy użyciu syntetycznych powłok.

 

Nowy sezon spotkań Związku Inżynierów rozpoczęto we wrześniu 2011 odczytem Pułkownika Frederic Drummond o zadaniach i projektach lokalnego biura Corps of Engineers w Chicago. W październiku 2011 prelegentem tutejszego Związku Inżynierów był professor Andrzej Nowak, który mówił o zagadnieniach bezpieczeństwa mostów i tuneli. 

 Ze względu na wcześniejsze zobowiązania, komendant biura, pułkownik Frederic Drummond nie mół być obecnym. Pułkownik James Schreiner wraz z małżonką reprezentowal biuro Corps of Engineers w Chicago.

 Schreiner

Honorowy gość Związku Inżynierów, pułkownik James Schreiner i Mirosław Niedziński

Pułkownik Schreiner jest wykładowcą Wojskowej Akademii Inżynieryjnej w West Point, w stanie Nowy Jork. W swoim przemowieniu poinformował, że jest pochodzenia Polskiego oraz, że wychowywał się w Chicago.  Przypomniał o historycznej roli Tadeusza Kościuszki w założeniu Akademii Wojskowej w West Point i jej obrony w czasach Amerykańskiej Wojny o Niepodległość.

 

W październiku 1776 roku Kongres Amerykański zatwierdził rezolucję mianując Tadeusza Kościuszkę inżynierem  w służbie Stanów Zjednoczonych w randze pułkownika z pensją 60-ciu dolarów miesięcznie. W ciągu kilku lat Kościuszko wykazał się wieloma czynami o dużym znaczeniu dla Rewolucji Amerykańskiej. Fortyfikacje Saratogi i West Point były jego wybitnymi osiągnięciami. Fortyfikacje Tadeusza Kościuszki w West Point nazwano Amerykańskim Gibraltarem. Pułkownik Schreiner przypomniał, że kiedy w roku 1802 otwarto Akademię Wojskową w West Point, pierwszym pomnikiem który zbudowano na terenie tej szkoły był pomnik Tadeusza Kościuszki.      

 

Podkład muzyczny bankietu przygotowała wspaniała, młoda skrzypaczka Krystyna Kowalik. Zakończeniem bankietu był koncert muzyki tanecznej w którym wystąpiła Agnieszka Iwańska ze swoim Jazzowym zespołem. Agnieszka była pierwszą Polką która zaśpiewała Amerykański Hymn Narodowy podczas meczu baseballa na Wrigley Field w Chicago. 

 

Doktor Ron Wołosewicz podziekował za przybycie miejscowym, szczególne uznanie i wdzięczność skierował do przybyłych z dalekich stron gości bankietu. Sukces bankietu był możliwy dzieki dużego wysilku pracy zarządu organizacji inżynierów Polskich w Chicago a w szczególności prezesa Mirosława Niedzińskiego.

@ Tekst Jan S. Plachta;

Zdjęcia:  Rafal Kopacki i Jacek Szostka.