Miasto Chmielnik, położone jest w województwie świętokrzyskim, wzdłuż trasy prowadzącej do Kielc. Jest ono ośrodkiem handlowo-usługowym. Od połowy XVI wieku do roku 1689, Chmielnik był jednym z ważniejszych centrów polskiego kalwinizmu. Polish News, zostało zaproszone do tego świętokrzyskiego miasta, przez wyznawców wspomnianego obrządku religijnego.
Rynek w Chmielniku
Pierwsze wzmianki o historii miasta pochodzą z 1241 roku, kiedy to miała miejsce wielka bitwa pod Chmielnikiem z wojskami Pajdara, stojącego na czele wojsk tatarskich. Najstarszym zabytkiem Chmielnika jest Kościół pod wezwaniem św. Trójcy z cmentarzem przykościelnym założonym w roku 1356.
Fontanna w Chmielniku
W czasach wojen z Mongołami
W czasach najazdów tatarskich, Chmielnik był własnością wielkiego rodu Oleśnickich. Ich staraniom Chmielnik zawdzięcza swoje prawa miejskie nadane mu przez ostatniego Jagiellona Zygmunta Augusta w 1551 roku. Siedem lat później, ówczesny właściciel miasta Jan Oleśnicki, zamienił kościół na zbór kalwiński, zapoczątkowując protestancki epizod miasta. Ostatni proboszcz katolicki został wygnany z miasta około 1562 roku, podobno miewał on liczne romanse ze swoimi kucharkami, stając się pośmiewiskiem całego miasta.
Synagoga w remoncie
W siedemnastym wieku, w Chmielniku mieszkało wiele społeczności żydowskich. Na podstawie przywileju wydanego przez Krzysztofa Gołuchowskiego, zaczęli osiedlać się tu Żydzi sefardyjscy wygnani z Hiszpanii. Ponieważ parali się oni kupiectwem, miasteczko zaczęło powoli się bogacić. Pod koniec siedemnastego stulecia, pobudowana tam została żydowska synagoga pełniąca oprócz miejsca nabożeństw i kultu, charakter zbiorczy dla wielu ludzi.
W darze dla króla
Chmielnik był również miastem królewskim, gdyż miasto to zostało przekazane w darze od Rzeczypospolitej ostatniemu władcy Polski Stanisławowi Poniatowskiemu. Król ofiarował je wkrótce, księciu Józefowi swojemu umiłowanemu bratankowi. Książę Józef, sprzedał Chmielnik wojewodzie inowrocławskiemu Andrzejowi Moszczyńskiemu, a cały dochód przeznaczył na wyposażenie polskiego wojska szykującego się do pogromu Austriaków pod Raszynem.
Zabytkowa studnia
Pomysł Chłapowskiego
Po III rozbiorze naszej ojczyzny, który miał miejsce w 1795 roku, Chmielnik należał do Austrii. Według legendy, generał austriacki Hipolit, przegrał Chmielnik w karty, a jego weksle dłużne wykupił sam Dezydery Chłapowski, na rok przed powstaniem listopadowym.
Dla zmylenia zaborczych władz, Chłapowski właśnie w tym mieście prowadził ćwiczenia z fechtunku dla przyszłych powstańców, szykujących się do odebrania zaborcom naszej ojczyzny.
Jak zatem widać, jest to jedno z piękniejszych i jakże ważnych miast polskich. Można tu nie tylko podziwiać wiele znamienitych zabytków, ale można również delektować się regionalnymi przysmakami. Najlepsza pizza, jest serwowana właśnie w tym mieście.
EWA Michałowska- Walkiewicz