Spowiedź Pfizera

 

 Wszystko zaczęło się w 2004 r w Chorwacji. Podczas wewnętrznej kontroli tamtejszej spółki-córki koncernu, znaleziono dowody na wręczania łapówek lekarzom i urzędnikom. Pfizer rozpoczął wewnętrzne śledztwo i zgłosił sprawę do SEC.

 Ustalono, że spółki Wyeth i Pfizer HCP zapłaciła w latach 1997-2006 ponad 2 mln dol. łapówek – pisze gazeta Wiedomosti. W dokumentach spółki wydatki te figurowały w dziale „działania reklamowe, marketing, badania kliniczne; szkolenia i konferencje”.

 W Rosji produkty Pfizer importowały rosyjskie firmy na podstawie kontraktów z Pfizer HCP. Przedstawicielem na rynku była najpierw firma Pharmacia, a od 2003 r sam Pfizer, ktory kupił tę firmę. Śledztwo ustaliło, że w Rosji lekarze i szpitale, które kupowały mendykanty Amerykanów, dostawały przysługujące przy tym oficjalnie zniżki (5 proc.) na swoje prywatne konta.

 Pfizer płacił też łapówki przez podstawione firmy. W 2003 r dyrektor oddziału rosyjskiego odkrył dwa nieznane rachunki bankowe, przez które realizowane były przelewy korupcyjne. Dystrybutorzy na rosyjskim rynku płacili pracownikom klinik za zamówione leki.  Były to kwoty idące w tysiącach dolarów jednorazowo. Łapówki dostawali też pracownicy ministerstwa zdrowia oraz np. wydziału zdrowia moskiewskiego ratusza. W listopadzie 2003 r pierwszy wiceminister zdrowia Rosji odbył „motywującą podróż” do egzotycznych krajów za pieniądze Pfizer. Jeden z lekarzy moskiewskiej kliniki zobowiązał się do zwiększenia zakupów kliniki w koncernie do 100 tys. dol., w zamian za wyjazdy na luksusowe „konferencje” w Holandii i Niemczech.

 Ta praktyka trwała do tego roku, gdy w Rosji zaczęła obowiązywać „Ustawa o ochronie zdrowia obywateli”. Zakazuje ona wprost, pod groźbą więzienia, koncernom farmaceutycznym i powiązanym z nimi firmom obdarowywania lekarzy jakimikolwiek prezentami.

 W rankingu Transparency Interational korupcji w 183 krajach świata, Rosja jest na 154 miejscu.

 

www.esculap.pl