Statua Jana Pawła II w Irlandii

Papiez

 

 PAY to organizacja młodych polonusów, zapamiętana głównie jako ta, która w Chicago zorganizowała niezwykłe pożegnanie Ojca Świętego, tzw. „Biały Marsz” w jego dzień pogrzebu.  Pamiętny pochód przeszedł 8 kwietnia 2005 roku ulicą Milwaukee od kościoła Św. Trójcy, aż do Bazyliki Św. Jacka. Wkrótce potem, stowarzyszenie przyjęło swój symbol – statuę Jana Pawła II w autorskim wykonaniu polskiego artysty z Chicago, Leonarda Szczura. Identyczny odlew wybitnego Polaka, otrzymało do tej pory wiele znamienitych osób na całym świecie, m.in. obecny Ojciec Św. Benedykt XVI, kard. Francis George, kard. Stanisław Dziwisz,  burmistrz Chicago Mayor Richard Daley, Gubernator Stanu IL. Rod Blagoyewich, Gen. Edward Równy i prezydent RP Lech Kaczyński.

 

Papiez

Przekazanie daru Towarzystwu Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Dublinie, odbyło się w atmosferze dużego wzruszenia. Pani prezes, Krystyna Bruchlikowska, podziękowała wszystkim uczestniczącym w spotkaniu i tym, którzy przyczynili się do tego wydarzenia: „Wielkie podziękowanie dla Leonarda Szczura wysyłam z Dublina do Chicago – Serdeczne Bóg zapłać za tak wielki dar.” Droga, jaką przebyła statua, była bardzo długa i zajęła niemal cały miesiąc. Ze Stanów Zjednoczonych trafiła do Warszawy, następnie do Sopotu, a dopiero potem do Dublina. Zapakowana w specjalnie przygotowany przez autora aluminiowy sarkofag, była szczelnie chroniona przed możliwymi uszkodzeniami. Nad tym odlewem Leonard Szczur pracował blisko dwa miesiące.

Proszony o komentarz, w krótkich słowach stwierdza: „W każdej z moich prac zamykam część swojego serca. Z kolei każdą statuę Ojca Świętego wykonuję z inną, głęboką intencją i wierzę, że te prośby idące w świat się spełniają.”

 

Leonard Szczur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Artysta, Leonard Szczur otrzymuje odznaczenie z rąk Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski

 

 Nad „dublińską” statuą Jana Pawła II będą czuwali – oprócz członków Towarzystwa Przyjaciół Fundacji JPII, także polscy ojcowie Dominikanie z Dublina oraz dzieci ze szkoły polskiej w Dublinie, wraz z założycielką, panią Mariolą Iżycką.

 

  Monika  Lewinska i Bogdan Węgrzynek   

    Zdjęcia arch. Polish American Youth

Irlandia Papiez