Strusiński wygrał regaty „FROM Olsztyn Match Race”

Regaty

 

Regaty Regaty zaliczane były do rankingu Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF oraz do punktacji Pucharu Polski.

Była to już jedenasta impreza w ramach Polish Match Tour 2009 – trzeciej edycji pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce.
 

9 załóg z Polski i Hiszpanii przez 2 dni na jeziorze Krzywym w Olsztynie rozegrało ponad 50 wyścigów. Trasa ustawiona była w bezpośredniej bliskości brzegu tuż przy plaży miejskiej i mola.

Pierwszego dnia rozegrano większość wyścigów eliminacyjnych. Od samego początku prym wiedli dwaj zawodnicy – Michał Strusiński z 6 wygranymi i Szymon Szymik z 6 wygranymi ale 1 przegranym wyścigiem.
Gdy do zakończenia eliminacji pozostało do rozegrania zaledwie 6 wyścigów, z szansami na awans do półfinałów pozostali jeszcze Tobiasz Zajączkowski (3-4), Kacper Tuński (4-4), Kuba Pawluk (4-3), Juan Calvo (2-4) i Arek Sendlewski (3-3).

Drugiego dnia regat dokończono eliminacje i wyłoniono czwórkę półfinalistów w której ostatecznie poza Szymikiem i Strusińskim znaleźli się Tuński i Pawluk. Tuż za nimi uplasowała się załoga Juana Calvo, młodego 16 letniego Hiszpana ale pływającego z bardzo doświadczonymi załogantami, m. in. z regat Pucharu Ameryki na jachtach Alinghi i +39 czy z regat Whitbread – załogowego wyścigu dookoła świata. Niespodzianką było odpadnięcie faworyzowanego Tobiasza Zajączkowskiego, który wystartował z nową załogą oddając swoich podstawowych załogantów… Michałowi Strusińskiemu.
 
Strusiński jako zwycięzca eliminacji miał prawo wyboru przeciwnika w półfinałach i jego wybórł padł na szczecińską załoge Kacpra Tuńskiego. Dość pewnie 2-0 wygrał lider eliminacji. W drugiej parze spotkali się Szymik z Pawlukiem. To już 3 spotkanie tych zawodników w tym sezonie w półfinałach i za każdym razem zwyciężał Szymik i zawsze w stosunku 2-1. Tym razem … było dokładnie tak samo. Po emocjonującej i zaciętej walce Szymik awansował do Finału.
 Mecz o 3 miejsce to dramatyczne pojedynki, protesty i konieczność powtarzania jednego wyścigu. W efekcie w decydującym 3 wyścigu lepszym okazał się Kacper Tuński i zdobył 3 miejsce w regatach.
 Finał rozpoczął się od zwycięstwa Szymona Szymika. W drugim wyścigu w fazie walki przedstartowej poważnej awarii doznał jacht Strusińskiego uniemożliwiając mu kontnuowanie walki i wystartowanie w wyścigu. Szymik, któremu wystarczyło aby wystartował i ukończył wyścig aby zdobyć drugi punkt w Finale i być o krok od wygrania regat, zdecydował się również nie wystartować przez co wyścig się nie odbył i musiał zostać powtórzony. Publiczność, zawodnicy i sędziowie nagrodzili brawami na zakończeniu regat zachowanie fair play i z duchem walki bielskiej załogi. Po naprawie jachtu kolejne 3 wyścigi wygrał Strusiński zdecydowanie pewniej i lepiej rozgrywając walki przedstartowe. To spore zaskoczenie gdyż jest to dopiero 3 start tego zawodnika w regatach meczowych Polish Match Tour. Zwycięska załoga płynęła w składzie Michał Strusiński, Maciek Wierusz i Kuba Wierusz.

Michał Strusiński: „Pływało nam się jak widać po wynikach, wręcz fenomenalnie. Świetna praca załogi, zgranie i w efekcie dość pewna wygrana. Po pierwszym dniu miałem nadzieję na bardzo dobry wynik, ale że będzie pierwsze miejsce i to w takim stylu to się nie spodziewałem – jest to dla mnie zaskoczenie. W finale faworytem był Szymon, ale bezpardonowa walka przedstartowa oraz bardzo zmienny wiatr na trasie dały nam sporo szans, lepiej je wykorzystaliśmy. Jesteśmy naprawde bardzo szczęśliwi.”

 Szymon Szymik: „Regaty super, świetna organizacja i bardzo nam się tu w Olsztynie podobało. A jeśli chodzi o część sportową to jestem mniej zadowolony. Mieliśmy apetyt na wygranie tego finału ale Michał okazał się lepszy, popełniliśmy zbyt dużo błędów i to niestety zaważyło na końcowym wyniku.”

 Kacper Tuński: „Jestem bardzo zadowolony z wyniku i z tego że udało nam się wystartować. Płynęliśmy w tym regatach w trochę składanej załodze ale, pływało mi się bardzo dobrze i chcę podziękować chłopakom za wspólną prace. Plan minimum to był awans do półfinałów i to się udało. 3 miejsce jest ok.”

 Organizatorami regat był FROM Management i MT Partners – organizator całego cyklu. Patronat nad regatami objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 Dla kibiców przygotowano liczne atrakcje: m.in. komentarz regat na żywo, przekaz obrazu z kamer zamontowanych na jachtach na ekrany Orion LCD na brzegu, pokazy sprzętu pływającego w tym jachtow dla niepełnosprawnch NORDBOAT klasy 2,4mR, wieczorny koncert w Marinie, ścianke wspinaczkowa SNIPER, wyścigi rowerów stacjonarnych BODY Perfekt, pokaz i nauke walk Capoeira oraz prezentacje finalistek konkursu MISS Supranational – Art Model.

 Kolejne, ostatnie 12 regaty cyklu Polish Match Tour już 5 i 6 września w Warszawie, na Zalewie Zegrzyńskim. To ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Polski i swój start zapowiedziała absolutnie cała polska czołówka oraz 5 załóg zagranicznych z Niemiec, Danii
i Włoch.

 Więcej informacji na oficjalnej stronie regat www.polishmatch.pl.
Zdjęcia: http://foto.polishmatch.pl/PMTAct10/
fot. Monika Rohde

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych, na który składa się 12 imprez Pucharu Polski, rozgrywanych na akwenach całego kraju. Najlepszych 8 zawodników Pucharu weźmie udział w Meczowych Mistrzostwach Polski, które odbędą się we wrześniu br. w Nieporęcie. Regaty  zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W 2009 r. rozgrywana jest trzecia edycja cyklu.

Organizatorem całego cyklu jest firma MT Partners. Regaty objęte są patronatem Ministra Sportu.

Sponsorem Polish Match Tour jest Subaru Import Polska Sp. z o.o.
Partnerami cyklu są stocznia Skipper Yachts, żaglownia Apollo Sails, Murator Expo – organizator targów Wiatr i Woda, HenriLloyd – partner odzieżowy, BDP-AL Yachting – czartery i szkolenia żaglarskie, SIGMA ProCentrum – dostawca światowej klasy sprzetu fotograficznego oraz ORION – producent i dostawca telewizorów LCD.

Patronami medialnymi tegorocznej edycji są portal Onet.pl, Eurosport.pl, dziennik Przegląd Sportowy, magazyn Żagle oraz serwisy internetowe www.zagle.com.pl i www.sails.pl.
Dalszych informacji udziela: Maciej Cylupa – tel. 783 00 83 83; [email protected]

Źródło: Polski Związek Żeglarski

http://www.pya.org.pl/pzz/