Targi WIATR i WODA

Woda i Wiart

W tym roku amatorzy spędzania czasu nad wodą obejrzą produkty blisko 340 firm z kraju i zagranicy – Brazylii, Grecji, Niemiec, Egiptu, Stanów Zjednoczonych Ameryki Pn, Szwecji, Węgier, Włoch, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Zaprezentują się polskie i zagraniczne stocznie jachtowe, firmy oferujące sprzęt i akcesoria żeglarskie, sprzęt motorowodny, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną, sportową i rekreacyjną. Będą również organizatorzy czarterów, regat, wyjazdów szkoleniowych i turystycznych oraz media.


Niewiele wyższa (a jednak!) liczba wystawców niż w ubiegłym roku nie oznacza, że wszechobecny kryzys ominął branżę sportów wodnych. Jesień i zima przyniosły znaczne osłabienie koniunktury. W tej sytuacji to właśnie w Targach WIATR i WODA zarówno my organizatorzy, jak i Wystawcy pokładają nadzieje na ożywczy powiew wiosny – wysoką frekwencję zwiedzających i pierwszych w tym roku krajowych klientów – mówi Jacek Oryl – dyrektor Targów WIATR i WODA, prezes zarządu Murator EXPO. Tegoroczna edycja targów wyróżnia się inną niż dotychczas strukturą wystawców i prezentowanych produktów.

 

Zanotowaliśmy duży wzrost wystawianych łodzi żaglowych i motorowych – co świadczy o poważniejszym niż dotychczas potraktowaniu polskiego rynku przez firmy nastawione dotychczas na eksport, odnotowaliśmy także stosunkowo wysoki odsetek firm, które biorą udział w targach po raz pierwszy. Nie wystawi się niestety kilka znanych polskich firm, które od lat gościliśmy na Targach WIATR i WODA – widomy znak kryzysu, który dotknął branżę. Targi WIATR i WODA to precyzyjny barometr sytuacji rynkowej. Mamy nadzieję, że tegoroczne – rozpoczynające trzecią dziesiątkę – Targi WIATR i WODA po raz kolejny przyniosą satysfakcjonujące wyniki – co będzie dobrą prognozą na dalszą cześć roku – dodaje Jacek Oryl. Jachty żaglowe, motorówki, RIB-y, silniki i osprzęt

Na tegorocznych Targach WIATR i WODA można będzie zobaczyć ponad 100 jednostek pływających (w tym premiery!) – łodzie motorowe, jachty żaglowe oraz łodzie hybrydowe.


W segmencie jachtów motorowych z całą pewnością zachwyt wśród zwiedzających wzbudzi największa prezentowana w historii Targów WIATR i WODA 13-metrowa ekskluzywna łódź motorowa Azimut 43 Fly, którą pokaże firma Power Boats Poland. Azimut to rodzinna, pięknie stylizowana jednostka wyposażona w dwa silniki Cummins QSB 5.9 o łącznej mocy 850 KM. Przestronna i ergonomiczna kabina wyposażona jest w komfortowy salon, aneks kuchenny z jadalnią oraz dwie kabiny sypialne.


Stocznia AK Yacht Service zaprezentuje jednostkę Trend 27. To swego rodzaju barka, pozwalająca na skuteczne przemieszczanie się po różnorakich akwenach.

 

Sylwetka jachtu, nawiązująca do klasycznych jachtów motorowych sprawia, że łódź ma charakter ponadczasowy. Dzięki niedużej szerokości (2,8m), niewielkiemu zanurzeniu (40 cm) i idealnej długości (8,20 m) przy jednoczesnej dobrej manewrowości, uprawianie Trendem 27 turystyki rzecznej i kanałowej zarówno w Polsce jak i zagranicą dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Bogate wyposażenie wnętrza pozwala ponadto na korzystanie z jednostki nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Reprezentująca polskich producentów łodzi motorowych Stocznia Galeon pokaże nowe konstrukcje powstałe z myślą o krajowym rynku oraz znane już modele: Galeon 325 Open, Galeon 330 HT, Galeon 390 HT oraz Galię 620 Sport.


Firma Parker Poland zaprezentuje nową łódź hybrydową Parker RIB Baltic SeaSafari. Wyposażenie tej niezwykle sprawnej 10 metrowej jednostki stanowią 3 silniki Mercury Verado każdy o mocy 300 KM! Łódź zostanie wyposażona w nowoczesny system nawigacyjny firmy NorthStar, ploter nawigacyjny M121 oraz radar nowej generacji Broadband o mocy 2kW. Ta super nowoczesna łódź z serii Baltic SeaSafari może zapewnić chwile mocnych wrażeń aż 22 uczestnikom rejsu naraz. Do obsługi łodzi wystarczy tylko 2 członków załogi. Szacowana prędkość jednostki wynosi w granicach 120 km/h. Łódź wyposażona jest w nowoczesny radar – Navico Broadband Radar. Navico wprowadziło nowy rewolucyjny system radarowy inny, niż dostępne obecnie na rynku łodzi rekreacyjnych. Przy użyciu fal FMCW (Frequency Modulated Continuous Wave), ta przełomowa technologia zapewnia wyższy poziom detekcji i separacji, łatwość obsługi i nowy poziom bezpieczeństwa nawigacji dla wielu rodzajów łodzi.

Miłośników skuterów z pewnością zainteresuje skuter SEA – DOO oferujący niesamowity komfort pływania, prezentowany w stoisku gdańskiej firmy Taurus.

Jak zwykle na targach WIATR i WODA silnie reprezentowana będzie branża napędów. Bogatą ofertę silników zaburtowych zaprezentują: Parker Poland (Mercury), Taurus Sea Power (Johnson i Envirude), Volvo Penta (Volvo Penta), Yamaha Motor Middle Europe BV (Yamaha), Marco Marine (Tohatsu), Pezal (Kama) oraz Twin Power (Honda).

W tym roku zmieniły się proporcje ilości jachtów motorowych i żaglowych prezentowanych na Targach WIATR i WODA. Jachty żaglowe stanowić będą blisko 30% eksponowanych jednostek, a nie jak dotąd mniej niż 20%.

Wśród jachtów żaglowych, które można będzie zobaczyć podczas tegorocznych Targów WIATR i WODA królować będzie 14-metrowa jednostka Stoczni Delphia Jachts Kot – Delphia 47 projektu Andrzeja Skrzata. Można będzie też podziwiać Delphię 33 oraz Delphię 26 występującą w kraju także pod nazwą Phila 780. Ten jacht zyskał wiele pozytywnych opinii w testach czasopism żeglarskich (także miesięcznika „Żagle”) oraz nominację do nagrody European Yacht of the Year 2009. W stoisku Stoczni Delphia Yachts Kot można będzie także zobaczyć jacht motorowy Guernsey 28.

Firma Scandinavia Yachts zaprezentuje jacht żaglowy Scandinavia 26. To nowa jednostka do żeglugi po wodach śródlądowych i morskich dla tych, którzy cenią sobie prestiż, komfort i bezpieczeństwo. Firma Armator Yachts pokaże znaną i cenioną przez załogi czarterowe niemiecką Bavarię 31 Crusier, Nautiner Yachts z Giżycka prezentować będzie Nautinera 30, Antila Yachts pokaże natomiast trzy jachty o numerach 22, 24 i 26.


Niewątpliwą atrakcją dla wielbicieli pływania będzie jednoosobowa fińska żaglówka Charger Norlin Mark III, którą zaprezentuje wyłączny dystrybutor na Polskę, firma NORDBOAT. Żeglowanie tą jednostką jest na tyle proste, że do samodzielnego pływania wystarczy półgodzinny instruktaż oraz znajomość podstawowej teorii.

Na Targach WIATR i WODA oprócz jachtów motorowych żaglowych i każdy odwiedzający znajdzie ciekawą ofertę osprzętu i wyposażenia żeglarskiego.

W stoisku firmy Harken – znanego i cenionego producenta i sprzedawcy okuć i osprzętu żeglarskiego znajdą się m.in. łożyskowane bloki Carbo wykonane z długich i wytrzymałych włókien nylonowych, które zapewniają szybkie wybranie i wyluzowanie liny, systemy wózków masztowych do obsługi grota, kabestany (także napędzane elektrycznie i hydraulicznie) żeglarskie dodatki i ubrania zaprojektowane dla żeglarzy przez żeglarzy. Firma MaJeR pokaże lekki i estetyczny stoper ZR 1014 wyróżniony podczas METS w Amsterdamie, przenośne toalety ekologiczne Porta-Potti czy ultra-kompaktową regatową linkę bezpieczeństwa Spinlock Deckware – o ponad ¼ lżejszą od wersji tradycyjnej. Firma Mercato Aqua Sport zaprezentuje natomiast nową serię bloków łożyskowych Vidana wykorzystywanych w żeglarstwie regatowym, hydrauliczne układy sterowania, elektryczne wciągarki kotwic i kabestany South Pacyfic oraz kierownice spotykane w ekskluzywnych jednostkach – Volante Luisi.

 

Targowy program wydarzeń towarzyszących

Spotkania, prelekcje i pokazy na Targach WIATR i WODA to już tradycja. Wzorem lat ubiegłych i w tym roku w podczas czterech targowych dni odbędzie się wiele interesujących wydarzeń dla miłośników sportów wodnych i rekreacji. Nie zabraknie też pokazów ratownictwa, które w tym roku prezentować będzie WOPR województwa pomorskiego wraz z Grupą Ratowniczą z Psami. Podczas targów wyświetlane też będą interesujące filmy dokumentujące dalekie wyprawy morskie i głębinowe, regaty czy zawody sportowe.


W podwodnym świecie Miłośników podwodnych przygód zaprosimy w tym roku na wiele interesujących spotkań i prelekcji. Już w piątek w cyklu „Magazyn Nurkowanie poleca” fotograf Marcin Trzciński opowie o tajnikach fotografii podwodnej i o tym jak zbudować piękny i wyjątkowy kadr. Tego dnia redakcja „Nurkowania” zdradzać będzie tajemnice wraku „ORP Grom” oraz przedstawiać relacje z „Ekspedycji Schleswig-Holstein”. W targowy weekend miłośnicy nurkowania będę mogli dowiedzieć się wszystkiego o freedivingu oraz poznać najlepsze bazy nurkowe w Chorwacji i Egipcie. Na targach będzie też można zobaczyć fragmenty ekspozycji pierwszego i jak dotąd jedynego w Polsce Muzeum Nurkowania powstałego przy Warszawskim Klubie Płetwonurków. Zaprezentowany zostanie m.in. skafander nurkowy typu Foka (krogulec) z bezprzewodowym telefonem podwodnym PALMA oraz hełm nurka klasycznego i telefon do obsługi 2 nurków pochodzący z lat 1930-40. Miłośników morskiej przyrody Magazyn „Wielki Błękit” zaprosi do odwiedzenia niezwykłych mieszkańców podwodnego świata.

 

Meteo

Pamiętając tragiczne wydarzenia z 2007 roku podczas tegorocznych targów dużo uwagi poświęcimy meteorologii. W targowy weekend Maciej Maciejewski z Biura Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku opowie o gwałtownej burzy na Mazurach w 2007 roku okiem synoptyka oraz doradzi jak zminimalizować ryzyko podobnych wydarzeń korzystając z dostępnych informacji meteorologicznych. Magazyn „Jachting” zaprosi uczestników targów do udziału w  warsztatach meteorologicznych, które poprowadzi Maciej Ostrowski.

Dzień kajakarza

 

Miłośnicy kajakarstwa tradycyjnie spotkają się na targach w sobotę. Tego dnia odbędzie się wiele spotkań i prezentacji przygotowanych właśnie z myślą o tej grupie zwiedzających. Można będzie zobaczyć m.in.: film Wiesława Michalaka z wyprawy składanymi kajakami na Syberii, wziąć udział w dyskusji poświęconej zagadnieniom prawnym, które dotykają kajakarzy, czy posłuchać relacji Macieja Soczewka ze spływu, który odbył się w czerwcu ubiegłego roku na Pojezierzu Saimaa w Finlandii.


Morze nagród

Niewątpliwie najbardziej oczekiwanymi przez wystawców nagrodami są Gwoździe Targów WIATR i WODA im. Jerzego Fijki – przyznawane przez Magazyn „Żagle” oraz organizatora Targów WIATR i WODA. Jury pod przewodnictwem redaktora naczelnego Waldemara Heflicha także i w tym roku oceni zgłoszone przez wystawców produkty w kategoriach: jachty żaglowe małe (do 7,5 m długości), jachty żaglowe duże (pow. 7,5 m długości), jachty motorowe małe (do 7 m długości), jachty motorowe duże (pow. 7 m długości) oraz osprzęt i wyposażenie. Uroczystość wręczenia Gwoździ Targów WIATR i WODA odbędzie się w sobotę o godz. 15.00.

 

Najciekawszy produkt spośród prezentowanych na targach wybierze także – w drodze plebiscytu – publiczność. Gwóźdź Publiczności wręczony zostanie w niedzielę o godzinie 15.00 na targowej scenie.

 

W sobotę, tuż po wręczeniu złotych Gwoździ, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych przyzna nagrody za najlepsze polskie wyroby prezentowane na targach. Uczestnikom targów nagrody Złoty Dzwon wręczy także Polski Związek Żeglarski.

W sobotnie przedpołudnie Polski Związek Żeglarski wręczy Nagrodę Roku „Błękitny Spinaker” za osiągnięcia w śródlądowym żeglarstwie turystycznym, w trzech kategoriach: śródlądowy rejs roku, śródlądowe regaty roku, śródlądowa impreza roku.

 

Tego dnia wręczone zostaną nagrody PZŻ i PTTK w Konkursie „Przyjazny Brzeg”, który premiuje nowe, przyjazne miejsca nad polskimi wodami – inicjatywy inwestycyjne i promocyjne (m.in. w zakresie budowy przystani wodnych, organizacji wypoczynku nad wodą), które realizowane są przez gospodarzy polskich brzegów z troską o mieszkańców i życzliwością dla turystów.
Szacowny jubilat i obiecujący debiutanci Tegoroczne Targi WIATR i WODA będą miejscem wyjątkowego jubileuszu i medialnych premier. Magazyn „Żagle” świętuje swoje 50 urodziny. Z tej okazji redakcja zaprosi gości targów na kilka ciekawych spotkań z udziałem wyjątkowych osobistości żeglarskiego świata.

 

W sobotę i niedzielę na targowej scenie Kapitan Joanna Pajkowska opowie o swoim samotnym rejsie non stop dookoła świata. Również w sobotę Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki, Mistrzowie Świata klasy Star opowiedzą o mistrzostwach i starcie w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

 

W niedzielę uczestnicy targów będę mieli wyjątkową okazję poznać wybitnych polskich konstruktorów. Na targowej scenie gośćmi Waldemara Heflicha, redaktora naczelnego Magazynu „Żagle” będą Jerzy Pieśniewski, Andrzej Skrzat i Jacek Cętkowski. Wydawca „Żagli” zapowiedział przy okazji jubileuszu premierę nowego tytułu. Na targach po raz pierwszy ukaże się dwumiesięcznik „Jachty Motorowe” z testami jachtów motorowych, barek i skuterów wodnych, sekcją poradniczą dla amatorów jachtów motorowych, reportażami z największych targów czy sportowych imprez motorowodnych.


WASPAR – inaczej WAter SPorts ARena


Podczas Targów swoją premierę mieć będzie także nowy serwis internetowy WASPAR. Autorem strony jest firma Murator EXPO. Nowe miejsce w sieci będzie idealnym narzedziem dla producentów i dystrybutowrów do promocji produktów i efektywnego zdobywania klientów w trudnych czasach. Dla użytkowników bedzie natomiast źródlem cennych, kompleksowych  informacji o ofercie polskiego rynku sportów i rekreacji na wodzie w kategoriach: łodzie motorowe, łodzie żaglowe, łodzie wiosłowe, pontony, skutery wodne, silniki, osprzęt i dodatki żeglarskie oraz akcesoria wędkarskie. Oprócz prezentacji produktów polskich i zagranicznych producentów oraz dystrybutorów, w serwisie WASPAR znajdą się też: sekcja wyadrzeń bieżących, przepisy, recenzje, drobne ogłoszenia. Nowy serwis ułatwi dokonanie wyboru sprzętu, zaprezentuje testy jednostek przeprowadzone przez niezależnych ekspertów. Jego podstawowe zalety to: intuicyjne menu – pozwalające na szybkie dotarcie do poszukiwanej oferty, zaawansowana wyszukiwarka – umożliwiająca znalezienie oferty odpowiadającej najbardziej szczegółowym wymaganiom, unikalny schowek – dzięki któremu można porównać oferty według licznych, indywidualnych kryteriów oraz kompleksowość – w serwisie WASPAR użytkownicy mogą nie tylko znaleźć produkt, ale również sposoby na jego sfinansowanie. W stoisku serwisu WASPAR można będzie „zwiedzić” uruchomioną specjalnie z okazji targów stronę, zasięgnąć porad dotyczących finansowania zakupu sprzętu żeglarskiego u doradców Murator FINANSE, zostawić bezpłatne ogłoszenie na specjalnej tablicy ogłoszeń WASPAR oraz wziąć udział w konkursie z bardzo atrakcyjną nagrodą, którą jest tygodniowy czarter łodzią Phila 880 na Mazurach ufundowany przez firmę Forsail.

 

Kiedy na targi?

21 edycja Targów WIATR i WODA tradycyjnie trwać będzie 4 dni. W czwartek, 12 marca od 11.00 do 15.00 wstęp na targi zarezerwowany jest dla publiczności branżowej, zaproszonych gości i przedstawicieli mediów, szersza publiczność może tego dnia zwiedzać targi od 15.00 do 18.00. Następnie targi można zwiedzać: 13 marca (piątek) i 14 marca (sobota) w godzinach 10.00 – 18.00. W niedzielę 15 marca – w godz. 10.00-17.00.

Dzień Dzieci i Młodzieży na Targach WIATR i WODA

Piątek (14 marca) jest dniem otwartym dla dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzieży
ze szkół gimnazjalnych i średnich. Zorganizowane grupy uczniów wraz z opiekunami wchodzą tego dnia na teren targów bezpłatnie. Bezpłatny wstęp przez cały czas trwania targów organizatorzy gwarantują dzieciom do lat 12. W programie Targów nie zabraknie atrakcji skierowanych do najmłodszych miłośników sportów wodnych. W ramach Błękitnego Piątku z NIVEA Błękitne Żagle i Magazynem „Żagle” na Targach WIATR i WODA odbędą się konkursy z wiedzy żeglarskiej i wiedzy regatowej, konkursy rysunkowe i zawody w wiązaniu węzłów.


Jednorazowe bilety dostępne są w kasach targowych, w cenie: 17 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

21 Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA 2009 – www.wiatriwoda.pl
Termin:   12-15 marca 2009 roku
Miejsce:   Warszawskie Centrum EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14
Organizator   YACHT EXPO Sp. z o.o.
Organizator wykonawczy Murator EXPO Sp. z o.o.
Partner    Magazyn Sportów Wodnych „Żagle”
Członek Stowarzyszenia IFBSO
Patronat honorowy  Minister Sportu i Turystyki – Mirosław Drzewiecki
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz
Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych
Polski Związek Żeglarski
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Sponsor   Henri Lloyd
Patronat Prasowy  Dziennik „Rzeczpospolita”
Magazyn „Jachty Motorowe”
Magazyn Kajakowy „Wiosło”
Magazyn „Nurkowanie”
Partner Internetowy  Waspar.pl
Patronat internetowy  Onet.pl
Zagle.com.pl
Sportbiznes.pl
Patronat radiowy Radio Vox, Radio Eska, Radio WAWA, Radio Eska Rock
Patronat telewizyjny  TVN Meteo
Współpraca medialna  „Metro”
Magazyn „Stolica”
„Gazeta Studencka”
Magazyn „Wielki Błękit”
„Przegląd Motorowodny”
Magazyn „Jachting”
Magazyn „Jachting Motorowy”
Sportbiznes.pl
Sails.pl
Pogodynka.pl
Współpraca:   Murator FINANSE


Informacje dodatkowe:

Marta Bryk, tel. (22) 829 66 70, tel. kom. 600 904 009, 0 601 881 307, e-mail: [email protected]
Agnieszka Ziemiańska, tel.
(22) 829 66 96, tel. kom. 602 596 366, e-mail: [email protected]