W trosce o zdrowie Polonii

Zespół biorący udział w akcji szczepień i badań dla Polonii i Podhalan. Od lewej: Lisa Byers, RN, Ginny Logan, RN, dr Piotr Bachul, dr Jagoda Samulak, dr Bronisław Orawiec, Grażyna Urbańczyk, PA, dr Mieszko Orawiec, dyr. Josephine Nocula, dr Wojciech Łysiński. Kościół św. Konstancji. Chicago, 29 października 2017 r.

Akcja bezpłatnych szczepień i badań dr. B. Orawca

29 października 2017 r. przeprowadzono bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, pomiary ciśnienia tętniczego krwi, profilaktykę raka jelita grubego oraz konsultacje kardiologiczne dla Polonii i Podhalan w Chicago. Organizatorem akcji był honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, honorowy Lekarz Naczelny Związku Podhalan w Północnej Ameryce dr Bronisław Orawiec.

 W celu podniesienia świadomości zdrowotnej oraz poprawy stanu zdrowia polonijnej i podhalańskiej społeczności, dr B. Orawiec przeprowadził kolejną akcję badań na wybrane czynniki ryzyka chorób serca, pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, badań przesiewowych na raka jelita grubego oraz szczepień przeciwko grypie. Darmowe badania zostały przeprowadzone w niedzielę, 29 października 2017 r. w kościele św. Konstancji w Chicago. Była to już dwudziesta pierwsza tego typu akcja zapoczątkowana w 1994 roku. Głównymi sponsorami tegorocznych szczepień i badań byli: Orawiec Cardiac Fund PAMS, Cardiac Medical Foundation NFP, Presence Resurrection Medical Center, Związek Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago, parafia św. Konstancji w Chicago oraz organizator.

Podczas zapisów na szczepienia i badania w Sali Borowczyka przy Kościele św. Konstancji. Z prawej dr B. Orawiec.

Należy podkreślić, że ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, lipidów, cukru we krwi i otyłość to czynniki, które po przekroczeniu określonych norm, mogą powodować zagrożenie zdrowia i życia. Są one głównymi czynnikami choroby wieńcowej oraz miażdżycy naczyń. Pomimo ogromnego postępu w kardiologii, a także pewnego spadku występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz udarów mózgu, choroby te nadal są najczęstszymi przyczynami zgonów nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie. U wielu osób stwierdzono odbiegające od norm parametry. Osoby te otrzymały zalecenia oraz wskazówki lekarskie.

W tym roku po raz drugi, uczestnicy mieli także możliwość wykonania badań na krew utajoną w kale (FOBT – z ang. Fecal Occult Blood Test), który jest przede wszystkim badaniem przesiewowym w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego i jest zalecany wszystkim osobom po 50. roku życia. Test ten powinien być wykonany raz do roku u osób z pozytywnym wywiadem rodzinnym raka jelita grubego.

Pomiar ciśnienia krwi, profilaktyka raka jelita grubego, szczepienia, konsultacje kardiologiczne.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie to warto przypomnieć, że każdego roku szczepionkę powinny otrzymać osoby starsze, które mają problemy zdrowotne m.in. choroby serca, choroby płuc, astmę, cukrzycę, anemię, choroby nerek, a także osoby prowadzące prace o charakterze usługowym z dużą ilością kontaktów. Szczepionki nie powinny otrzymać osoby, które kiedykolwiek miały wykrytą alergię na jajka czy szczepionki przeciwgrypowe oraz osoby z wywiadem zespołu Guillain-Barre-Syndrome (jest to rzadka choroba układu nerwowego). Jeśli ktoś ma objawy przeziębienia czy grypy w czasie szczepień, lepiej poczekać, aż te objawy zupełnie ustąpią.

Dr n. med. Bronisław Orawiec objaśnia choroby układu sercowo-naczyniowego posługując się modelem serca.

Grypa jest schorzeniem wirusowym, a najbardziej sprzyjającymi jej rozwojowi porami roku są jesień i zima. Niestety, grypa nie oszczędza nikogo i może zaatakować osobę w każdym wieku. Najczęściej objawy choroby trwają tylko przez kilka dni. Bywają jednak przypadki zachorowań wymagające nawet leczenia szpitalnego. Wirusy powodujące grypę zmieniają się często, dlatego szczepionka przeciw grypie jest zmieniana każdego roku, by zapewnić jej skuteczność. Uodpornienie po szczepieniu wytwarza się w ciągu 2 tygodni i może trwać do roku.

W czasie akcji była także możliwość otrzymania szczepionki przeciw chorobie pneumokokowej. Choroba ta wywoływana jest przez bakterię Streptococcus pneumoniae i jest ona wiodącą przyczyną choroby i zgonów w Stanach Zjednoczonych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Podczas badań były dostępne broszury informujące o sposobach zwalczania głównych czynników ryzyka miażdżycy, profilaktyki raka jelita grubego oraz zalecenia dietetyczne w języku polskim i angielskim.

Podczas konsultacji kardiologicznych i medycznych. Od lewej: dr Bronisław Orawiec, dr Mieszko Orawiec, uczestnik, dr Piotr Bachul.

W tegorocznej akcji uczestniczyły społecznie następujące osoby: Lisa Byers, RN, Ginny Logan, RN z Presence Resurrection Medical Center (PRMC), Josephine Nocula,  dyrektor w Radzie Nauczycieli Polonijnych, Grażyna Urbańczyk, PA, dr Jagoda Samulak, dr Piotr Bachul i dr Mieszko Orawiec. Wszystkim tym osobom składam gorące podziękowania za zaangażowanie i czas. Szczególnie gorąco dziękuję Pani Lisie Byers z PRMC, która dostarczyła wiele materiałów edukacyjnych dla uczestników badań. Dziękuję także księdzu proboszczowi Tadeuszowi Dzieszce za udostępnienie pomieszczeń na przeprowadzenie badań oraz dr. Wojciechowi Łysińskiemu za wykonanie zdjęć.

Pamiątkowa fotografia księdza wikarego i trzech lekarzy. Od lewej: dr Piotr Bachul, ks. Paweł Barwikowski, dr Bronisław Orawiec, dr Mieszko Orawiec. Sala Borowczyka przy Kościele św. Konstancji. Chicago, 29 października 2017 r.

Dziękuję również red. Miłoszowi Sowie z Tygodnika Podhalańskiego, red. Andrzejowi Baraniakowi z Radia Deon w Chicago, red. Marcie Koseckiej z Super Expressu, red. Krystynie Teller z Polish News oraz red. Wojciechowi Doruli z ZPPA za patronat medialny. Jako praktykujący kardiolog od przeszło 45 lat, mogę zapewnić, że kontrola czynników ryzyka miażdżycy, profilaktyka raka jelita grubego a także szczepienia profilaktyczne są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Życzę wszystkim determinacji w walce o swoje zdrowie i życie.

BO

Foto: W. Łysiński, B. Orawiec