URODZINY CHOPINA NA CELE OGRODU CHOPINA W GRANT PARK

Dla przypomnienia: Tee i jego grupa są entuzjastami Ogrodu Chopina. Kolejno będzie czas na słodką przerwę i na radosną celebrację 207. urodzin Fryderyka i jego muzyki, tortem i szampanem. Tę najlepszą z najlepszych, która nie tylko jest grana tu na ziemi, ale także w kosmosie, usłyszymy podczas projekcji filmu Chopin the Space Concert. Jest naprawdę ponadczasowa, po prostu nieziemska.

 

Tę wiadomość, jak i to, że my tu w Chicago mamy plan i gotowy projekt, aby Fryderyk zamieszkał w Ogrodzie Chopina w Grant Parku, chcemy przekazać „Urbi et Orbi”, czyli Miastu i Światu. Pragniemy, aby o tym dowiedzieli się nie tylko zaproszeni na uroczystość, ale też inni, poprzez szeroką akcję medialną, że my tu działamy, aby Chopin i jego muzyka zagościli w tym mieście, tam gdzie go kochamy.

Niech ta wiadomość rozleje się po internecie i po kosmosie, dotrze do tych, którym zależy i skłoni ich, aby wsparli nasze wysiłki inicjatywą, akcją i funduszami. Niech Ogród Chopina powstanie, a słowo Polonii niech stanie się brązem. Jeżeli nie my, to kto? Jeżeli nie teraz, to kiedy?

Dramatic vistas, good music, and cake too — join us for a celebration of Chopin’s birthday that is out of this world.

For almost two centuries, Chopin’s music has had a global influence, but in 2009, on the occasion of Chopin’s 200th birthday, astronaut Colonel George Zamka took this influence higher, bringing Chopin’s music onboard the space shuttle Endeavour for a tour of duty aboard the International Space Station.

Now you can ride along…
The Chicago Chopin Foundation is presenting the film „Chopin — the Space Concert,” which was inspired by and documents this event. The film presents awesome imagery of Earth, choreographed to Chopin’s music. It earned „Best Film” at the 2012 Angel Awards, Monaco International Film Festival. Chopin’s music is played by:
Karol Radziwonowicz – piano Wojciech Proniewicz – violin Sinfonia Viva Orchestra
During the break, there will be cake and champagne for everyone.

There will be a live jazz concert. The entertainer is TeeJayMac and his group, featuring:
Tad Janik -piano Pamela Fernandez -vocal Wo Romanowski -percussion

Where: Polish Museum of America 984 N Milwaukee Ave Parking: Free and available
Tickets: General admission $25 (on-line)
General admission $30 (at the door) Student $15Purchase on-line:
Or search on evenbrite.com: chopin chicago.
https://www.eventbrite.com/e/chicago-chopin-foundation-chopin-birthday-celebration-tickets-32037072747  Families are welcome.

We hope you will join the party and support the development of Chopin Garden.
The event is brought to you by Chicago Chopin Foundation, in cooperation with the Polish Museum of America. The Chicago Chopin Foundation is a not-for-profit organization that is developing the concert venue Chopin Garden in Grant Park; prestigiously located on Michigan Avenue at Eleventh Street. Come by and talk to us about it.
Polonia and the whole of Chicago is building Chopin Garden, If not us, then who? If not now, then when?
Contact: Voytek Putz 708-374-9565 or 708-717-3428; 
E-mail: [email protected]
www.chopingarden.com 
Facebook: Chicago Chopin Foundation; Ogrod Chopina Chopin Garden.