W jakie nieruchomości inwestować, wracając z emigracji?

Według szacunków GUS, poza granicami kraju na stałe przebywa ponad 2,5 mln Polaków. Mieszkają najczęściej w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz w krajach skandynawskich. Duża część z nich, po latach spędzonych na obczyźnie, planuje rozpocząć kolejny etap życia w Polsce, decydując się powrócić na stałe. Zaoszczędzone pieniądze chcą przeznaczyć na inwestycje, które nawet w sytuacji niestabilności gospodarki, będą dobrą lokatą kapitału. Analitycy wskazują, że jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania są nieruchomości, których rynek w Polsce jest mocno zdywersyfikowany. Z jednej strony rośnie liczba mieszkań przeznaczonych do sprzedaży, z drugiej zaś – coraz większą popularnością cieszą się domy wybudowane na obrzeżach dużych miast, które mają w sobie nie tylko potencjał użytkowy, ale przede wszystkim inwestycyjny. Wśród dostępnych ofert można znaleźć także stylowe posiadłości, w których historia łączy się z luksusem.
Powrót z emigracji z kapitałem
Jak pokazują statystyki, coraz częstszym powodem powrotów Polaków z emigracji jest sytuacja rodzinna. Zmianie uległo także nastawienie do emigracji zarobkowej, która ewoluowała w kierunku wyjazdów długoterminowych, z perspektywą powrotu do Polski. Co determinuje moment przyjazdu do kraju? Jednym z kluczowych czynników jest wspomniana wcześniej sytuacja rodzinna, ale także zgromadzony majątek, który znacznie łatwiej zainwestować w Polsce.
NBP w raporcie „Polacy pracujący za granicą.” wskazało, że jedną z przyczyn powrotów Polaków z emigracji jest posiadanie nieruchomości w kraju. Nie każdy jednak dysponuje domem czy mieszkaniem, a mimo to – swoje przyszłe plany życiowe – wiąże z Polską. Osoby, które przez lata zgromadziły pokaźne oszczędności, coraz częściej szukają opcji na bezpieczne zainwestowanie środków. Dotyczy to przede wszystkim Polaków, którzy wypracowali swój status materialny, mieszkając od wielu lat w USA czy Kanadzie. Możliwości w zakresie lokowania pieniędzy pojawia się tym więcej, im wyższa jestwartość zgromadzonego kapitału. Zakup nieruchomości, szczególnie nietuzinkowych, mających swój indywidualny wyraz, jawi się zatem jako jedna z najlepszych form inwestowania dla Polaków planujących powrót na stałe do kraju.


Inwestycja w nieruchomość
W Polsce, od co najmniej kilku już lat, zauważalna jest tendencja wzrostowa w zakresie obrotu nieruchomościami. Rośnie nie tylko ilość sprzedawanych domów, działek czy mieszkań, ale także ich wartość. Analiza Ministerstwa Sprawiedliwości jasno wskazuje, że w 2018 roku podpisano aż o 7,6% więcej aktów notarialnych obejmujących transakcje kupna-sprzedaży nieruchomości, niż rok wcześniej. Dla zobrazowania skali trzeba wskazać, iż wartość zawartych umów oszacowano na 121,1 mld zł.
Opisując rynek nieruchomości, warto zwrócić uwagę na rosnący popyt na mieszkania. Nie są go w stanie zaspokoić zasoby deweloperskie, dlatego też coraz częściej poszukiwane są nieruchomości z rynku wtórnego, położone w ośrodkach satelickich dużych miast. W tej kategorii największą uwagę zwracają gotowe domy, w których – bez konieczności prowadzenia prac adaptacyjnych czy remontowych – można od razu zamieszkać. To istotny argument, szczególnie z punktu widzenia osób powracających z emigracji. Nie każdy bowiem chce czy może wynajmować mieszkanie lub wprowadzić się do rodziny na czas budowy własnego domu, lub gruntownego remontu zakupionego właśnie lokum.


Najlepiej na swoim
Zakup nieruchomości to otwarcie nowych możliwości na zainwestowanie środków w najlepszym dla siebie momencie. Nawet jeśli plany o powrocie są nieco odległe, warto pomyśleć o ulokowaniu kapitału w nieruchomości, która w perspektywie stanie się wymarzonym domem dla właścicieli. Możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone, a limitowane jedynie wielkością posiadanych środków. – Inwestycja w nieruchomość w Polsce była dla mnie priorytetem od momentu podjęcia decyzji o powrocie do kraju. Moim zdaniem, nie planując pozostania w Wielkiej Brytanii na stałe, warto kupić gotowy dom lub wybudować go, spełniając swoje marzenie o własnym lokum – mówi Anna Klaper, od 15 lat pracująca i mieszkająca w Wielkiej Brytanii.
Działki zabudowane to jedna z najlepszych opcji dla Polaków powracających z emigracji. Popularność tego rozwiązania wynika między innymi z faktu, że domy zlokalizowane są w okolicach z rozwiniętą już infrastrukturą. Inwestor, na etapie wyboru nieruchomości, może więc obiektywnie ocenić jakość komunikacji, położenie czy urządzenie domu i terenów przyległych. Jak wskazuje Piotr Syguła, prezes zarządu Know House Nieruchomości, kolejnym powodem jest także komfort przyszłych właścicieli. – Inwestorzy, decydujący się na zakup domu z rynku wtórnego, zwolnieni są z obowiązku przygotowywania projektu, uzyskiwania pozwolenia na budowę czy wreszcie nadzorowania prac budowlanych. To ogromne ułatwienie. Tendencję tę potwierdzają raporty GUS, który oszacował, że w 2018 roku dokonano aż 79,9 tys. transakcji kupna-sprzedaży, obejmujących nieruchomości zabudowane, o wartości 32,5 mld złotych.
Myśląc o własnym lokum, warto więc rozważyć oferty gotowych obiektów, których nawet nie trzeba wykańczać. Częstym rozwiązaniem jest gotowy do zamieszkania dom, w pełni odpowiadający potrzebom i oczekiwaniom inwestorów. Propozycją dla osób chcących ulokować środki w nieruchomości wyjątkowej, o niepowtarzalnym klimacie, jest na przykład stylowy dworek (https://bit.ly/2WGGLjY)

niczym z Mickiewiczowskiego Soplicowa, zlokalizowany w Zalesiu Dolnym, czyli w części podwarszawskiego Piaseczna. Rezydencja, o powierzchni 653 m2, to nie tylko wspaniałe miejsce do zamieszkania, ale także doskonała lokalizacja, by odpocząć od zgiełku dużego miasta. Replika staropolskiego dworu, zbudowana została według indywidualnego projektu właściciela. Najwyższej jakości materiały wykończeniowe, dbałość o detale i estetykę, wyjątkowe położenie oraz dodatkowe atrakcje, takie jak SPA, sprawiają, że dworek jest prawdziwym unikatem na rynku nieruchomości. Spełni oczekiwania inwestorów poszukujących rozwiązań wyjątkowych, chcących podarować sobie i rodzinie prawdziwie luksusowy dom, nawiązujący do polskiej tradycji. – Przyszli właściciele mogą się od razu wprowadzić do dworku, nie czyniąc żadnych nakładów na remont. To bardzo dobra inwestycja, adresowana do osób szukających niepowtarzalnego miejsca dozamieszkania – mówi Piotr Syguła, prezes zarządu Know House Nieruchomości.
Decyzja o powrocie do Polski determinuje konieczność znalezienia efektywnego i bezpiecznego sposobu na zdeponowanie środków, zgromadzonych podczas pobytu poza granicami kraju. Opcją na zrekompensowanie sobie wieloletniego trudu życia z dala od rodziny jest inwestycja w nieruchomość, która będzie nie tylko formą lokaty kapitału, ale także sposobem na zapewnienie sobie miejsca zamieszkania dla właścicieli. Aby uniknąć skomplikowanych procedur związanych z projektowaniem budynku czy uzyskiwaniem pozwolenia na budowę, lepiej zdecydować się na zakup działki z luksusowym domem, spełniającym oczekiwania inwestora. Możliwości w tym zakresie są ogromne. Trzeba je jedynie umiejętnie wykorzystać i dopasować do swoich potrzeb.