Wspominając dzień 11 listopada 1918

 

W dniu 11 listopada 1918 roku, Polacy podźwignęli się z kolan, by fetować swoją narodową wolność. Nasza Ojczyzna, znająca brzęk kajdan Cytadeli, Pawiaka i mroźnych lasów syberyjskiej tajgi, poczuła jak płynie w niej wolna krew. Po 123 latach niewoli, odzyskała upragnioną niepodległość, a jej Biały Orzeł w koronie zajaśniał na mapach politycznych Europy znacząc dumnie istnienie naszego państwa. Właśnie 11 dnia listopada, dla upamiętnienia tego ważnego w dziejach naszej Ojczyzny wydarzenia, organizuje się różnego rodzaju spotkania, by podsycać patriotyzm i oddanie się sprawom naszej narodowości. Redakcja Polish News, została zaproszona do Piekar Śląskich, by tam posłuchać pieśni patriotycznych, wykonywanych przez ludowe zespoły folklorystyczne.

Wspólne świętowanie
Odzyskiwanie przez nasz kraj niepodległości, było procesem stopniowym. Dzień 11 listopada 1918 roku, przypieczętował naszą wolność zakończeniem I wojny światowej i zawarciem rozejmu w Compiegne. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski, który wraz ze swoim adiutantem Kazimierzem Sosnkowskim był internowany w twierdzy magdeburskiej. Gdy zjawił się on w Warszawie Rada Regencyjna, przekazała właśnie jemu władzę. Od tego momentu zwykło się mówić, że Wybuchła Polska.
…gdy przyszedł ten dzień jesienny
ten czas, może deszczu szarugi
był to dla nas czas brzemienny
Naczelnika to zasługi…
Patriotyczne spotkania

W tym roku mija 98 rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Aby uczcić ten symboliczny czas, w Piekarach Śląskich, grupy ludowe śpiewały pieśni patriotyczne i recytowały drogie naszemu sercu wiersze.
…dlaczego nie wolno nam było
oddychać wolnością przez lata
a teraz to się już skończyło
i wolność jutrzenki w nas wzlata

pamiętaj o młody rodaku
kto to był marszałek Piłsudski
on zgromił wrogów Ojczyzny
zdarł z nas ten ciężar nieludzki….

Dziękujemy pani Elżbiecie Figiel, za zaproszenie na ten wyjątkowy wieczór wspomnień o naszych bohaterach, którzy wywalczyli nam wolność.

Ewa Michałowska – Walkiewicz