Wybór papieża Polaka

Wybór papieża Polaka

Z dumą podnieśliśmy czoła

W pamiętnym dniu 16 października 1978 roku, zebrane na konklawe kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na posługę papieża w kościele katolickim. Wybrany Polak, przyjął wówczas imię Jan Paweł II.

Pamiętam ten dzień ten jesienny….
październik ten smutny niezmienny….
wzruszenie za serca chwytało….
o polskim papieżu myślało

z Wadowic na wielkim tronie
ty wszystkich Polaków patronie
zna ciebie świat cały wszelki
Janie Pawle II Wielki….

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Zgromadzeni na placu

Ludność zgromadzona tego dnia na placu św. Piotra, po raz kolejny oczekiwała na decyzję zgromadzonego konklawe. Z ogromną niecierpliwością wszyscy spoglądali w stronę Kaplicy Sykstyńskiej, skąd tuż nad nią wreszcie pojawił się „biały dym”. Jak wszystkim jest wiadomo, dym w tym kolorze to oczywisty znak, że decyzja o wyborze następcy świętego Piotra została podjęta.

Polak na balkonie bazyliki

Po paru chwilach, z balkonu Bazyliki świętego Piotra wygłoszone zostały pamiętne słowa, które brzmiały: „Habemus papam!”. W Polsce przed telewizorami zasiedli Polacy, czekający na ogłoszenie ….nazwiska nowego papieża. Mało kto wówczas przypuszczał, że nowym namiestnikiem na urząd papieski, będzie Polak Karol Wojtyła. Ogłoszone nazwisko Polaka, wycisnęło łzy z oczu oglądających tę transmisję jego rodaków. I znów ta biedna Polska, przyciśnięta butem ZDradzieckiej komuny, zaistniała dzięki papieżowi z Wadowic, na piedestale świata. Tym sposobem dziwny zbieg okoliczności napluł w gęby ORMO, ZOMO i UB.

W trzecim dniu

Wybrany w trzecim dniu trwającego konklawe, kardynał z Polski Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem nie Włochem. Przesłanie jego całego pontyfikatu jest odbiciem słów wygłoszonych przez niego na początku podjętej przez niego misji: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”. W czasie jego pierwszej audiencji zorganizowanej dla swoich rodaków, tuż po zakończeniu inauguracji pontyfikatu papieża Polaka, zwrócił się on do kardynała Stefana Wyszyńskiego wypowiadając znamienne słowa: – „Czcigodny i umiłowany księże prymasie! Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna swój pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary-”…

Radio Wolna Europa transmitowało...

Dziennikarze Rozgłośni Polskiej RWE, w przeciwieństwie do komunistycznych wtedy mediów w Polsce, komentowali wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, relacjonując jednocześnie mszę pontyfikalną i liczne wówczas spotkania z rodakami.
Jan Paweł II, bardzo szybko nazwany został „papieżem pielgrzymem”, ponieważ odbył on 104 podróże zagraniczne, zwiedzając przy okazji 129 krajów, będąc na wszystkich kontynentach. Niestrudzenie docierał on do terenów, na których rozpostarła swoje niszczycielskie ramiona nędza i głód. Podczas jego 26-letniego pontyfikatu, dzięki papieżowi Polakowi, ponad 300 milionów osób przeszło na wiarę katolicką. Papież Polak dziewięć razy odwiedził ukochaną Ojczyznę. Odbył on 144 podróże po samych Włoszech, gdzie głosił Świętą Ewangelię.

W dniu 18 maja 1920 roku

Karol Wojtyła przyszedł na świat dnia 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Święcenia na osobę duchowną otrzymał w 1946 roku. Już w kolejnym roku wyjechał do Belgii i Francji, jako duszpasterz wśród tamtejszej Polonii. Po powrocie do kraju pełnił urząd wikarego, w powiecie bocheńskim oraz w Krakowie.

Aktor i poeta

Nie tylko był on duchownym, ale też poetą, aktorem i pedagogiem. Pierwszym utworem napisanym przez Karola Wojtyłę był powstały podczas okupacji poemat zatytułowany „Kamień i bezmiar”. Przyszły papież uczył się wtedy na kursach konspiracyjnych, jednocześnie pracując jako pracownik fizyczny w kamieniołomach. Współorganizował on w Krakowie konspiracyjny „Teatr Rapsodyczny”, w którym rzecz jasna Karol był aktorem, a niejednokrotnie też i reżyserem. W latach 1945-51 napisał sztukę teatralną noszącą tytuł „Brat naszego Boga”.

Wykładowca etyki

W drugiej połowie lat 40. wykładał on w Arcybiskupim Seminarium Duchownym. Studiował przy okazji filozofię we Włoszech, Belgii oraz we Francji. Był także wykładowcą katolickiej etyki społecznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1981 roku, jako papież przekształcił ten Wydział w Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie.

Rok 1958

W 1958 został biskupem oraz sufraganem archidiecezji krakowskiej. W tym samym roku przyjął on sakrę kardynalską. Nominowany on został przez ówczesnego papieża Pawła VI na członka Komisji Soborowej dla Apostolstwa Świeckiego. Natomiast na nadzwyczajnym zgromadzeniu Synodu Biskupów zorganizowanym w 1969 roku, przedstawił Karol Wojtyła projekt dokumentu „II Nadzwyczajny Synod Biskupów o sobie”. W 1976 roku na specjalne zaproszenie papieża, Wojtyła prowadził w Watykanie rekolekcje, wydane następnie drukiem w książce zatytułowanej “Znak, któremu sprzeciwiać się będą”.

Na przekór komunistycznemu światu

Dnia 16 października 1978 roku Karola Wojtyłę wybrano na zwierzchnika Stolicy Apostolskiej. Formalna inauguracja tego wydarzenia zorganizowana została dnia 22 października podczas mszy celebrowanej na placu św. Piotra. Radość w każdym polskim domu z tego incydentu, trwała bardzo długo. Znów po raz kolejny byliśmy dumnymi Polakami.

Nastał dzień 2 kwietnia 2005 roku

Jan Paweł II zmarł w dniu 2 kwietnia 2005 roku. Następnego dnia, podczas homilii żałobnej, kardynał Angelo Sodano nazwał naszego rodaka „Wielkim”. Po sześciu latach Jan Paweł II Wielki został beatyfikowany.

Ewa Michałowska -Walkiewicz