Wybory Królowej ZPPA na 2013/2014 rok.

 W dniu 29 września 2013 w Domu Podhalan odbyły się kolejne Wybory Królowej Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

 Przebieg wyborów można zobaczyć na YouTube Zamieszczony  przez Małgorzatę Helegdę

http://www.youtube.com/watch?v=gVVqpmsqiQA

 Oficjalnego otwarcia dokonał prezes ZPPA Andrzej Gędłek i wiceprezes do spraw kultury Józef Cikowski.

Prowadzący: Karolina Walkosz Strzelec –wiceprezeska ZPPA i Zdzisław Miernicki długoletni kierownik Zespołu „Siumni

 

Finalistki Wyborów Królowej ZPPA

Gościnnie byli z Arizony- Stanisława Żołnierczyk z mężęm oraz z Florydy- Tadeusz Huzior. ”, Andrzej Baraniak – NEWSRP i Polnews.

Stanisława Żołnierczyk na płaśni Domu Podhalan recytowała wiersz jej autorstwa.

 Jury w składzie: przewodniczący jury- Wojciech Krzeptowski Sabała, Stanisław Gał i Joanna Galica i mąż zaufania – Stefan Dziąba

Muzyka w składzie: kapelmistrz ZPPA- Marek Bukowski, Wojciech Kwak, Michał Dzielski, Piotr Waliczek i Andrzej Szymczyk.

 „Wybór Królowej ZPPA” oceniany był przez jury według następujących kryteriów: góralskie ubranie w tym uczesanie, zachowanie gwary, krótka opowieść o sobie, umiejętność śpiewu i tańca, ogólna prezentacja, sznurowanie kierpcy, wiązanie gorsetu, zarzucanie szola, pytania gwarowe, konkurencje zręcznościowe: przyszywanie guzików, cerowanie i krojenie wykrowków.

 

 „Kandydatką na Królową ZPPA” została Angelica Tatar -15 lat, tancerz Tomasz Kulak. Angelica mając 3 lata zaczęła uczęszczać do Zespołu Chochołowianie po dzień dzisiejszy, urodzona w Chicago. Rodzice: mama Władysława z domu Bednarz (była Królowa ZPPA w roku 1995/96) z Ratułowa, tata Andrzej z Podczerwonego. Angelica uczęszcza do szkoły Sandburg High School.

 Królową Związku Podhalan na rok 2013/ 2014 jest Paulina Perhon, tancerz Piotr Łukaszczyk. Paulina ma 18 lat, córka Jolanty i Antoniego Perhon, urodzona w Chicago, rodzeństwo: brat bliźniak Mikołaj i siostry starsze Dominika i Kinga. Mając trzy latka Paulina zaczęła stawiać pierwsze kroki w Szkółce Tańca i Pieśni przy ZG ZPPA do, której uczęszczała przez 14 lat, obecnie  należy do Zespołu „Siumni”.

 Od najmłodszych lat Paulina wykazywała się talentem muzycznym, w wieku 7 lat zaczęła pobierać nauki gry na skrzypcach u p. Krzysztofa Zubka, a obecnie od paru lat gra pod okiem p. Bogdana Tomalskiego gdzie przy Studiu 5 tworzą zespół, który wielokrotnie swoją muzyką klasyczną upiększa nie na jednej uroczystości. Paulina ukończyła szkołę Polską Podstawową i Średnią i zdała maturę na Trójcowie.

Paulina ukończyła Kennedy H.S w 2012 a obecnie jest na drugim roku studiów w Moranie Valley Community College na wydziale Kryminalogi.

Jest członkinią Koła 34 Zakopane i z rodzicami jest mocno zaangażowana w działalność koła. Jej hobby i pasja to przede wszystkim gra na skrzypcach, taniec góralski jak i towarzyski. Lubi sport a przede wszystkim siatkówkę, która trenowała parę lat jak i biegi przełajowe. 

 Paulina jak i cała rodzina jest bardzo dumna i cieszy się, że została Królową ZPPA i że będzie mogła godnie reprezentować Związek Podhalan jak i Podhale na Ziemi Amerykańskiej, jak i również będzie mogła swoją osobą w większym stopniu pomóc potrzebującym.

Modelami do czesania warkoczy były bliźniaczki: Teresa i Elżbieta Stękała.

 Sponsorzy:

Związek Podhalan Północnej Ameryki

Bioło Izba – Restaurant

Millennium Surgical – Centrum Implantologii i chirurgi szczękowo – twarzowej

Cliffside Resort- Aniela i Władysław Tylka

W & A. Jewelers – Wacław Ustupski

Ted’s Jewelers – Anna Pawlikowska

Ed’s Photo Video, można zakupić zdjęcia oraz DVD z imprez ZPPA.

Christina” Bridal, B. A.Tuxedo – korona i inne nagrody

Midway Autohause

Kwiaciarnia „Red Rose Florist” Barbara i Stanisław Gunka – kwiaty    

Anonimowy sponsor – $ 500 – dla Królowej ZPPA 

Shop & Save Market

Napa Auto Parts

Forest View Bakery

Tybycik – Celina i Sławomir Kowalczyk – Kois

Bąk Fasion

Koło Nr 34 Zakopane, Tadeusz Huzior, Stanisława Czarniak, Anna i Józef Zon, Katarzyna Pająk, Józef Cikowski, Robert Sawina, Bronisława Maciusiak, Maria Madetko, Helena Rusnak i Anna Zalińska.

 Stoisko regionalne – Góralska Moda – Artystyczna Pracownia, wypożyczalnia strojów regionalnych – właścicielka Halina Ogrodny.

 Pracowali: Stanisława Czarniak, Elżbieta Skupień, Halina Malinowski, Barbara Gunka, Anna Bobak, Helena Rusnak, Katarzyna Pająk, Maria Madetko, Adam Górecki, Robert Sawina i Mateusz Staszel.

 Serdeczne podziękowania dla byłej Królowej Anety Rzepka, za 1 rok pełnienia funkcji „Królowej ZPPA na 2012/13r” i za zorganizowanie „Balu Królowej”, a także dla rodziców. Dziękujemy kandydatkom za odwagę i wystąpienie w konkursie wyborów, jurorom, sponsorom, muzyce góralskiej, Komitetowi Imprez na czele z Józefem Cikowskim, tym, którzy przygotowali imprezę i pracowali oraz publiczności za przybycie. Bóg Wam Zapłać Wszystkim.

 Anna Zalińska.

Zdjęcia pochodzą  ze strony Związku Podhalan: http://www.zppa.org/