XX Jubileuszowe Igrzyska Lekarskie Zakopane, 6-9 września 2023 r.

Grupa tenisistów. Od lewej: Wojciech Zasacki, Janusz Emerich, Bronisław Orawiec, Piotr Piotrowski, Jarosław Lesman, Grzegorz Kopczyński, Krzysztof Makuch.

W dniach 6-9 września 2023 r. odbyły się w Zakopanem XX Jubileuszowe Letnie Igrzyska Lekarskie pod honorowym patronatem Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl). Większość dyscyplin sportowych miała miejsce na pięknych obiektach sportowych przy Centralnym Ośrodku Sportowym (COS) w Zakopanem, który jest także Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich (OPO).

XX Jubileuszowe Igrzyska Lekarskie pod honorowym patronatem Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl). Zdjęcie pamiątkowe. Od lewej: dr Maciej Jachymiak – główny organizator Igrzysk, dr Bronisław Orawiec – założyciel i prezes Klubu Sportowego „Bronek” Związku Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago, Alfred Chrobak – dyrektor i sędzia naczelny turnieju tenisowego. Korty ziemne przy COS w Zakopanem. 8 września 2023 r.

Konkurencje sportowe odbywały się także w Ludźmierzu, Nowej Białej, Frydmanie, Nowym Targu, Hotelu Belvedere oraz Tatrzańskiej Łomnicy. Głównym organizatorem od początku Igrzysk jest dr Maciej Jachymiak. W tym roku współorganizatorem Igrzysk była także Naczelna Izba Lekarska. W zawodach trwających 4 dni uczestniczyło ponad 600 lekarzy wraz z rodzinami z całej Polski. Wśród dyscyplin sportowych znalazło się 19 lekkoatletycznych kategorii olimpijskich, w tym tenis ziemny.

Tenis ziemny. Gry singlowe (grupa F). Od lewej: Janusz Emerich (wicemistrz), Bronisław Orawiec (mistrz).

Pary deblowe w tenisie ziemnym. Od lewej: Jarosław Lesman i Grzegorz Kopczyński oraz Bronisław Orawiec i Marek Druch. COS w Zakopanem, 8 września 2023 r.

Klub Sportowy „Bronek” ZLP w Chicago był reprezentowany przez dr. Bronisława Orawca, który zdobył trzy medale: powtórzył sukces z poprzednich Igrzysk, zdobywając złoty medal i tytuł mistrzowski w tenisie ziemnym w grach pojedynczych (grupa F). Zdobył również srebrny medal w grach podwójnych (grupa E i F) z partnerem dr. Markiem Druchem, a także brązowy medal w sztafecie 4 x 100 m. (grupa 60 plus) w składzie: Grzegorz Kopczyński, Bronisław Orawiec, Jarosław Lesmian, Piotr Piotrowski.

Przed kolejnym meczem gier podwójnych (grupa E, F). Od lewej: Marek Druch i Bronisław Orawiec oraz Janusz Emerich i Wojciech Zasacki.

Lekkoatletyka. Sztafeta 4 x 100 m. Od lewej: Grzegorz Kopczyński, Bronisław Orawiec, Jarosław Lesman, Piotr Piotrowski.

Ceremonia otwarcia, wręczania medali oraz zamknięcia odbywały się w namiocie przy COS w Zakopanem. Podczas uroczystego otwarcia Igrzysk dr Bronisław Orawiec został zaproszony przez organizatorów do udziału w ceremonii wręczania medali. Medale wręczał także m.in. ojciec słynnego skoczka narciarskiego Kamila Stocha z Zębu – Bronisław Stoch.

Reprezentant KS „Bronek” ZLP w Chicago – Bronisław Orawiec przed startem w sztafecie 4 x 100 m. (debiut).

B. Orawiec po złożeniu gratulacji organizatorom, w tym dr. Maciejowi Jachymiakowi oraz Naczelnej Izbie Lekarskiej, zaprosił wszystkich licznie zebranych sportowców i gości na XXVII Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim (ŚMLPwNA), które odbędą się w marcu 2024 roku w Courmayeur w sercu doliny Aosta u podnóża najwyższej góry Europy Mount Blanc w Alpach włoskich.

Otwarcie XX Igrzysk Lekarskich. Od prawej: Bronisław Stoch – ojciec słynnego skoczka narciarskiego Kamila Stocha z Zębu, dr Bronisław Orawiec – założyciel i prezes KS „Bronek” ZLP w Chicago. Centralny Ośrodek Sportu (COS) w Zakopanem. 7 września 2023 r.

Uroczyste zakończenie Igrzysk. Na podium z medalami od lewej: Bogdan Szymala, Marek Druch, Bronisław Orawiec. COS, Zakopane. 9 września 2023 r.

Podczas zakończenia Igrzysk, B. Orawiec wręczył przewodniczącemu Komisji ds. Sportu NIL dr. Marcinowi Szczęśniakowi pamiątkowy medal z ostatnich XXVI ŚMLPwNA, które odbyły się w Kleinvalsertal w Alpach austriackich. Organizatorzy Igrzysk zapowiedzieli, że kolejne 21. Igrzyska Lekarskie odbędą się po raz pierwszy nad polskim morzem na obiektach sportowych przy Centralnym Ośrodku Sportowym (COS) w Cetniewie/Władysławowie (4-7 wrzesień 2024 r.). Być może, Igrzyska Lekarskie będą w przszłości organizowane na przemian na południu Polski (Podhale) oraz na północy kraju (Pomorze). Po części oficjalnej i smacznym obiedzie, miała miejsce zabawa do późnych godzin nocnych. Zachęcam Koleżanki i Kolegów do wzięcia udziału w tej pięknej integrującej środowisko lekarskie, sportowej imprezie. Osobom zainteresowanym polecam stronę internetową organizatorów: www.igrzyskalekarskie.org.

BO

Zakończenie 20. Jubileuszowych Igrzysk Lekarskich. W środku zdobywcy złotych medali w tenisie ziemnym w grach pojedynczych. Od lewej: Bronisław Orawiec (grupa F), Piotr Piotrowski (grupa E) z córeczką odbierającą medale dla Taty. Namiot przy COS w Zakopanem. 9 września 2023 r.

Foto: arch. KS „Bronek” ZLP