Zbliża się gorący czas emocji i ciekawości dla zawodników i miłośników sportu.

Fot: www.eska.pl

Zbliża się gorący czas emocji i ciekawości dla zawodników i miłośników sportu.

Zacytuję na wstępie urywek wiersza Tadeusza Kubiaka.

“Zbratani na stadionach, na start, przyjaciele!
Jakby błogosławieni olimpijskim zniczem,
biegnijcie z jego ogniem nad wody głębokie,
wkroczcie do miast kamiennych ,do dżungli dziewiczej,
wyprowadźcie nas z domów niewoli i z Ziemi
nasiąkłej krwią, z pokładów stalowych  okrętów,
wiodąc tam, gdzie śpiewają muzy, milczy oręż,
pod waszą białą flagą pięciu kontynentów.”

Tradycja igrzysk olimpijskich czekała 1500 lat na wznowienie tej wspaniałej starożytnej imprezy symbolizującej piękno oraz harmonię ducha i ciała. Ideę wskrzeszenia starożytnych Igrzysk Olimpijskich zrealizował Francuz baron Pierre de Coubertin. Jego ideą było rozpropagowanie sportu jako uniwersalnej metody wychowania nowożytnego człowieka w duchu braterstwa i pokoju oraz braterstwa wszystkich narodów świata. Baron Pierre de Coubertin zaprojektował flagę olimpijską na które widnieje pięć kolorowych splecionych ze sobą kół symbolizujących pięć Kontynentów. To symbol różnorodności i jedności narodów naszej Planety. Koła oznaczają też pięć starożytnych dyscyplin sportowych.

Pomnik “Brama Marzeń” w Centennial Olympic Park w Atlancie, zbudowany podczas Centennial Olympic Games. Źródło:https://en.wikipedia.org/wiki

Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w Atenach w 1896roku. XXXII letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się po stuletniej przerwie po raz trzeci w Paryżu/1900,1924,2024rok.
Wiemy z historii, że Paryż to miasto niezwykłe.
Tu rozpoczynali wielkie kariery i sławę artyści. Dla tych którzy chcieli się liczyć na arenie światowej  musiał być w Paryżu. To miasto malarzy, poetów, muzyków, pisarzy, reżyserów filmowych, słynnych kabaretów, a przede wszystkim niepowtarzalnej architektury i słynnych muzeów.

Miasto polskich emigrantów, które w czasie rozbiorów Polski dało schronienie dla naszych polityków i artystów. Tu rodziła się sława Mickiewicza, Słowackiego, Norwida i innych.
Do Paryża zjeżdżał się świat elity finansowej.
Paryż organizował pięć razy Wystawę Swiatową.
W 1900 roku letnie Igrzyska Olimpijskie zbiegły się z wystawą światową, i miały marginalny wydźwięk w informacjach międzynarodowych, z powodu bardzo złej organizacji całej imprezy, jak również niedokładnej informacji dla zawodników gdzie i kiedy mają się stawić do walki o medal w swojej konkurencji.
Tym wszystkim niedociągnięciom organizacyjnym towarzyszył zły stan obiektów sportowych. W programie konkursów znalazły się bardzo dziwne konkurencje tj. strzelanie do żywych gołębi, pływanie na 200m z przeszkodami, latanie balonem, pojedynek na pistolety, przeciąganie liny. Zwycięscy dostawali upominki lub nagrody pieniężne, a medale wysyłano pocztą po zakończeniu Igrzysk.
Po raz pierwszy honorowano trzech pierwszych zawodników. Udział w igrzyskach oficjalnie zanotowanych Państwa było 44+ cztery dalsze tj. Indie Brytyjskie, Królestwo Czech wchodzące w skład monarchii Austro-Węgierskiej, oraz wydzielone z Imperium Rosyjskiego: Wielkie Księstwo Finlandii oraz Polska jako Kraj Nadwiślański.
Zawodnicy wystąpili w 84 konkurencjach w 20-dyscyplinach sportowych. Kobiety wystąpiły poraz pierwszy. Niemieccy zawodnicy z powodu wojny nie byli dopuszczeni.

Reprezentacja Polski podczas igrzysk olimpijskich w 1924 r. Fot: historia.org.pl

Dla nas ważne są VIII Igrzyska z 1924 roku, w których Polacy uczestniczyli poraz pierwszy. Były problemy finansowania zawodników, subwencje państwowe okazały się zbyt skromne a koszty udziału bardzo wysokie, udało się jednak przez zbiórkę pieniedzy wysłać 81 osobową ekipę w tym jedną kobietę. Polacy wystąpili w 10 konkurencjach.
W tych igrzyskach uczestniczyło 44 państw w tym 9 po raz pierwszy. Rozegrano 129 konkurencji w 19 dyscyplinach sportowych.
Medal brązowy zdobyli jeźdźcy, a srebrny kolarze na dystansie 4 km na dochodzenie. Jedyny raz dla Polaków za zdobycie srebrnego medalu a dla Włochów za zdobycie złotego medalu odegrano hymn włoski.
Równocześnie odbył się konkurs sztuki i literatury.184 artystów z 24 państw w pięciu kategoriach rywalizowało o zdobycie złotego medalu./Literaci, architekci, malarze, rzeźbiarze, muzycy/.

Francja w 1924 roku zorganizowała w Chamonix międzynarodowe zimowe zawody pt. “Tydzień Sportów Zimowych” które później Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał za PIERWSZE zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Wanda Dubieńska Fot: pl.wikipedia.org
Jedyną kobietą startującą w polskiej ekipie w  1924 roku była szpadzistka Wanda Dubieńska.

Foto: wallpapercave.co

26go lipca od 19.30 będziemy świadkami niezwykłego otwarcia tegorocznej magicznej imprezy prezentującej współczesny dorobek kultury a dla widzów i uczestników olimpiady niezwykłe wzruszające przeżycia estetyczne.
Można powiedzieć że tym razem cała Francja nie tylko Paryż, są jednym obiektem sportowym, na którym w szlachetnej walce będą rywalizować najlepsi z najlepszych. Zawodnicy różnych dyscyplin i konkurenci wystąpią w siedmiu miastach oraz na Tahiti w Surfingu. Taka decyzja ma być inspiracją dla wszystkich mieszkańców Franci aby aktywnie uprawiali swoją ulubioną dyscyplinę sportu.

Jednak najważniejsze współzawodnictwa o palmę zwycięstwa, będą odbywały się na trzech stadionach Paryża tj. na słynnym Stade de Franc, Roland Garros, oraz Pare de Princes.
Ceremonia otwarcia odbędzie się nie jak dotąd na stadionie, ale na 6 km odcinku rzeki Sekwany.
Ceremonię będzie mogło podziwiać 300 tysięcy osób zgromadzonych wzdłuż  tej rzeki.
Reprezentacje poszczególnych państw będą płynąć na 94 tratwach. Będzie to parada dorobku kultury krajów pozamorskich o których słyszymy rzadko albo wcale.
Państwa te zaprezentują nam niezwykłe barwne stroje. Zakończenie prezentacji Państw odbędzie się w Jardins d`Trocadero .

Polska ekipa w otwarciu będzie reprezentowana przez dwójkę Chorążych niosąc dumnie nasz sztandar narodowy. Anitę Włodarczyk, rekordzistkę świata w rzucie młotem, trzykrotną mistrzynię olimpijską, czterokrotną mistrzynie świata, Europy i kraju oraz Przemysławem Zamojskim 10 krotnym mistrzem Polski, brązowym medalistą świata w Koszykówce 3×3 zawodników.
Polacy wystąpią w 28 Dyscyplinach. O medale i najlepsze miejsca w kwalifikacji weźmie udział 213 zawodników w tym 113 kobiet. Naszym zawodnikom będzie towarzyszyło 110 trenerów oraz 251 osób współpracujących. W niektórych dyscyplinach mamy realne szanse na medale, ale już sam udział w największej światowej sportowej imprezie jest wielkim wyróżnieniem dla uczestników, którzy latami szlifowali formę aby zrealizować swoje marzenia.
Należy dodać że w tej olimpiadzie weźmie udział 37 osobowa reprezentacja uchodźców pochodzących z różnych państw afrykańskich, mówiących różnymi językami.
Ogólnie wszystkich zawodników biorących udział w spółzawodnictwie będzie 10.500 w tym poraz pierwszy będzie 50% kobiet! Tym razem zawodnicy będą walczyć w 32 dyscyplinach i 329 konkurencjach.

W tym roku 2024 narodowe Komitety Olimpijskie zdecydowały że zawodnicy Rosji i Białorusi nie wystąpią pod narodowymi sztandarami ale jako INDYWIDUALNI neutralni sportowcy, nie będą też figurować w oficjalnych tabelach medalowych.
Decyzja ta została zatwierdzona przez międzynarodową federację każdej dyscypliny sportu.
Francja przygotowała plan awaryjny na wypadek globalnej awarii systemów informacyjnych również zadbano o bezpieczeństwo dla uczestników i widzów.
Zakończenie igrzysk olimpijskich odbędzie się 11 sierpnia. Flaga olimpijska zostanie przekazana organizatorom Olimpiady w 2028 w Los Angeles. W sierpniu odbędzie się również ważna Olimpiada niepełnosprawnych -Paraolipiada.
 Opr. Zofia Kuśmierczyk, Wiedeń