Za nami piąty dzień 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Za nami piąty dzień 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Dzień obfitujący w emocje i radość, a to za sprawą zabawy lalkami z przedstawicielami Węgier, spontanicznego tańca podczas Dnia Narodowego Rumunii, czy wreszcie żywiołowych występów konkursowych Indonezji, Hiszpanii i Meksyku.

Dzień zabawy lalkami – warsztaty z Węgrami

Ogromną radość sprawili dziś dużym i małym Węgrzy prowadzący warsztaty regionalne i animacje dla najmłodszych podczas piątego dnia Festiwalu, a to za sprawą możliwości własnoręcznego wykonania i kolorowania lalek ze słomy i liści kukurydzy. Stoisko warsztatowe było wręcz oblegane przez dzieci, ich opiekunów, a także gości z zagranicy przybyłych na
55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Prowadząca warsztaty Gabriela Csomor cierpliwie tłumaczyła zasady wykonywania lalek, a sekundował jej konferansjer Stanisław Łukaszczyk.


Drugi dzień Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych

Jury Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki pod przewodnictwem prof. dra hab. Bernarda Garaja ze Słowacji nie ma łatwego zadania. Także dzisiaj, podczas drugiego dnia konkursu, poziom prezentowany przez muzykantów i śpiewaków jest niezwykle wysoki. Zagrały m.in. kapela gospodarzy Festiwalu Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont” i kapela Antoniego Gluzy ze Szczyrku, ale także goście zagraniczni z Bułgarii, Węgier, Turcji czy Meksyku.

Dzień Narodowy Rumunii

Żywiołowi Rumuni podbili serca odwiedzających wioskę festiwalową gości za sprawą muzyki i tańca, a także pysznych przekąsek jakimi są plăcintă, czyli placki wypełnione farszem, których kosztował także obecny na Festiwalu konsul honorowy Rumunii w Krakowie Ignat Timar.

Dni Narodowe, które są nieodłączną częścią Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, zostały pomyślane jako spotkanie kultur, przybliżające zwyczaje, stroje czy kuchnię danego kraju, który ma swojego przedstawiciela na Festiwalu.

To okazja, by nie tylko zakosztować smacznych potraw czy spróbować swoich sił w tańcu, ale przede wszystkim poznać charaktery i dusze mieszkańców innych regionów górskich, co przy otwartości naszych gości z Rumunii udało się znakomicie.

Drugi dzień koncertów konkursowych

Wtorek, 20 sierpnia, drugi dzień przesłuchań konkursowych w ramach 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Gorskich w Zakopanem okazał się dniem wyjątkowo żywiołowym i spontanicznym, a to za sprawą zespołów z egzotycznych dla nas Indonezji i Meksyku, ale także Hiszpanii czy Serbii.

Serca publiczności podbił gospodarz FestiwaluParafialny Regionalny Zespół „Giewont”, który zaprezentował program „Na holi” czyli redyk olczański. Zespół Giewont w swoim programie konkursowym zaprezentował tradycje i zwyczaje związane z pasterstwem
na Podhalu. Juhasi zatańczyli charakterystyczny taniec juhaski, który przerwało pojawienie się niedźwiedzia, dodajmy mającego długą historię sceniczną, gdyż „grał” on już w operze góralskiej „Jadwisia spod regli”.

Zespół folklorystyczny Krivany – Torysa ze Słowacji przedstawił widowisko, podczas którego usłyszeliśmy oryginalne pieśni pasterskie i zobaczyli typowe tańce bacowskie i pasterskie z miejscowości Krivian.

Niesamowite kostiumy, spódnice z liści rumbii i naszyjniki z kamienia lub kości zwierząt, zdobiły zespół Albayan and Kinanthi Budaya z Indonezji. Ubiory miały przeróżne przeróżne kolory odzwierciedlające mądrość, siłę, odwagę i harmonię. Zespół zaprezentował dwa tańce regionalne, z których Saman jest bardzo oryginalny, gdyż wykonuje się go siedząc na piętach lub klęcząc.

Grupa z Majorki Escola de Musica i Danses de Mallorca przedstawiła składankę jotas, bolero, mateixa i fandango, tańców tradycyjnych, których początek sięga XIX w.
Co charakterystyczne, główną cechą majorkańskiego tańca jest matriarchat i improwizacja:to kobieta prowadzi w tańcu cały czas. W przedstawionym programie znalazło się kilka tańców całkowicie pozbawionych choreografii, co uczyniło przedstawienie atrakcyjnym.

Występ Zespołu Kud „Prvi Partizan” Uzice z Serbii podzielony był na dwie części. Boljavac, taniec ze wschodniej Serbii, bardzo wymagający, może być wykonywany tylko przez doświadczonych tancerzy i takich właśnie zakopiańska publiczność podziwiała podczas dzisiejszego występu. Drugi taniec to gujilane, którego aktywnym uczestnikiem jest Gočobija, uderzający w bęben młody mężczyzna, który wyznacza tempo tańca. Pokazem doskonałych umiejętności technicznych tancerzy był Vrtuljak polegający na tańcu i jednoczesnym obracaniu w rękach tkaniny, co dało na scenie niezwykły efekt.

Escena México Dance Company na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem przedstawił trzy układy sceniczne łączące pamięć i światopogląd rdzennych mieszkańców Meksyku z wpływem kulturowym, który Metysi przenieśli do swojego dziedzictwa w wyniku hiszpańskiego podboju. Podziwialiśmy między innymi El gusto (Jalisco) – jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych na całym świecie tańców ludowych Meksyku. W 2011 roku muzyka strunowa, śpiew oraz trąbka zostały uznane przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) za światowe dziedzictwo kulturowe Meksyku, a dziś mogliśmy ich posłuchać na zakopiańskim Festiwalu.

Moc wrażeń jeszcze przed nami, zapraszamy 21 sierpnia do wioski festiwalowej, gdzie warsztaty i animacje trwają od godz. 10.00, Dzień Narodowy poprowadzi Kosowo, a koncerty konkursowe rozpoczną się o godzinie 16.00. Szczególnie polecamy Państwa uwadze koncert muzyki Karpat „Siła Korzeni”. Niech muzyka, taniec i radość będą z nami!

Więcej informacji na:
www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru

FB: @MFFZGZakopane
IG: festiwal_folkloru_zakopane

YT: https://www.youtube.com/results?search_query=mffzg

Organizatorami 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, a Festiwal jest jednym z wydarzeń wpisujących się w projekt WIZYTÓWKI MAŁOPOLSKI

Partnerami wydarzenia są: NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI, MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DR. TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO – INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO,  MAŁOPOLSKIE CENTRUM KULTURY SOKÓŁ W NOWYM SĄCZU – INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO, UNIWERSYTET PAPIESKI JANA PAWŁA II W KRAKOWIE, UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI W KRAKOWIE, ZWIĄZEK PODHALAN W POLSCE, ZWIĄZEK PODHALAN ODDZIAŁ ZAKOPANE, LILOU, POLSKIE TATRY S.A., RESTAURACJA GWARNO, SPOŁEM ZAKOPANE, BACHLEDKA SKI & SUN.

Patronami Medialni są: POLSKIE RADIO, RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, POLSKA PRESS GRUPA, GAZETA KRAKOWSKA, DZIENNIK POLSKI, KULTURA WSI, KWARTALNIK TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO TATRY, GOŚĆ NIEDZIELNY, TYGODNIK NIEDZIELA, PISMO FOLKOWE, TYGODNIK PODHALAŃSKI, GÓRAL INFO, POLISH NEWS, KULTURA PODHALA, MAŁOPOLSKA ONLINE, PODHALE 24, ZAKOPIEC INFO