Premier Jan Olszewski, popiersie w Sejmie RP commons.wikimedia.org
Zdarzyło się w XX wieku (63)
Zdarzyło się w XX wieku Rafała LEŚKIEWICZA to przegląd najważniejszych wydarzeń historycznych, o których warto pamiętać w nadchodzącym tygodniu (22 grudnia – 28 grudnia 2024 r.).
W dniu 23 grudnia 1991 r. wyłoniony w pierwszych po zakończeniu II wojny światowej demokratycznych wyborach Sejm powołał na stanowisko premiera Jana Olszewskiego, adwokata, obrońcę represjonowanych robotników.
Olszewski miał w momencie wyboru na premiera piękną kartę walki z systemami totalitarnymi. Jako członek Szarych Szeregów walczył w Powstaniu Warszawskim, później, już po wojnie, był obrońcą w procesach politycznych.
Wybór przez prezydenta Lecha Wałęsę Jana Olszewskiego na premiera nastąpił po nieudanych próbach stworzenia rządu przez Bronisława Geremka i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Sejm zaakceptował tę kandydaturę 6 grudnia. Długo trwały rozmowy w sprawie składu rządu, do którego ostatecznie weszli przedstawiciele pięciu partii politycznych.
Foto: Forum/ dlapolonii.com
Misja Olszewskiego przypadła na trudny okres transformacji ustrojowej w Polsce. Część środowisk wywodzących się z korzenia opozycji antykomunistycznej nie akceptowała jego wyboru na premiera. Dość powiedzieć, że posłowie Unii Demokratycznej wstrzymali się od głosu podczas zatwierdzania jego kandydatury na szefa rządu.
Wałęsa w zasadzie od samego początku nie potrafił się porozumieć z rządem. Kością niezgody była dekomunizacja i lustracja, na które naciskał Jan Olszewski. Wychodził z założenia, że warunkiem zmian w Polsce jest przeprowadzenia procesu wyjścia z komunizmu.
W następstwie wykonania uchwały Sejmu z 28 maja 1992 r. o ujawnieniu listy tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa przez Antoniego Macierewicza, ministra spraw wewnętrznych, podczas tzw. „nocnej zmiany”, z 4 na 5 czerwca 1992 r., Sejm odwołał Jana Olszewskiego z funkcji premiera, powierzając misję utworzenia nowego rządu Waldemarowi Pawlakowi.
DR RAFAŁ LEŚKIEWICZ
Historyk, archiwista, manager IT. Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Instytutu Pamięci Narodowej. W przeszłości kierował pionem archiwalnym IPN i Centralnym Ośrodkiem Informatyki. Autor, współautor i redaktor ponad 160 publikacji naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych.
Źródło: DlaPolonii.com