„ZŁOTE GODY” ZAKOPIAŃSKIEGO FESTIWALU.

Górale z całego świata zjechali się pod Giewont. Wspólna biesiada na rozpoczęcie 50 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Fot: Ania Navas

Autor: Ania Navas

50 lat minęło, a festiwal ciągle zachwyca i przyciąga tłumy miłośników góralskiego folkloru.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to oficjalna nazwa święta górali z całego świata, które od pięćdziesięciu już lat odbywa się pod Giewontem.

Początkowo organizowany w ramach „ Jesieni Tatrzańskiej” mającej przedłużyć letni sezon turystyczny w Zakopanem oraz kontynuowanie tradycji dawnego „ Święta Gór”, z czasem festiwal zaistniał jako samodzielna i prestiżowa impreza folklorystyczna o międzynarodowym wydźwięku.

Podczas pięćdziesięciu lat trwania tego unikalnego wydarzenia uczestniczyło w nim prawie 600 zespołów zagranicznych z rożnych stron świata a także ponad 200 zespołów z Polski. Jest to największe w ciągu roku kulturalne wydarzenia pod Giewontem.

Zespoły góralskie z całego świata spotkały się przy wspólnym ognisku u wylotu Doliny Strążyskiej. Foto: Ania NAVAS.

Do Zakopanego przybywają w sierpniu każdego roku mieszkańcy terenów górskich z całego świata, miłośnicy i znawcy folkloru oraz ogromna rzesza turystów, aby nasycić się podczas tego unikalnego na skalę światową wydarzenia bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i skosztować smakołyków regionalnych.

W tanecznym korowodzie, który przeszedł ulicami Zakopanego na rozpoczęcie festiwalu uczestniczyli też najmłodsi. Foto: Waldemar SOWIŃSKI

Tegoroczny festiwal rozpoczął się już 16 i 17 sierpnia dwoma koncertami towarzyszącymi imprezie w Zakopanem. Wystąpili znakomici artyści, których twórczość inspirowana jest folklorem, a kulminacyjnym momentem był spektakl „ Krakowiacy i Górale” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.

W występach konkursowych o prestiżowe nagrody – Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi – zawalczyły zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Turcji, Węgier i Włoch, a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA

Polonię amerykańską reprezentował z wielkim sukcesem zespół „ ŚLEBODNI” z Chicago, który zdobył Srebrną Ciupagę w kat. zespołów artystycznie opracowanych.
Foto: Waldemar SOWIŃSKI

Międzynarodowy skład uzupełniły zespoły z Polski. W tym roku byli to: Zespół Regionalny „Górale Łąccy” z Łącka, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” z Lipowej, Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa oraz Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” z Nowego Targu.

LICZNE ATRAKCJE TOWARZYSZĄCE FESTIWALOWI.

W dniu 17 sierpnia 2018, ulicami miasta przejechała parada dorożek konnych a na Górnej Równi Krupowej, nieopodal namiotu festiwalowego odbyły się Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Konkurs na najlepszego Fiakra roku 2018 i Konkurs na Śpiew Pytacki.

Jedna z imprez towarzyszących festiwalowi była  Wystawa Owczarków Podhalańskich. Foto: Ania Navas 

Zorganizowano też wspaniałą wystawę owczarków podhalańskich, gdzie najlepsi hodowcy prezentowali te piękne psy w kilku kategoriach, od juniorów do championów.

Owczarki Podhalańskie to psy pastersko-stróżujące, które towarzyszą góralom przy wypasie owiec, chroniąc je przed dzikimi zwierzętami i innymi niebezpieczeństwami. Dzięki swojemu przyjaznemu nastawieniu do człowieka i wesołej, skorej do zabawy naturze, rasa ta zyskała uznanie nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Tegoroczną wystawę zorganizował Związek Kynologiczny w Polsce Oddział Zakopane oraz Klub Polskiego Owczarka Podhalańskiego.

Siedmioletnia Wiktoria, córka Szymona Chyca i Aronia( od Kurosa), jeden z nagrodzonych psów w klasie championów. Foto: Ania Navas

W wiosce festiwalowej miał miejsce kiermasz wyrobów artystycznych i ludowych oraz po raz pierwszy w tym roku Jarmark Świętej Cecylii ( czyli Targowisko Instrumentów Muzycznych).

Małgorzata Borkowska- Misztal z Florydy, USA odbiera nagrodę-wyróżnienie w konkursie fotograficznym „ Żywioł Folkoru” z rąk dyrektor MFFZG w Zakopanem, Joanny Staszak. Foto: Ania NAVAS

Po koncertach w namiocie festiwalu, członkowie zespołów zapraszali publiczność do wspólnej zabawy przy ogniskach.

W bogatym programie imprezy nie zabrakło również pozakonkursowych koncertów jubileuszowych o wątkach nawiązujących do bogatej historii festiwalu.

Podczas trwania festiwalu górale z zespołów polskich i polonijnych z USA uczestniczyli w charytatywnej akcji pobicia rekordu największej ilości górali tańczących w jednym czasie tańca zbójnickiego. Foto: Waldemar SOWIŃSKI

Podczas koncertu „Złote ciupagi”, publiczność miała okazję zobaczyć dotychczasowych laureatów tej prestiżowej nagrody. Wystąpiły zespoły z Bułgarii, Węgier, Słowacji, Rumunii I  Hiszpanii, a także z Polski („Podegrodzie”, „Kasinianie – Zagórzanie”). Wystąpiły także regionalne zespoły z Zakopanego (Zespół im. Klimka Bachledy, Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty, Zespół Regionalny „Budorze”, Zespół Regionalny „Holny”) oraz połączone zespoły polonijne z USA ( „ Siumni”, „ Wanta” i „ Hyrni”). Zespoły polonijne ze Stanów Zjednoczonych już po raz trzeci z rzędu biorą udział w festiwalowych zmaganiach, zachwycając za każdym razem dbałością o tradycję ojców i wysokim poziomem artystycznym prezentowanych występów.

 

Najmłodsza solistka zespołu „ MŁODE PODHALE” z Nowego Targu, który zdobył tegoroczną Złotą Ciupagę w kat. Tradycyjnej. Foto: Waldemar SOWIŃSKI

Historię przywołał także wspomnieniowy koncert „Złote Gody Festiwalu” z występem Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont”.

Ze względu na jubileusz trwa wyjątkowy rok dla zakopiańskiej kultury i folkloru – Rok Twórczości Rodzimej. Jednocześnie pięćdziesiątą edycję festiwalu przygotowujemy i zapowiadamy już od dłuższego czasu. Zaprosiliśmy na nią zespoły, które do tej pory zdobywały „Złote ciupagi”, aby szczególnie uhonorować laureatów tej prestiżowej nagrody. Chcemy także jak najpełniej pokazać dziedzictwo naszego regionu i najlepsze zespoły z Zakopanego, Podhala i innych górskich zakątków Polski. Z niecierpliwością czekamy także na spotkanie z naszymi zagranicznymi gośćmi i bogactwem ich kultury. Festiwal był zawsze wyczekiwanym przez wszystkich świętem. Mam nadzieję, że tak jest również w tym roku, a świętowany wspólnie jubileusz szczególnie zbliży nas do rodzimej tradycji – podkreślił w swojej wypowiedzi Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Okładka programu festiwalowego MFFZG Złote Gody według projektu Stanisława Berbeki.

Jubileuszowy Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. 

Gospodarzami Festiwalu byli: Zespół im. Klimka Bachledy, Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty, Zespół Góralski „Zornica” oraz Parafialny Regionalny Zespół „Giewont”.

Józef Pitoń, zasłużony dla festiwalu MFFZG w Zakopanem został odznaczony Specjalną Nagrodą Burmistrza Miasta Zakopane. Foto: Waldemar SOWIŃSKI

Występy konkursowe oceniło międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej. Po obradach jury przyznało następujące nagrody:

OTE CIUPAGI:

– w kategorii tradycyjnej: „Młode Podhale” (Polska)

– w kategorii artystycznie opracowanej: „Mazantini” (Hiszpania)

 • w kategorii stylizowanej: Anatolian Folklor Foundation” (Turcja)

Zespół „ ANATOLIAN FOLKLOR FOUNDATION” zdobył na festiwalu Złotą Ciupagę w kat. Stylizowanej. Foto: Waldemar SOWIŃSKI

Złota Ciupaga, główna nagroda Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich nadawana jest zwycięskim zespołom w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.  Foto: Ania Navas

SREBRNE CIUPAGI:

– w kategorii tradycyjnej: „Lancova Vas” (Słowenia)

– w kategorii artystycznie opracowanej: polonijny zespół „Ślebodni” (USA)

 • w kategorii stylizowanej: „Matyó Folkdance Ensemble” (Węgry)

 • BRĄZOWE CIUPAGI:

  w kategorii tradycyjnej: „Parchovianka” (Słowacja) oraz „Mystkowianie” (Polska)

  – w kategorii formie artystycznie opracowanej: Plamache” (Bułgaria)

  • w kategorii stylizowanej Brązowej Ciupagi nie przyznano.

  • Zespół „ Dance-Voyage” nie spełnił regulaminowych wymogów dotyczących wieku członków zespołu, dlatego też nie został oceniony. Otrzymał jednak Nagrodę Specjalną Burmistrza Miasta Zakopane i bardzo spodobał się festiwalowej publiczności.

  • WYRÓŻNIENIA W POSTACI PARZENICY GÓRALSKIEJ zdobyły następujące zespoły:

   rale Łąccy” (Polska)

   Lipowianie” (Polska)

   Folklore Studio Etnos” (Macedonia)

   Rangsagar Performing (Indie)

   Valle di Comino” (Włochy)

   Jury przyznało również Nagrodę im. Jeana Roche’a zespołowi „Lancova Vas” (Słowenia).

  • Nagrodę Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego, czyli Ciupagę ze Zbrykadłami akredytowani na festiwal dziennikarze przyznali zespołowi „Ślebodni” z Chicago, USA.

   Z tego zespołu wyłoniony został też drogą plebiscytu „ Gazety Krakowskiej” Najśwarniejszy Góral 2018. Tytuł ten otrzymał przystojny tancerz „ Ślebodnych”, Jan Nowobilski. Najpiękniejszą Góralką 2018 została wybrana 17-letnia Dominika Szołdrowska z polskiego zespołu „ Mystkowianie” . Tuż za nią uplasowała się Wioletta Kobyla z zespołu „ Ślebodni” z USA.

  • Poczęstunek w wiosce festiwalowej. Winem częstują Włosi z zespołu: „ GRUPPO FOLK CIOCIARIO VALLE DI COMINO”. Foto: Ania Navas

  • Na festiwalu nie zabrakło też egzotycznych akcentów. Jedna z tancerek zespołu; „ RANGSAGAR PERFORMING” z górskiego rejonu Gujarat w Indiach. Foto: Waldemar SOWIŃSKI 

  • To był wyjątkowo udany festiwal. Nawet pogoda dopisała. Po ostatnim koncercie festiwalowym mieliśmy okazję podziwiać pokaz sztucznych ogni, które rozświetliły ciemne kontury Tatr. „ Złote Gody” Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przeszły już do historii. Uczestnicy i widzowie zachowali piękne wspomnienia, a organizatorzy myślą już o następnej edycji, która będzie miała miejsce w sierpniu 2019 pod Tatrami. Zakopane serdecznie zaprasza!