Znaczenie bajek

Bajki

 

Baśnie i wszelkiego rodzaju bajki od dawna nazywano literaturą pocieszenia, ponieważ dzięki nim można pokrzepić swoje serce i uczynić świat lepszym.

Bajki Co nam dają bajki

To tu świat realny jest połączony ze światem fikcyjnym, w bajkach przedstawione są ideały ducha i sprawiedliwości, dobro zwycięża zło, zachowany jest porządek moralny, wzorzec kulturowy, można zidentyfikować się z bohaterem i podobnie jak on możemy przezwyciężyć lęk i wszelkie problem.

To właśnie w bajkach człowiek odnajduje swoje marzenia, które są antidotum na trudną dla siebie sytuację i smutną rzeczywistość. Czytając bajki, człowiek doznaje pocieszenia budując nadzieję na lepsze jutro, by wierzyć w to, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odmieni się jego zły los, zwycięży sprawiedliwość, a krzywdy zostaną wyrównywane z nawiązką. Słuchając baśni czy bajek, w ludziach budzi się wiara w siebie i swoją przyszłość. Człowiek uczy się sposobów wyjścia z opresji, rozwija zasoby języka, poznaje metafory, wzbogaca swoje życie wewnętrzne i wnosi w nie atmosferę cudowności. Z czasem nawet zaczyna rozumieć, że pomyślne życie jest dostępne każdemu mimo wielu przeszkód, ale tylko wtedy, gdy nie ucieka się od życiowych zmagań, ale stawia się im czoło. Rzeczywistość kreowana w bajkach związana jest z myśleniem i dlatego łatwiej jest nam zrozumieć reguły, jakie rządzą światem.

 Jesienne dni czytania bajek

Basnie – Pamiętam jak przed wojną mama mi opowiadała wiele bajek, które w przecudowny sposób przenosiły mnie w czarowny świat, pełen nadziei, miłości i spełnionych marzeń. Gdy wybuchła wojna, marazm tragedii ludzkiej splatał się z poszukiwaniem lepszego życia, często niespełnionej nadziei, a przede wszystkim pokoju. Brakowało mi tych wieczornych bajek, cicho szeptanych mi przez mamę do poduszki, w których potrafiłam się rozmarzyć i jak przez różową szybkę patrzyłam na świat- opowiada Janina Adamczyk.

– Dla mnie wykładnikiem naszej postawy społecznej, są bajki Ignacego Krasickiego. Jego trafne postrzeganie świata i ludzkich ułomności, pozwalało w bajkowy sposób przedstawić nam nasze wady narodowe i niejednokrotnie bezmyślność – wtrąca Irmina Ziętek.

– Rozumiem każdą osobę, która mieszka gdzieś daleko w Ameryce, a tu w Polsce pozostała jej rodzina. Zachęcam zatem wszystkich do czytania bajek które niejednokrotnie są inspiracją do pisania wierszy. A także, są one odzwierciedleniem naszej duszy i pragnień. Dla mnie bajki są przypomnieniem lat dziecięcych i tej beztroski, która nie posiada już odbicia we współczesnym świecie. Pozwoliłam sobie na poparcie moich słów wierszem,

 

Wspomnienie                            

 

Wspomnę dziś dawne wieczorne chwile

Gdy świat dzieciństwa otaczał mnie

Z których ten czar dziś wspominam mile

I kiedy smutku dziś ronię łzę

 

Kiedy w ramiona mnie mama brała

I do snu bajek mówiła moc

W piękny świat magii mnie wprowadzała

Czule całując mnie tak co noc

 

To ona pierwsza mi powiedziała

Że tam daleko mój książę śpi

Że dobra wróżka mnie odwiedzała

Chyląc do bajki zamknięte drzwi

 

Pamiętam ojca, jak co noc gładził

Moje warkocze i moją dłoń

On mądre rzeczy mi zawsze prawił

O wolnej Polsce mi mówił on

 

To był czas piękny, co już nie wróci

Który żal w sercu zostawił mi

Świat ten na zawsze mnie już porzucił

I tylko tęskno i smutno mi

 

Jak z mgły wynurza się ojca twarz

Wokół świat smutku, co nas ogarnie

Ten marazm, co dnia porywa nas

Lecz marzeń mych mi nic nie skradnie

 

O matce będę pamiętać bo

Jej czarodziejski świat mną dziś zawładnie

I znów mnie porwie daleko stąd

Mych tęsknot dawnych nikt nie odgadnie

 

Gdy na łóżeczku mym mama siedziała

I bajek mi przybliżała świat

Czuję jak znowu ja jestem mała

I znów mam tylko może sześć lat

 

Zachęcam zatem, do czytania bajek i wierszy, które nie tylko przypomną chwile z dzieciństwa, ale też przeniosą nas w magiczny świat, w którym wszystko dobrze się kończy.

  

Ewa Michałowska- Walkiewicz

[email protected]

Od Redakcji.

Redakcja PN posiada w swoich archiwalnych zbiorach przepięknie ilustrowane wydanie bajek Ignacego Krasickiego. Niedługo rozpoczniemy ich publikację .

 Bajki Krasickiego, jak mówi pani Irmina Ziętek są  naprawdę interesujące. Pomimo,  że były one pisane tak dawno, niektóre z nich oddają obraz teraźniejszości.