MATKA BOŻA BOŁSZOWICKA– koperta
W poniedziałek, 31 maja br., Poczta Polska wprowadza do obiegu kolejne znaczki z serii „Madonny Kresowe”. 4 walory, w nakładzie po 117 tysięcy sztuk każdy, trafią do placówek pocztowych w całym kraju i będą przypominać o poświęceniu oraz oddaniu wiernych i kapłanów z parafii na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.
Autorka projektu, Agnieszka Sancewicz, przedstawiła na znaczkach obrazy z wizerunkami: Matki Bożej Bołszowieckiej (obecnie w kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku), Matki Bożej Mariampolskiej (obecnie w kościele pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu), Matki Bożej Pocieszenia ze Lwowa (obecnie w kościele pw. św. Klemensa M. Dworzaka we Wrocławiu) oraz Matki Bożej Tarnopolskiej (obecnie w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu).
MATKA BOŻA MARIAMPOLSKA-koperta
– Poczta Polska swoją serią przypomina o tradycji i o regionach, w których wciąż żyje oddanie i kult Matki Bożej. Rodacy z dawnych polskich Kresów, którzy zostali zmuszeni po II wojnie światowej do opuszczenia swoich domostw, w tułaczkę w nieznane zabierali cały dobytek, ale też i cenne przedmioty kultu religijnego. Każda z wziętych ze sobą Madonn, była nie tylko zewnętrznym znakiem wiary i przywiązania do Polski, ale również żywym zapisem historii lokalnych społeczności kresowych. Ratowali je przed zniszczeniem zarówno duchowni, jak i zwykli mieszkańcy, nie raz narażając przy tym swoje życie – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
MATKA BOŻA MARIAMPOLSKA-znaczek
W czasie II wojny światowej i kilka lat po niej wielu naszych rodaków z dawnych polskich Kresów: z Podola, Wołynia, Polesia czy Wileńszczyzny, było zmuszonych do opuszczenia swoich domostw i zasiedlenia, tzw. ziem odzyskanych. W niepewną przyszłość zabierali ze sobą to, co najcenniejsze – swoją kulturę, tradycję i wiarę, które w nierozerwalny sposób były związane z rzeźbami i obrazami z Madonnami pochodzącymi z ich dotychczasowych kościołów i cerkwi. Każdy z obrazów przeszedł inną drogę i spotkały go inne losy, jednak wciąż, nierozerwalnie łączy je miejsce pochodzenia.
MATKA BOŻA POCISZENIA-koperta
Do tej pory w serii „Madonny Kresowe” ukazały się: w 2018 roku Matka Boża Królowa Korony Polskiej z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, Matka Boża Łucka z kościoła w Siedlcach, Matka Boża Królowa Korony Polskiej z kościoła w Gryfinie oraz Matka Boża Zbaraska z kościoła w Prałkowcach; w 2016 roku Matka Boża Białokamieńska, Matka Boża Królowa Korony Polskiej – Lewacze, Matka Boża z Fragi i Matka Boża Żółkiewska; w 2014 roku Matka Boża Kochawińska oraz Matka Boża Drohobycka.
MATKA BOŻA POCIESZENIA–znaczek
MATKA BOŻA TARNOPOLSKA–koperta
MATKA BOŻA TARNOPOLSKA–znaczek
O znaczkach:
autor projektów: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 4
wartość: po 4 zł każdy
nakład: po 117 000 sztuk każdego
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 40,5 x 54 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 4 arkusze po 9 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 31 maja 2021 r.