Żołnierze wyklęci

SONY DSC
SONY DSC

Polish News „Na Tropie Wilczym”

Żołnierze Wyklęci lub inaczej Żołnierze Niezłomni, to inaczej polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Jednym słowem był to ruch partyzancki stawiający zbrojny opór sowietyzacji Polski. Toczyli oni bój z bronią w ręku ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

180 tysięcy

Liczbę członków wszystkich organizacji konspiracyjnych szacuje się na 180 tysięcy osób. W ostatnich dniach toczącej się na terenach Polski działaniach II wojny światowej, działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu Józef Franczak posługujący się pseudonimem „Lalek”, zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych na lubelszczyźnie osiemnaście lat po wojnie.

Brak pomocy

Powszechnie się uznaje, że wiele niepodległościowych organizacji upadła na skutek braku pomocy ze Stanów Zjednoczonych i Anglii, co gwarantowała konferencja jałtańska. Na tę patową dla Polski i polskich patriotów sytuację, miało też wpływ sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu, co stwarzało ogólnie rozumianą sytuację, że Polsce pasuje sowietyzacja kraju.

Amnestia

Po masowych ujawnieniach w trakcie powyborczej amnestii, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po roku 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób. Amnestia ta była tylko proformistyczną zagrywką komunistów, wobec Polaków. Ujawnienia się Żołnierzy Wyklętych, doprowadziły do ich aresztowania i skazania na wyroki śmierci.

W dniu 1 marca każdego roku, obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Redakcja Polish News wybrała się aż na Pomorze, by razem z Polskim Wybrzeżem czcić pamięć o Wielkich Polakach, którym komuniści zabronili żyć.

Ewa Michałowska- Walkiewicz