43. Bal Polonaise w Miami, Floryda

 Bal Polonaise organizowany jest, jak zawsze, przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami, FL, powstały w roku 1972 z inicjatywy lady Blanki Rosenstiel i prowadzony przez nią do dziś przy współpracy z innymi oddanymi sprawie członkami zarządu.

Wielki Bal Polonaise odbędzie się już po raz 43. w Miami w sobotę, 7 lutego 2015 roku, o godz. 7 wieczorem, zaś 8 lutego, w niedzielę, o godz. 11 przed południem podany zostanie specjalny brunch dla gości balu.

Po raz drugi z rzędu to wspaniałe wydarzenie będzie miało miejsce nad samym brzegiem oceanu, w pięknym hotelu Eden Roc (4525 Collins Ave, Miami Beach, Fl 33140).
W tym roku bal został przygotowany pod hasłem „Polska zafascynowana Brazylią”, a patronat nad nim objęli ambasador Rzeczypospolitej w Waszyngtonie Ryszard Schnepf i jego małżonka.
Na zaproszenie Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej na bal przybędzie również były prezydent Polski Lech Wałęsa.

Wśród znakomitych gości, którzy zapowiedzieli swoją obecność, będą m.in.: król Rwandy Kigeli V, sułtan Muedzul Lail Tan Kiram, książę Ermias Sahle-Selassie Haile z Etiopii, książę David Bagrationi z Gruzji, markiz Alberto D’ Ornellase de Vasconcellos Jardim, hrabia Antonio De Deus Ramos Ponces De Carvalho. Przybędą także członkowie poszczególnych komitetów organizacyjnych z innych miast na czele z księżną Barbarą Pagowską-Cooper oraz wielu gości z Polski i innych państw świata, gdzie Bal Polonaise zasłynął swoją wyjątkowo udaną formułą.

Bal zostanie zainaugurowany tradycyjnym polonezem, zatańczonym przez członków zarządu Instytutu oraz specjalnych gości. Po uroczystej, wielodaniowej kolacji do tańca przygrywać będzie w brazylijskich rytmach zespół Samba Group pod dyrekcją Paula Gualana oraz orkiestra Dancing by Frank Hubbell.

Nie zabraknie też ciekawych występów artystycznych, zaś w części oficjalnej wieczoru przyznane zostaną prestiżowe nagrody i wyróżnienia kilku znakomitym osobistościom zaproszonym na bal.
W tym roku Złotym Medalem Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej nagrodzony zostanie Andrzej (Andrés) Bukowinski, światowej sławy twórca filmów reklamowych i dokumentalnych.
Specjalna nagroda Lecha Wałęsy, Media Award, przypadnie w udziale Davidowi Ensorowi, znakomitemu dziennikarzowi, wieloletniemu korespondentowi dla stacji telewizyjnych ABC i CNN, obecnemu dyrektorowi Głosu Ameryki.

Nadawana natomiast przez ambasadora Polski w USA nagroda Amicus Poloniae wręczona będzie dr Almie Kadragic, znanej dziennikarce, producentce telewizyjnej oraz założycielce firmy public relations Alcat Communications International.

Więcej informacji na temat działalności Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami oraz Balu Polonaise 2015 można znaleźć (oraz zarezerwować tam miejsca) na stronie internetowej Instytutu: www.ampolinstitute.org, tel. (305) 864 2349.
***
Dr Alma Kadragic
„Amicus Poloniae” Award
Nagroda „Amicus Poloniae” za wyjątkowe zasługi w promowaniu współpracy pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi
Dr Alma Kadragic jest dziennikarką, naukowcem oraz właścicielką firmy public realtions. Jej wybitna kariera zawodowa łączy się z osiągnięciami na szczeblu międzynarodowym.
Urodzona w Budapeszcie na Węgrzech, z rodziców pochodzących z dawnej Jugosławii, Alma Kadragic rozpoczęła swoją długą edukację w Genewie, a kontynuowała w Nowym Jorku, gdzie spędziła część dzieciństwa i młodość.

Po uzyskaniu doktoratu z literatury angielskiej na City University w Nowym Jorku Alma Kadragic współpracowała przez 16 lat ze stacją telewizyjną ABC w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Londynie jako producentka telewizyjna, autorka tekstów, a w latach 1983-1989 jako szefowa biura amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC w Warszawie. Jej prywatna firma, stworzona z zamiarem ułatwienia współpracy między przedsiębiorstwami amerykańskimi a Polską – Alcat Communications International, była jedną z pierwszych w Polsce firm wyspecjalizowanych w public relations.
W roku 2005 dr Alma Kadragic pojechała do Abu Dabi, aby uczyć dziennikarstwa i public relations na Uniwersytecie Zayed. Po 5 latach pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dr Kadragic stworzyła i prowadziła dwa programy dla absolwentów na Uniwersytecie Wollongong w Dubaju: komunikacja w mediach oraz stosunki międzynarodowe.

Dr Kadragic jest autorką dwóch książek: „Public Relations or Promoting Reputations” oraz „Globalizations and Human Rights”. Jest ona także współautorką publikacji na temat prowadzenia przedsiębiorstw rodzinnych na Bliskim Wschodzie, a także dotyczących dziennikarstwa sportowego w USA. Dr Kadragic napisała również wiele artykułów dotyczących znaczenia i roli mediów w społeczeństwie, wolności prasy oraz prowadzenia przedsiębiorstw. Występowała też wielokrotnie z prelekcjami omawiającymi najważniejsze aktualne wydarzenia światowe na międzynarodowych konferencjach. Stworzyła pismo „Middleburg East Educator”, które ma za zadanie wypełnić lukę pomiędzy dziennikarzami czynnie wykonującymi ten zawód a pracownikami akademickimi, którzy go nauczają.

W czerwcu 2013 roku dr Alma Kadragic została odznaczona przez prezydenta Polski Krzyżem Oficerskim za zasługi i całokształt jej pracy dziennikarskiej w Polsce w latach 80. Obecnie dr Kadragic, która także dobrze mówi po polsku, mieszka w Miami, gdzie założyła własne przedsiębiorstwo Alcat Communications International LLC, jak również zasiada w zarządzie wielu organizacji związanych z twórczością artystyczną i teatralną.
***
David Ensor
Lech Walesa Media Award
Nagroda Medialna Lecha Wałęsy za zasługi w szerzeniu wolności i za popularyzowanie historii Polski w mediach światowych
David Ensor został zaprzysiężony jako 28. dyrektor Głosu Ameryki (VOA) 16 czerwca 2011 roku. Zarządza on na tym stanowisku światowym przedsięwzięciem multimedialnym, które nadaje audycje w 45 językach i dociera do około 172 milionów ludzi na całym świecie poprzez radio, telewizję, telefony komórkowe oraz internet.

David Ensor związał się z Głosem Ameryki po wieloletniej karierze w dziennikarstwie i komunikacji medialnej. Był on również uprzednio dyrektorem komunikacji medialnej i dyplomacji przy Ambasadzie USA w Kabulu, w Afganistanie.
Wcześniej, podczas swej kariery zawodowej, w latach 1975-1980, Ensor był reporterem Narodowego Radia Publicznego, pracując nad tematami związanymi z funkcjonowaniem Białego Domu, polityką zagraniczną oraz obroną narodową; w latach 1980-1998 był korespondentem telewizyjnym dla stacji ABC News; a w latach 1998-2006 – korespondentem CNN do spraw bezpieczeństwa narodowego USA.

W 1982 roku stacja ABC News wysłała Davida Ensora do Polski, aby relacjonował wydarzenia ze stanu wojennego, który został narzucony w Polsce przez komunistycznego przywódcę, gen. Wojciecha Jaruzelskiego w celu zniszczenia ruchu Solidarność. Pod przywództwem Lecha Wałęsy Solidarność zwyciężyła komunizm w Polsce, co w rezultacie przyczyniło się do upadku całego systemu sowieckiego. Kiedy polska telewizja państwowa zakazała wywiadu z Lechem Wałęsą podczas jego internowania w czasie stanu wojennego w Polsce z powodu zuchwałego tonu wypowiedzi lidera Solidarności, Ensor zdobył przemyconą z ośrodka dla internowanych taśmę z nagranym wywiadem i przekazał ją światu.

Relacje Davida Ensora z tego i wielu innych międzynarodowych wydarzeń, włącznie z dwoma zamachami stanu i pierwszą wojną czeczeńską, przejawów terroryzmu na Bliskim Wschodzie oraz podróży papieża Jana Pawła II, przyczyniły się do międzynarodowego uznania jego dziennikarstwa. David Ensor był również reporterem wojennym w Bośni, Salwadorze i Afganistanie oraz przemierzył trasę z Jalabadu do Kabulu z załogą czołgu sowieckiego, kiedy to wojska rosyjskie zaczęły wycofywać się z Afganistanu.
Jako korespondent dla CNN, Ensor zrealizował program dokumentalny o powstaniu warszawskim, przedstawiając szczegółowo wydarzenia historyczne tamtego okresu związane z heroiczną walką Armii Krajowej z nazistowskimi Niemcami oraz biernością i brakiem pomocy dla powstańców ze strony wojsk sowieckich, upozycjonowanych na drugim brzegu Wisły, pod Warszawą, w sierpniu 1944 roku. Była to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Polski, kiedy to w nierównej walce z niemieckim okupantem zginęło około 200 tysięcy ludzi, w tym najbardziej wartościowa młodzież stolicy i wielu wybitnych przedstawicieli inteligencji i kultury polskiej. Specjalny program telewizyjny: „Powstanie warszawskie, zapomniani żołnierze II wojny światowej”, wyemitowany po raz pierwszy 6 czerwca 2004 roku (w związku z 60. rocznicą powstania warszawskiego), pokazuje światu, w jaki sposób ludność Warszawy walczyła z hitlerowcami.

David Ensor jest członkiem Amerykańskiej Komisji do Spraw Zagranicznych, mówi biegle po francusku, zna również podstawy polskiego, rosyjskiego i włoskiego. Ensor uzyskał w roku 1974 dyplom z honorami na wydziale Historii Europejskiej Uniwersytetu Berkeley w Kalifornii.
W roku 1984 David poślubił Anitę Luzińską z Warszawy, byłą producentkę telewizyjną dla NBC News. Ślubu udzielił im sam ks. Popiełuszko, kapłan należący do ruchu opozycyjnego w Polsce, który został w późniejszym czasie brutalnie zamordowany przez SB. Państwo Ensorowie są rodzicami dwojga dzieci: Karoliny i Andrzeja.
***
Andrzej (Andrés) Bukowinski
Gold Medal Award
Złoty Medal Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami za całokształt dorobku w dziedzinie tworzenia i produkcji wielokrotnie nagradzanych w Brazylii, Polsce i USA filmów reklamowych i dokumentalnych.
Począwszy od wczesnych lat 60. XX wieku w Argentynie, a później w latach 70. w Brazylii Andrzej Bukowinski zebrał liczne nagrody oraz międzynarodowe dowody uznania za swoją pracę w pionierskiej wówczas dziedzinie, jaką była reklama filmowa.

Wyreżyserował w swojej karierze ponad 3000 filmów reklamowych, a także 300 filmów dokumentalnych. Pozostając aktywnym w tej dziedzinie do dziś słusznie zasłużył sobie na przydomek „Króla Filmów Reklamowych”.

Andrzej Bukowinski urodził się w Warszawie w 1940 roku. Jego ojcem był polski pilot wojskowy, który podczas II wojny światowej przedostał się do Wielkiej Brytanii i służył w RAF. Matka była warszawską farmaceutką.
Kiedy Andrzej miał 9 lat, wyemigrował wraz z rodziną do Argentyny, aby rozpocząć tam nowe życie.
W późniejszym czasie już jako student architektury zajął się reżyserowaniem krótkich filmów reklamowych. Tak zrodziła się jego wielka przygoda z filmem. W roku 1973 wyjechał do Brazylii, gdzie otworzył swoje własne studio filmowe: ABAFILMES. Jego filmowa twórczość reklamowa przyniosła mu światowe uznanie i wiele międzynarodowych nagród w tej dziedzinie.

Podczas swojej wieloletniej kariery Andrzej (Andrés) Bukowinski zdobył aż 25 statuetek Lwa w Cannes (jako wielokrotnie nagradzany uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Zdolności Twórczej). Swoją pierwszą nagrodę otrzymał mając zaledwie 24 lata. Było pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Reklamowych za „Romans w 4L”, na zamówienie firmy samochodowej Renault.
Swojego pierwszego Złotego Lwa w Argentynie Bukowinski otrzymał za reklamę filmową: „Braniff Football”, później zdobył kolejne dwa Złote Lwy w Brazylii za reklamę: „Mężczyzna po czterdziestce” oraz „Mężczyzna sfrustrowany”, stając się tym samym pierwszym reżyserem reklam filmowych na świecie, który zdobył trzy Złote Lwy pod rząd.

Bukowinski jest również aż dwunastokrotnym laureatem najwyższego brazylijskiego odznaczenia w dziedzinie twórczości reklamowej, jaką jest nagroda ” Professional of the Year”, zaś jego praca pt. „Hitler” dla brazylijskiej gazety „Folhe de Sao Paulo” jest uważana za jedną z najlepszych czterdziestu reklam XX wieku.

W roku 1999 Andrzej Bukowinski został nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie reklamy, jaką jest nagroda CLIO z Nowego Jorku. Jako artysta polskiego pochodzenia otrzymał również Wing Award na Polskim Festiwalu Filmowym w Ameryce za całokształt swojej twórczości.
Pod koniec lat 80. Bukowinski nawiązał do swoich polskich korzeni, przyjeżdżając do Polski i ucząc się od nowa języka polskiego. W roku 1999 otrzymał w Polsce Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, a w roku 2006 został uhonorowany nagrodą Tytan oraz Medalem „Gloria Artis” za osiągnięcia w dziedzinie twórczości reklamowej. Obecnie Andrzej Bukowinski wraz z rodziną mieszka na stałe w Brazylii.
Biografia Andrzeja Bukowinskiego “Długa podróż w bardzo krótkim czasie” (w języku polskim) będzie do nabycia na balu i brunchu. Pan Bukowinski złoży na poszczególnych egzemplarzach autografy. Cena – 15 dol. (dochód przeznaczony na Instytut).

W poniedziałek, 9 lutego, w Miami odbędzie się spotkanie z Andrzejem Bukowinskim, autorem najsłynniejszych w Brazylii reklam.

Informacje na ten temat na stronie www.ampolinstitute.org.
Za: http://www.dziennik.com/