„Nie było polskich obozów zagłady, to były obozy zakładane przez Niemców w okupowanej Polsce!”

Brytyjski poseł Daniel Kawczyński podczas debaty w Izbie Gmin o upamiętnieniu ofiar Holokaustu zwrócił uwagę na niepoprawność używania błędnych pojęć typu “polskie obozy zagłady”. 

Podczas przemówienia posła Boba Blackmana, Daniel Kawczyński poprosił o możliwość komentarza, po czym oświadczył: “Czy mógłbym powiedzieć mojemu Honorowemu Koledze, że BBC regularnie nawiązuje do „polskich obozów zagłady”. Czegoś takiego nie było, to były obozy koncentracyjne założone przez Niemców w okupowanej Polsce i myślę, że to jest niezwykle ważne, żebyśmy to wszyscy pamiętali.”

Poseł Kawczyński w dalszej części debaty wypowiedział się jeszcze raz, tym razem na temat chrześcijan ratujących Żydów:

W tym czasie powinniśmy celebrować i czcić pamięć chrześcijan. Brat mojego dziadka, Jan Kawczyński, ukrywał żydowskie rodziny na swojej posiadłości, a kiedy Niemcy się o tym dowiedzieli, to zastrzelili jego córkę, jego żonę, a następnie jego. I uważam, że to bardzo ważny czas, żebyśmy pamiętali o tych chrześcijanach, którzy poświęcili swoje życia aby chronić swoich żydowskich sąsiadów.”

Po tej wypowiedzi inny poseł Partii Konserwatywnej wykrzyknął gratulacje, a posłanka Joan Ryan, reprezentująca dzielnicę Ealing, podziękowała za podjęcie tego ważnego tematu.

Link do wypowiedzi na YouTube: www.youtube.com/watch?v=czxaq-_uTLo&t

Debata odbyła się 18 stycznia 2018 roku w Parlamencie Brytyjskim.

Z wyrazami szacunku,
Chris Prusinski
Poles4Daniel
www.danielkawczynski.pl