Czy w Teksas powie stop zmianom płci u nastolatków?

W najbliższym tygodniu w Teksasie rusza 88. sesja legislacyjna. Podczas tego sezonu obrad rozpatrywane będą ustawy, które mają penalizować operacje korekty płci u dzieci na terenie Stanu Teksas. 
Steve Toth, Reprezentant Stanu Teksas z Houston złożył w listopadzie 2022 r. projekt ustawy House Bill 122. 
Jeśli akt ten zostanie uchwalony, to działalność związana z zabiegami korekty płci nastolatków w Teksasie stanie się przestępstwem drugiego stopnia. Karą byliby zagrożeni lekarze, dokonujący na dzieciach terapii hormonalnych  
lub zabiegów chirurgicznych, związanych z korektą płci. Każdy uzasadniony zarzut mógłby skutkować dla sprawcy orzeczeniem kary w wymiarze do 20 lat pozbawienia wolności. 

Mr S.Toth przedstawił też projekt kolejnej ustawy, bezpośrednio związanej z HB 122. Ustawa House Bill 41 zmierza w kierunku zmian w ubezpieczeniach od odpowiedzialności zawodowej dostawców usług medycznych w przypadkach złamania przepisów prawa. Toth był sponsorem podobnej ustawy w 2021 roku, jednak projekt nigdy nie wyszedł poza prace komisji.
Inni teksańscy prawodawcy, jak rep. Cole Hefner dążą do zrównania procedur, związanych z korektą płci u nieletnich, ze znęcaniem się nad dziećmi. Wówczas karani byliby także rodzice. Byłoby to zgodne z opinią prokuratora generalnego Kena Paxtona, wydaną w lutym ub.r. House Bill 672 Hefnera proponuje kryminalizację w stosunku do czynności obejmujących hamowanie dojrzewania i stosowanie  blokerów hormonalnych w “celu zmiany płci”.

Źródło:

New Texas bills aim to restrict transgender health care in 2023