Domowe wyroby alkoholowe.Część III

Zdarzają się w naszym życiu momenty, kiedy kieliszek dobrej domowej nalewki lub likieru, jest tym, czego nam w danej chwili potrzeba. Te domowe alkohole można śmiało zaliczyć do prawdziwie królewskich trunków. Im dłużej stoją, tym bardziej nabierają szlachetnego smaku i aromatu. Rozgrzeją one zziębniętego, a zniechęconego podniosą na duchu.

 

Nalewki i likiery z cytrusów
Poprzednie edycje zawierały receptury sporządzania domowym sposobem alkoholi bazujących na pomarańczach i cytrynach. Głównym składnikiem nalewek i likierów zamieszczonych poniżej są zestawienia kilku różnych owoców cytrusowych lub opartych na mandarynkach czy grejpfrutach. Te ostatnie odznaczają się charakterystycznym gorzkim smakiem, który doskonale ukrywa moc alkoholu. Warto też wiedzieć, że jeden grejpfrut zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Ale oprócz tej witaminy, którą musimy dostarczać codziennie naszemu organizmowi, w grejpfrutach jest jeszcze A i E, P i PP, beta-karoten i witaminy z grupy B. Ponadto znajduje się w nich potas, wapń, magnez, fosfor i żelazo.

1. Nalewka grejpfrutowa I
Obieramy cienko ze skórki jeden grejpfrut i zalewamy ćwiartką spirytusu lub pół litrem czystej wódki. Trzymamy w zamkniętym naczyniu od czterech do pięciu dni.
Do zlanego znad skórek spirytusu dodajemy szklankę wody przegotowanej z cukrem (1 łyżka stołowa lub więcej w zależności od smaku) i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu przez 4 tygodnie.

2. Nalewka grejpfrutowa II
Do sześciolitrowego słoja lub gąsiorka wkładamy cienko obrane (bez białej warstwy) skórki z 1 grejpfruta i z 1 niewielkiej pomarańczy. Wyciskamy sok z grejpfruta, dodajemy drobno posiekany kawałek laski waniliowej lub zbliżony wagowo cukier waniliowy. Rozpuszczamy w 3 litrach wody 2 szklanki cukru i wlewamy do słoja. Następnie wlewamy 1 litr spirytusu (ok. 90%) i 1 litr czystej 45 procentowej wódki. Słój szczelnie zamykamy i stawiamy na tydzień w ciepłym miejscu. Po upływie terminu przefiltrowujemy zawartość słoja przez bibułkowy filtr do kawy i rozlewamy do butelek, które stawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu. Już po tygodniu leżakowania nalewka nadaje się do picia.
Uwaga: Jeśli używamy cukru waniliowego, to należy go rozpuścić razem z cukrem zwykłym.

3. Nalewka wieloowocowa I
W gorącej wodzie (1 szklanka) rozpuszczamy 1 szklankę cukru i odstawiamy do przestygnięcia. Z jednej pomarańczy i 2 cytryn ścieramy skórkę oraz wyciskamy sok z 2 cytryn, 2 pomarańczy i 1 zielonego grejpfruta. Skórki i sok umieszczamy w dużym słoju, zalewamy 1/2 litra wódki lub ćwiartką spirytusu i wlewamy syrop cukrowy. Zawartość słoja mieszamy i odstawiamy na 24 godziny lub więcej. Po tym czasie zlewamy płyn znad osadu, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Po miesiącu nalewka nadaje się do spożycia.
Uwaga: Jeśli zależy nam na nalewce o dużej mocy, to zwiększamy ilość alkoholu (np. 700 mililitrów wódki lub 350 ml spirytusu).

4. Nalewka wieloowocowa II
Cytrusy (2 pomarańcze, 1 limonka, 2 czerwone i 2 żółte grejpfruty, 2 pomarańcze,) obieramy cienko ze skórek, dzielimy na mniejsze kawałki usuwając błonki i wkładamy do słoja. Z 1 cytryny i 1 limonki wyciskamy sok. Dodajemy 6 goździków i 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej. Zawartość słoja zalewamy spirytusem 70% (500 ml), rumem Bacardi (200 ml) i czystą wódką ok. 40% (200 ml). Mieszamy składniki w słoju, zamykamy szczelnie i odstawiamy na 3 tygodnie, starając się codziennie wstrząsać słojem. Po upływie terminu filtrujemy zlany płyn. Wyciskamy kilka żółtych grejpfrutów, aby otrzymać pół szklanki soku, dolewamy do niego 1 szklankę wody, podgrzewamy i mieszając rozpuszczamy w nim 1 szklankę cukru, schładzamy i wlewamy powoli do przefiltrowanego alkoholu. Całość mieszamy, przelewamy do butelek i odstawiamy w ciemne miejsce na 3 tygodnie.
Uwaga: Cytrusy można zasypać szklanką cukru i użyć do ciasta.

5. Likier mandarynkowy (mandarinetto)
10 mandarynek sparzamy na sicie wrzątkiem, osuszamy, obieramy ze skórek (bez białej warstwy), Obrane skórki przekładamy do słoja. Zalewamy spirytusem o mocy ok. 90% (pół litra) i czystej wódki 40% (pół litra) i dodajemy 1 laskę wanilii. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy na miesiąc, od czasu do czasu nim wstrząsając. Po upływie czasu zawartość słoja cedzimy przez sito. Następnie rozpuszczamy 2 funty cukru w przegotowanej wodzie (półtora litra), studzimy i wlewamy do słoja z alkoholem. Mieszamy i odstawiamy na tydzień. Następnie płyn filtrujemy, rozlewamy do butelek i stawiamy w chłodnym pomieszczeniu w celu dojrzewania.
Uwaga: Do likieru można dodać na jeden litr mały kieliszek koniaku lub winiaku.

6. Likier grejpfrutowy
Trzy grejpfruty obieramy ze skórek, dzielimy na cząstki i drobno kroimy. Dodajemy otartą skórkę z 1 pomarańczy. Owoce i skórkę wkładamy do słoja i zalewamy spirytusem (3/4 litra) o mocy ponad 90%. Zamknięty słój odstawiamy na dwa tygodnie, po czym przecedzamy zawartość słoja przez sito, odciskając nalew łyżką.
W 2 szklankach gorącej wody rozpuszczamy pół łyżeczki kwasku cytrynowego, a następnie dosypujemy 1 funt cukru, mieszając i podgrzewając około 15 minut. Powstałe szumy usuwamy łyżką. Jeśli roztworu jest mniej niż 2 szklanki, dolewamy gorącej wody. Do nalewu grejpfrutowego dodajemy po 3 łyżki rumu i brandy oraz roztwór cukrowy (2 szklanki). Całość mieszamy i uzupełniamy wodą do 2 litrów. Mętny nalew odstawiamy na dziesięć dni celem sklarowania. Przezroczysty płyn zlewamy do naczynia, zaś osad przepuszczamy przez filtr do kawy. Otrzymany alkohol rozlewamy do butelek i stawiamy w chłodnym, ocienionym miejscu.
A. Wietrzyk