Dzieje mydła i mydlarstwa

Dzieje mydła i mydlarstwa

Definicja brudu

Brud, to oczywiście określenie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dotyczą one osadzenia się ich na różnych powierzchniach, a przede wszystkim na ciele ludzkim. Redakcja Polish news wybrała się do Bydgoszczy do tamtejszego Muzeum Mydła, aby zgłębić odwieczny problem człowieka jakim jest brud i jego usuwanie.

Duża ilość zarazków

Obecnie jednym z podstawowych przedmiotów szczególnie brudnych, na którego powierzchni gromadzi się 70 razy więcej zarazków niż na desce klozetowej jest klawiatura komputera. Podstawowymi działaniami, które usuwają nagromadzony tam właśnie brud jest zamiatanie, czyszczenie i mycie na gorąco powierzchni znajdujących się opodal klawiatury. Często używa się zatem w tym celu gorącej wody z dodatkiem detergentów. Najczęściej stosowanym detergentem znanym od lat jest mydło.

Mydło w Średniowieczu

W okresie wieków średnich, mydło było produkowane głównie w Europie, w takich krajach jak w Hiszpanii, Włoszech i Francji. Wytwarzano je pierwotnie z tłuszczów zwierzęcych, ale mydło takie raczej nie miało nęcącego zapachu.

Mydło z Bliskiego Wschodu

Zaś mydło, które importowano z Bliskiego Wschodu miało już przyjemny zapach, który w szczególny sposób zachęcał ludzi do zażywania codziennych kąpieli. Zapach ten posiadało tamtejsze mydło, ponieważ wykonywano je z olejów roślinnych. Potrafiono dodać do ówczesnych mydeł saponinów i flawonów, które dodatkowo zapachniały różne rodzaje mydła nadając im właściwości pieniących. Pamiętać należy, iż początkowo mydła te stanowiły luźną papkę, podobną do dziś znanych nam płynów do kąpieli. Na Bliskim Wschodzie stworzono właśnie pod koniec XIII stulecia, po raz pierwszy twardą kostkę mydła, posiadającą wyjątkowo przyjemną woń. Ponieważ mydło służyło do codziennej toalety ludzkiego ciała, szybko nazwano je toaletowym. Ten jak na owe czasy luksusowy produkt, był produktem exmportowanym w różne miejsca Starego Kontynentu. Był on sprowadzany Szlakiem Jedwabnym nawet do Kraju Środka.

Marsylia stolicą mydlarstwa

Stolicą europejskiego mydlarstwa, była oczywiście francuska Marsylia, gdzie do dziś wytwarzane jest mydło z oliwek, przepięknie pachnące i intensywnie pieniące się. 

Obecnie mydło nie tylko używane jest do codziennych kąpieli, ale też ma ono szerokie zastosowanie do prania delikatnych ubrań, szczególnie niemowlęcych. Dziś znamy jego różne postacie, czyli jest to kostka mydła, płyn mydlany jak również płatki mydlane, najczęściej stosowane do prania ubranek dzieci i alergików.

Dziękujemy Muzeum Mydła w Bydgoszczy za cenną współpracę, aby powstał ten artykuł.

Ewa Michałowska -Walkiewicz