Eurointegracja Na Siłę?

Turek

Turek 3 października 2005 rząd Turcji rozpoczął negocjacje w sprawie przystąpienia twojego kraju do Unii Europejskiej. Czy naród turecki popiera te aspiracje?

Turcja od kilkudziesięciu lat stara się o członkostwo w Unii Europejskiej. Proces ten napotyka jednak szereg poważnych barier. Problemem jest duża liczba mieszkańców Republiki Turcji, napięte stosunki dyplomatyczne między Turcją a Cyprem i Grecją, obawy o utracenie jednolitości kulturowo-religijnej ze strony państw Unii. Turcja przez kilka stuleci prowadziła w Europie krwawą ekspansję połączoną z islamizacją. Jednak po reformach Ataturka, twórcy i pierwszego prezydenta współczesnego państwa tureckiego, sytuacja się zmieniła. W wyniku tych reform „zbliżyliśmy się” wtedy do Europy. Kilka lat temu większość tureckich obywateli chciała akcesji do struktur UE, jednak ostatnio sytuacja jest nieco inna. Turcy są już zmęczeni tą negocjacyjną grą.

Czy Turcy cypryjscy zadowoleni są z członkostwa w Unii?

Sądzę, że tak. Jednak nie można porównywać tej enklawy z krajem macierzystym. Turcja liczy 75 milionów obywateli, zaś populacja turecka na Cyprze wynosi jedynie 5 tysięcy.
 
Uważasz, że duża populacja Twojego kraju jest największym problemem związanym z przystąpieniem Turcji do UE?

Duża liczba ludności mojego kraju nie jest atutem dla Zjednoczonej Europy. Ponadto Turcja jest krajem muzułmańskim. Po przystąpieniu byłaby największym krajem muzułmańskim i jednym z największych krajów Unii w ogóle, tego boi się Europa. Uważam, że gospodarka mojego kraju jest na tyle silna by rozwijać się bez ingerencji Europy. Ponadto nasza bogata kultura w wyniku tego procesu mogłaby znacznie ucierpieć.

A sprawa praw człowieka, UE twierdzi że są łamane.

Turcja to nie Iran, nie ma u nas kary śmierci. Jeśli coś przeskrobiesz to idziesz do więzienia. Tak jak w każdym innym miejscu na świecie. Pod tym względem mój kraj nie różni się od innego kraju europejskiego.

Raporty Komisji Ochrony Praw Człowieka mówią wyraźnie, że dużo jeszcze jest do zrobienia w kwestii przestrzegania praw człowieka by Turcja mogła wstąpić do UE. Nie sądzisz, że Twój kraj robi za mało żeby sprostać tej sprawie?

Nie mogę sobie wyobrazić, żeby mówić o swoim kraju źle.

Tomasz Popowicz