Galeria porcelany na zamku warszawskim

Galeria porcelany na zamku warszawskim

Zamkowa kolekcja

Historia zamkowej kolekcji porcelany to proces żmudnego sprawdzania stanu zachowania kruchych eksponatów, kompletowania serwisów oraz szukania unikatowych wzorów. Otwarcie majowej Galerii Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie jest wydarzeniem, kończącym wieloletni wysiłek gromadzenia bogatej kolekcji, w skład której wchodzą okazy zdobiące niegdyś królewskie stoły.


Rzemiosło

Mieszcząca się w majestatycznych wnętrzach zamkowych galeria porcelany, to pewnego rodzaju hołd dla porcelanowego rzemiosła artystycznego. Rzemiosło to, a właściwie jego wytwory od wieków zachwycają swoim pięknem i precyzją wykonania.

Najcenniejsze wyroby

W Galerii Porcelany eksponowane są najcenniejsze wyroby Królewskiej Manufaktury Porcelany znajdującej się w Miśni. Stanowią one niemal połowę zamkowej kolekcji, ale są one uzupełnione przykładami porcelany dalekowschodniej. Porcelanowe arcydzieła zostały pogrupowane tematycznie i chronologicznie. Razem zestawiono najwcześniej powstałe przykłady kamionki i porcelany böttgerowskiej, naczynia z serwisów do kawy i herbaty zdobione scenkami chinoiserie oraz wzorami dalekowschodnimi w typach Imari oraz Kakiemona, a także są prezentowane zespoły różnorodnych elementów z zastaw stołowych, również zdobionych wzorami zaczerpniętymi z porcelany dalekowschodniej, m.in. „z czerwonymi smokami” czy „z żółtym lwem”. Wśród nich wyróżnić należy kilkanaście naczyń z porcelany miśnieńskiej i dalekowschodniej pochodzących z kolekcji Augusta II.

Europejskie dekoracje

Oddzielnie zaprezentowano porcelanę miśnieńską dekorowaną motywami europejskimi. Szczególnie cenne są elementy serwisów zamówionych przez Augusta III Sasa, niektóre są ze znakami królewskiej cukierni dworskiej. Razem z nimi pokazywane są zespoły elementów z dwóch najsłynniejszych zastaw stołowych: hr. Aleksandra Józefa Sułkowskiego oraz tzw. serwisu łabędziego hr. Henryka Brühla.


Na uwagę zasługuje również prezentowany oddzielnie unikatowy kompletny serwis podróżny z porcelany miśnieńskiej zdobionej chinoiserie w oryginalnym puzdrze z lat 1725–1730 oraz japońska porcelana dekorowana w typie Imari z roku 1700. Jest nimi para wielkich wazonów z pokrywami i zawieszony na ścianie olbrzymi półmisek z kolekcji Augusta II. W Galerii Porcelany można również podziwiać jedyny w Polsce zespół osiemnastu naczyń dekorowanych motywami fantastycznych zwierząt (Fabeltiere), które do wzornictwa porcelany miśnieńskiej wprowadził Adam Friedrich von Löwenfinck, był on najwybitniejszym w historii malarzem porcelany i fajansu.

Aranżacja wystawy

Aranżacja całej ekspozycji nawiązuje do oryginalnych rozwiązań
XVIII-wiecznych gabinetów porcelanowych. Porcelana eksponowana jest w pięciu oryginalnych szafach–witrynach oczywiście holenderskich, pochodzących z roku 1750 oraz na francuskich komodach i stole konsolowym z 1. połowy XVIII wieku. Zabytkowe meble służą nie tylko ekspozycji obiektów z porcelany, ale stanowią one dekorację całej galerii.

Posiadali ją królowie Polski

Wiele prezentowanych w Galerii Porcelany zabytków związanych jest z królami Polski na przykład z dynastii Wettynów, pochodzą one z osobistej kolekcji Augusta II bądź powstały one na jego zamówienie.

Redakcja Polish News bardzo dziękuje za zaproszenie do zamku Królewskiego w Warszawie na tak piękną wystawę.

Ewa Michałowska -Walkiewicz