Historia krzesła

 

Dzień wygodnego siedzenia

Historia krzesła miała swój początek na Krecie. Pierwszą jego formą był kamienny tron. Zasiadał na nim król, zaś jego poddani zazwyczaj stali. Trony z czasem były robione z innych materiałów niż kamień. Wolno stojące krzesło, używane na co dzień w domu pojawiło się dopiero w XVI wieku. W XVIII wieku zaczęto dopracowywać ich wygląd. Sto lat później krzesła dotarły do miejsc pracy, biur i urzędów. A w dniu 28 lutego był obchodzony Dzień Wygodnego Siedzenia.

Krzesło klismos

Jest to rodzaj krzesła zaprojektowanego w starożytnej Grecji w V w.p.n.e. Moda na pojawiła się wiele stuleci później w Europie. Siedzisko pokryte jest zieloną wełną, wypełnioną końskim włosiem. Klismosy malowano w kolorach czarnym i rudym, ze zdobnymi frezami i innymi dekoracjami wzorowanymi na wazach greckich. Aby wygiąć oparcie do tyłu, rzemieślnik złączył w 6 warstwach 21 trójkątnych bloków drewna, układając je jak cegły.

Thomas Chippendale

To jeden z wybitnych ebenitów, czyli stolarzy o wysokim kunszcie technicznym. W jego manufakturze powstawały meble nawiązujące do wielu stylów od rokoko, chińskiego, gotyckiego do palladiańskiego. Zamożni klienci mający zamiłowanie do wyszukanych ozdób bardzo cenili sobie meble Chippendalea. Stopniowo ewolucja jego stylu związana była z zastosowaniem nowego materiału czyli drewna mahoniowego.

 

 

 

Dining Chair, Wright

Frank Lloyd Wright, to znany amerykański architekt. W ciągu swojej kariery zaprojektował przeszło tysiąc budynków. Uważał on, że architektura wnętrza i meble powinny wychodzić z tych samych założeń. Podejście to nazwał Architekturą Organiczną. Jego krzesło jadalniane noszące nazwę Dining Chair, to jedno z sześciu krzeseł, które Frank Lloyd Wright zaprojektował do jadalni domu Warda Willisa w Illinois. Kiedy wszystkie sześć zostało ustawione wokół stołu, ich wysokie tyły wydzieliły nową sferę w pokoju. Wright często używał mebli w ten sposób, aby zredefiniować i zmienić wnętrza.

W domu pani Marty

Pani Marta Pietrusińska z Końskich, posiada pozostawione w spadku krzesło z dziewiętnastego stulecia, które zapoczątkowało jej zamiłowanie do historii tego mebla. W Dniu Wygodnego Siedzenia, pani Marta podzieliła się wiedzą na temat historii krzesła z naszymi Czytelnikami.

Ewa Michałowska- Walkiewicz