Karnawałowe wieczory

Rozmowy i zabawa

Od dawien dawna w czasie karnawału w domach wielu wielmożów polskich, organizowane były tak zwane wesołe wieczory. Ich celem była konsolidacja zaproszonych gości, jak też szeroko pojęta zabawa.

W Wielkopolsce

W pieleszach domu hrabiny Okońskiej, zapraszani byli wszyscy znani w okolicy wyrobnicy pióra, by swoim kunsztem pisarskim rozweselić zebranych gości. Ponieważ był to okres karnawału, spotkania takowe, były suto zakrapiane przednim alkoholem.

Juliusz Kossak „Bal kostiumowo-historyczny w Sukiennicach” (1882)

W regionie Kujaw i Pomorza

W tym regionie organizowane były karnawałowe zabawy na świeżym powietrzu. Znana w okolicy hrabina Prządzińska, zapraszała do swoich lasów okolicznych mieszkańców, by tam palić ogniska i spożywać gorące posiłki. Nie mogło na nich zabraknąć bigosu, maślanej jagnięciny i pieczonki boczkowej. A w czasach zaborów, podczas takich leśnych eskapad, dzielono się ze sobą nowinkami, które opowiadały o naszych powstańczych oddziałach przybliżających nam upragnioną wolność.

U barona Gałki

Gałki to niewielka miejscowość znajdująca się w województwie mazowieckim, należąca do powiatu węgrowskiego wpisana w granice gminy Grębków. Gałki do XVIII stulecia, należały do rodu Gałeckich. W roku 1794 Jan Gałecki zaciągnął się do oddziałów powstańczych Tadeusza Kościuszki, zatem w celu konspiracyjnym, rodzina ta zmieniła swoje nazwisko na Gałka. Po powstaniu listopadowym, Gałkowie rozpierzchli się po całej Polsce, a najwięcej z nich osiadło w regionie Świętego Krzyża. W 1876 roku, w miejscowości Gałki zbudowano murowany dwór według projektu Bolesława Pawła Podczaszyńskiego. Tutaj właśnie, organizowane były tak zwane wieczory modlitewne, których celem było uproszenie Boga, o Wolną Ojczyznę.

Polonia Żałobne wieści –Artur Grottger/ https://commons.wikimedia.org/

Dzisiaj także mamy trudne czasy. Zatem może i my powinniśmy się zbierać na modlitwę, która też ma swoje miejsce w okresie karnawału.

Photo-1:http://zielonykajecik.blogspot.com

Ewa Michałowska – Walkiewicz