KATYŃ I SMOLEŃSK W SERCACH POLAKÓW- ŻYWA LEKCJA HISTORII.

 

Aby godnie go uczcić Polska Szkoła im. Ks. S. Cholewińskiego w Chicago wraz z Zarządem Głównym Związku Podhalan zorganizowała dla uczniów klas starszych Nauczycieli i Rodziców ze wszystkich polskich szkół z południa Chicago niezwykłe spotkanie z P. WIESŁAWEM ADAMCZYKIEM autorem książki, „KIEDY BÓG ODWRÓCIŁ WZROK”

 Będąc dzieckiem jako syn polskiego oficera zamordowanego w Katyniu był zesłany z Rodziną na Syberię. Wraz z Armią gen. W. Andersa przeszedł cały szlak bojowy przez: Iran, Liban, Indie, Egipt, Włochy, aż do Anglii do USA.

Jego osobowość ukształtowało harcerstwo jeszcze w przedwojennej Polsce. Należy do pokolenia, które pisało pamiętniki podtrzymujące wiarę i nadzieję w odzyskanie wolnej Polski.

 Spotkanie to odbyło się 20 kwietnia b.r. w ramach lekcji- w gościnnym Domu Podhalan, z którym nasza szkoła ściśle współpracuje. Jego pomysłodawczynią i prowadzącą była P. Helena Studencka –Sekretarz Generalna ZPPA i twórcza nauczycielka naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycił je poseł PiS-u P. Adam Kwiatkowski, który zabierając głos podkreślił tragiczne, ale bohaterskie dzieje Polski. Wszystkie fotografie fachowo wykonała fotoreporter ZPPA – P. Anna Zalińska.

W czasie przerwy można było poczęstować się kanapkami i ciastem zafundowanymi przez: Dyrekcję, Zarząd Rodziców, z Vice Przewodniczącą– P. Bożeną Mulicą i sponsorów: Dunajec Bakery, Racine Bakery i Restaurację „Szałas”, którym serdecznie dziękujemy.

 Spotkanie autorskie poprzedzone zostało przejmującą prezentację o Katyniu. Wykonali ją uczniowie –harcerze kl. I Liceum naszej szkoły, pod kierunkiem P. Dyrektor- mgr Kingi Kościelniak. Treść i forma tej prezentacji, symboliczne róże, krzyż ze zniczy i „Biały Krzyż” głęboko przemówiły do serc słuchaczy.

Dla młodzieży była to żywa lekcja historii i prawdziwe spotkanie pokoleń, które na pewno pozostanie w pamięci na zawsze.

 Wiktoria Bokun, z-ca Dyrektora Polskiej Szkoły im. Ks. S. Cholewińskiego w Chicago.

Foto: Anna Zalinska