Kawiarnia Literacka Marii Wrzeszczewicz

I będzie radośnie”

Maria Wrzeszczewicz jest bohaterką Kawiarni Literackiej, która miała miejsce w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Prezentowała tam ona swój pierwszy autorski tomik wierszy zatytułowany „ I będzie radośnie”. Redakcja Polish News, również została zaproszona na to niezwykłe spotkanie z literaturą.

Pierwsza w 2023

Była to pierwsza w bieżącym roku Kawiarnia Literacka, która została zorganizowana przez prężnie działającą skarżyską Grupę Literacką „Wiklina”. Zgromadziła ona mnóstwo miłośników literatury, chcących posłuchać wierszy Marii.

Debiutancki tomik

Maria Wrzeszczewicz wydała swój pierwszy tomik wierszy, który błyskawicznie rozszedł się podczas jego promocji na wspomnianej „Kawiarni”. Maria należąca do Grupy Literackiej „Wiklina”, o swoim długim i bogatym w różne przygody życiu, na wspomnianym spotkaniu snuła ciekawe i arcyzabawne opowieści. Maria Wrzeszczewicz jest od wielu lat harcerką. To ona mówi, że harcerzem jest się całe życie, a nie tylko się nim bywa. Gdy wybuchła wojna, liczyła sobie ona wtedy 10 lat. Już wtedy nadrzędnymi wartościami, były dla niej honor i Ojczyzna. W okresie wojny była członkinią Szarych Szeregów. Nosiła wówczas pseudonim „Iśka”. Wartościami harcerskimi dziś zaraża młodych ludzi, którzy chętnie zapraszają ją na spotkania organizowane w szkołach.

Wiersze do szuflady

Początkowo wiersze pisała Maria do przysłowiowej szuflady. Jednak Ela Jach, członkini Grupy Literackiej „Wiklina” namówiła ją aby te piękne i pod każdym względem wyjątkowe jej wiersze, zostały opublikowane w tomiku. Tak o tym wspomina Ela…. „Maria Wrzeszczewicz pisała wiersze od lat, ale wahała się, czy je wydać…. Ten tomik Marii ma wartość terapeutyczną, działa jak tabletka antydepresyjna…. Anna Zakrzewska opiekunka Wikliny podkreśliła, że Maria w piękny sposób potrafi recytować wiersze, co jest prawdziwą sztuką i nie każdy ja posiada.

Magiczna „Kawiarnia”

Na tej magicznej kawiarence, wiersze Marii czytali jej koledzy i koleżanki z „Wikliny”. A byli to Małgorzata Biela, Bożenna Kiełkiewicz, Marzanna Kruk, Ewa Michałowska-Walkiewicz, Tomasz Sekuła, Barbara Obara, Donata Gibaszewska, Mirosław Pardela i Marian Frąk.

Było radośnie i będzie radośnie, z Tobą Mario i twoją poezją.

Ewa Michałowska -Walkiewicz