RMS Titanic/pl.wikipedia.org
KLĄTWA Titanica
Administrator majątku francuskiego odkrywcy, który zginął wraz z innymi w implozji głębinowej łodzi podwodnej Titan, pozwał firmę, która ją zbudowała i wyekspediowała w śmiertelną podróż do wraku Titanica. Pozwaną jest firma OceanGate, następcy prawni jej współzałożyciela Stocktona Rush i inne firmy. Powód domaga się ponad 50 milionów dolarów.
W pozwie załączone są dowody na poparcie twierdzenia, że to Stockton Rush użył włókna węglowego do budowy kadłuba statku, materiału nie zalecanego do stosowania w łodziach podwodnych oraz odmówił certyfikacji, która zapewniłaby zewnętrzną ocenę specjalisty. Gdyby to wykonał, tragedii możnaby uniknąć.
Osoby na pokładzie najprawdopodobniej wiedziały, że nie zdołają się uratować. Amerykanin Stockton Rush i trzy inne osoby zginęły, gdy łódź podwodna, która próbowała dotrzeć do wraku Titanica, implodowała w czerwcu 2023 roku. Jedna z ofiar miała 19 lat.
„Katastrofalna implozja, która pochłonęła życie ofiar, była spowodowana nieostrożnością i zaniedbaniem firmy OceanGate, Rusha i innych. Pozew zarzuca OceanGate i innym zignorowanie ostrzeżeń ekspertów i inżynierów ds. nurkowania głębinowego dotyczących łodzi Titan. Pozew twierdzi, że współczesne komercyjne okręty podwodne z załogą przeznaczone do eksploracji głębinowej są zazwyczaj wykonane z tytanu, ale Rush uważał, że tytan jest ciężki i nakazał wykonanie kadłuba z włókna węglowego. Stockton Rush odmówił również certyfikacji okrętu podwodnego przez DNV, organizacji w branży morskiej wyspecjalizowanej w zakresie bezpieczeństwa.
OceanGate zawiesiła wszelkie operacje eksploracyjne i komercyjne po katastrofie. Zniknięcie okrętu podwodnego 18 czerwca 2023 r. wywołało gorączkowe poszukiwania załogi, a wiele krajów wysłało zasoby, aby pomóc w akcji prowadzonej przez Straż Przybrzeżną Stanów Zjednoczonych. Straż Przybrzeżna ostatecznie poinformowała, że zlokalizowano wrak ze szczątkami osób, które wydobyto na ląd. Titan próbował dotrzeć do wraku Titanica, który znajduje się na dnie Oceanu Atlantyckiego, na głębokości około 12 500 stóp, czyli 2,3 mili. Paul-Henri Nargeolet był doświadczonym nurkiem znanym jako „Mr. Titanic”, a w swojej karierze wykonał 37 nurkowań do słynnego wraku.
Firma OceanGate zatrudniła go, aby pomógł poprowadzić Titana do miejsca wraku, ponieważ go znał. Straż Przybrzeżna powołała Morską Komisję Śledczą w sprawie implozji, aby ustalić jej przyczynę. Publiczne przesłuchanie w tej sprawie zaplanowano na 16 września.
W katastrofie zginęli również brytyjski miliarder Hamish Harding i wybitny pakistański biznesmen Shahzada Dawood oraz jego 19-letni syn Suleman.
Dowody wskazują, że w pewnym momencie załoga wiedziała już, że okręt podwodny ulegnie implozji a oni nie zdołają się uratować.
Włókno węglowe wydaje trzaski pod ciśnieniem, a Rush zainstalował „akustyczny system bezpieczeństwa”, który wykrywałby te trzaski i ostrzegał pilota, jak podano w pozwie.
„Chociaż dokładna przyczyna awarii może nigdy nie zostać ustalona, eksperci zgadzają się, że załoga TITANA wiedziały dokładnie, co się dzieje” — czytamy w pozwie.
Kwota dochodzona w pozwie tytułem odszkodowania nie jest dokładnie znana, dlatego określono ją wstępnie na 50 milionów dolarów.
Źródło: nbc
Smoleńsk/https://pl.wikipedia.org/
Komentarz: w tej sprawie (Titan) biegłym wystarczył 1 rok na zbadanie dowodów i sporządzenie opinii. Natomiast nad opracowaniem podstaw odszkodowania z tytułu katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku zaangażowano komisje, podkomisje i zespoly, a do dnia dzisiejszego (8/8/2024) rezultaty tych badań nikogo nie satysfakcjonują. Nie ma jednego, czytelnego stanowiska biegłych aby powierzyć sądowi rozstrzygnięcie odszkodowań i zadoścuczynienia następcom prawnym 96 ofiar, osób, które wówczas zginęły pod Smoleńskiem.
Info. Chicago, IL. 8/8/2024