pieczętując tym samym niedawne połączenie tych dwóch marek, które wyraźnie zaznaczyły się w historii przemysłu samochodowego po obu stronach Atlantyku.
W wyniku połączenia tych dwóch firm, odwołujących się do tych samych wartości: elegancji, innowacyjnej technologii, barwnej historii oraz chęci zawładnięcia przyszłością, powstała nowa organizacja – coś w rodzaju nowego bohatera dwóch światów, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Należy podkreślić, że tematem przewodnim stoiska Lancii i Chryslera, w dość sugestywny sposób, są dzieci, ich świat, a przede wszystkim marzenia na przyszłość, ponieważ każda marka patrząca w przyszłość powinna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest słuchanie tego, co mają do powiedzenia najmłodsi, którzy kiedyś będą rządzić tym światem. Efektem tego jest niepowtarzalny wystrój, łączący świat dzieci – w szczególności ich ręczne pismo – z najnowszymi trendami mody i kolorami. Ogromne tablice stanowią idealne miejsce do pisania opowiadań, liście na chodniku to podnóżki z wyświetlaczami, a sama droga po prostu zapisana jest kredą. Na ścianach widnieje ręczne pismo małego chłopca, zaś na tabliczce dominują smugi białego i niebieskiego światła. Pisać można o wszystkim – nie ma żadnych ograniczeń dla fantazji.
W Bolonii po raz pierwszy wystawiana jest Ypsilon 2011 Collection, najnowszy model z udanej linii opartej na oryginalnym wzornictwie, misternej ręcznej robocie i luksusie za przystępną cenę, będący wyrazem znanych już i nowych cech wyglądu, które podkreślają rodzinny charakter samochodów Lancia. W końcu o sukcesie samochodu decyduje wynik wygranego zakładu, intuicja w kwestii stylu, wspomagane badaniami najnowszych trendów stylistycznych oraz ciągle nowych potrzeb klientów. Krótko mówiąc, recepta na sukces poddawana jest ocenie najbardziej surowego sędziego, jakim jest czas.
Na salonie samochodowym w Bolonii można podziwiać Lancię Ypsilon 2011 Collection z najlepszym w tej linii wykończeniem Platinum, napędzaną nowym silnikiem o mocy 69 Km, zgodnym z Euro 5, który wyróżnia niski poziom emisji CO2, które wynoszą zaledwie 114 g/km. Silnik ten jest liderem w segmencie pod względem niskiego poziomu emisji i zużycia paliwa. Następny w kolejce, po modnym, miejskim samochodzie Lancii, jest samochód koncepcyjny Lancia Musa 5th Avenue ze specjalnej serii zaprojektowanej w ten sposób, aby wyrazić doznania wzbudzone luksusowymi kosztownościami w samochodzie poprzez zastosowanie najwyższej jakości materiałów do wystroju wnętrza i ponadczasowych kolorów nadwozia. Przykładem tego jest na salonie Musa 5th Avenue, którą wyróżnia nadwozie w dwóch odcieniach (dół ma kolor biały Angelico, natomiast dach samochodu jest czarny) z siedzeniami i deską rozdzielczą wykonaną ze skóry Poltrona Frau® w kolorze kości słoniowej. Ponadto samochód wystawiony na salonie napędzany jest dwupaliwowym silnikiem (benzyna-LPG) zgodnym z Euro 5 o pojemności 1,4 l i mocy 77 KM, co świadczy o uwadze Lancii Automobiles nieustannie skupionej na kwestiach związanych z ochroną środowiska. Objawia się to w badaniach i rozwoju konkretnych rozwiązań, które znajdują się w zasięgu klienta i są już dostępne (LPG to ekologiczne, ekonomiczne i szeroko dostępne paliwo). Należy pamiętać, że gama Lancia LPG, do której zaliczają się modele Musa, Delta i Ypsilon, reprezentuje innowacyjną koncepcję ekologicznego samochodu, ponieważ auta te są luksusowe, ale w przystępnej cenie, przestronne, ale kompaktowe oraz szybkie, ale oszczędne pod względem zużycia paliwa.
W centrum uwagi znajdzie się również Lancia Delta, prezentowana w Bolonii w dwóch wersjach: Hard Black z silnikiem 1,8 Di TurboJet o mocy 200 KM i Platinum z silnikiem 1,4 MultiAir o mocy 140 KM, zgodnym z Euro 5, z systemem Start&Stop w standardzie. Specjalna seria Hard Black ma również do zaoferowania kilka istotnych innowacji w kwestii stylu i produktu. Jednym z ważniejszych jest specjalny, czarny matowy kolor nadwozia: jest to pierwszy samochód nienależący do serii limitowanej, w którym zastosowano ten ekskluzywny lakier, który wymaga długiego procesu lakierowania (ponad 4 godziny na samochód). Model wystawiony na salonie wyposażony jest w silnik 1,8 Di TurboJet o mocy 200 KM połączony z nowoczesną, 6-biegową, automatyczną przekładnią Sportronic, dzięki czemu Lancia Delta osiąga maksymalną prędkość 230 km/h i przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 7,4 sekundy. Samochód ten wyróżnia również niskie zużycie paliwa (7,8 litra na 100 km), obniżony poziom emisji CO2 (185 g/km) oraz zgodność z wymogami normy Euro 5.
Lancia Delta Platinum wyposażona jest w najnowszą jednostkę 1,4 MultiAir Turbo o mocy 140 KM, jeden z najlepszych silników benzynowych na świecie, biorąc pod uwagę stosunek emisji do mocy silnika (zaledwie 132 g/km w cyklu mieszanym). Jest on również najlepszy w swej klasie pod względem zużycia paliwa i dostępności momentu obrotowego w istotnym zakresie mocy ( 5,7 l/100 km w cyklu mieszanym i maksymalny moment obrotowy o wartości 230 Nm przy 1750 obr/min).
Asortyment samochodów na salonie w Bolonii zamykają dwa samochody Chryslera: Chrysler Grand Voyager Limited Edition oraz Chrysler 300C Touring SRT Design. Pierwszy z nich jest autentycznym ucieleśnieniem wolnego od stresu doświadczenia tej amerykańskiej marki. Jest to innowacyjny samochód, który zrewolucjonizował amerykański transport, tworząc w 1983 r. segment minivanów i stając się dla niego punktem odniesienia. Chrysler Grand Voyager, z liczbą 13 milionów egzemplarzy sprzedanych na całym świecie i przy długości 5,14 m, która sprawia, iż jest to największy minivan, jest liderem segmentu pod względem komfortu, wszechstronności i satysfakcji z jazdy. Model wystawiony na salonie to Chrysler Grand Voyager Limited Edition wyposażony w silnik turbodiesel common rail o pojemności 2,8 l i mocy 163 KM, wartości momentu obrotowego 360 Nm, współpracujący z 6-stopniową, automatyczną skrzynią biegów i posiadający system konfiguracji siedzeń Stow En Go z elektrycznie składanym tylnym siedzeniem.
Drugi samochód to Chrysler 300C Touring SRT Design. Sportowego wyglądu jednostce turbodiesel common rail o pojemności 3,0 l i mocy 218 KM montowanej w Chryslerze 300C nadają 20-calowe obręcze kół, kubełkowe siedzenia i detale takie, jak Gran Tourismo. Kubełkowe siedzenia z zamszowymi i skórzanymi wstawkami i logo SRT wyszytym na oparciach, sportowa kierownica oraz ekskluzywne wykończenia z wzorem z włókna węglowego na tapicerce i desce rozdzielczej uzupełniają sportowy wygląd Chryslera Touring SRT Design.
Na koniec, broszury i ulotki dostępne na stoisku pomogą odwiedzającym zapoznać się z produktami FGA Capital, spółki joint venture pomiędzy Fiat Group Automobiles i Crédit Agricole, która specjalizuje się w segmencie motoryzacyjnym. Ta finansowa spółka działa we Włoszech i w Europie, mając na uwadze jeden cel: wspomagać sprzedaż samochodów marki Fiat Group Automobiles i Chrysler, oferując nowoczesne produkty finansowe wprowadzające usługi o wysokiej wartości dodanej przeznaczone dla sieci dealerów, prywatnych klientów oraz firm.