Lato w Lublinie tętni kulturalną energią

Z okazji jubileuszu mieszkańcy mogą spodziewać się specjalnych wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, sportowych, edukacyjnych, ale jak co roku najbardziej wyjątkowym okresem będą wakacje. Wtedy właśnie swoje miejsce mają organizowane z wielkim rozmachem cztery międzynarodowe festiwale kulturalne: Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów oraz Jarmark Jagielloński.

 

Noc Kultury
3/4 czerwca 2017
Czy możliwe są podróże w czasie jak w filmie „O północy w Paryżu”? Wyobraź sobie, że takim wehikułem czasu będzie staromiejska uliczka, której odmieniony wygląd sprawi, że poczujemy się jak w latach 20-tych ubiegłego wieku. Rzeźba z lodu w czerwcową noc? Ogromny trawnik zamiast jezdni przed Bramą Krakowską? Brzmi nieprawdopodobnie, ale Noc Kultury to właśnie takie chwile. To festiwal, który nieustannie zaskakuje i dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów. Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc.

fot. Jakub Bodys – Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival
5-9 lipca 2017
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia prezentuje najoryginalniejszych twórców i nurty w światowej muzyce. Stawia na wysoką jakość artystyczną i unikalność. Nieustannie poszukuje pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją.

W tym roku, przez 5 dni festiwalu, w Lublinie pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów. Na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy najważniejszych przedstawicieli takich gatunków jak chociażby nowa fala, afro-jazz, muzyka elektroniczna, avant-rock czy szeroko pojęte world music. Domeną festiwalu jest też prezentacja najciekawszych zjawisk z obszaru kultury i sztuki krajów Partnerstwa Wschodniego.
Świętując 700lecie Lublina, podczas festiwalu zaprezentujemy jedną z najciekawszych europejskich wytwórni muzycznych, która od lat kształtuje gust muzyczny wielu pokoleń melomanów i jednocześnie stara się promować unikalność artystów wynikającą z ich pochodzenia i reprezentowanych kultur.

Program festiwalu obfituje także w wydarzenia dla fanów ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich Małych Innych Brzmieniach.
Festiwalowi towarzyszy całoroczny cykl koncertowy pn. Strefa Innych Brzmień.

 

fot. Rafał Michałowski – Carnaval Sztukmistrzów 2016 Urban Highline Festival oraz instalacja świetlna Światła

Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival
27-30 lipca 2017
W ostatni weekend lipca szczególnie warto wybrać się na spacer po lubelskim Starym Mieście. Spokojne zazwyczaj uliczki i ciche zaułki zmieniają się wtedy nie do poznania. Nie można oprzeć się wrażeniu, że świat stanął na głowie! Zastane porządki przestają obowiązywać i w każdej chwili możemy nieoczekiwanie znaleźć się w centrum wszechobecnej zabawy. Wszystko za sprawą odbywającego się wtedy Carnavalu Sztukmistrzów – największego i jedynego festiwalu w Polsce prezentującego sztukę teatru, teatru ulicznego, nowego cyrku, klaunady i performansu.

Na ulicach spotkać można artystów żonglujących siekierami, klaunów „porywających” samochody, czy rozśmieszających do łez buskerów. Natomiast kiedy spojrzymy w górę zobaczymy spacerujących ponad głowami highlinerów. Przez cztery dni artyści nowego cyrku z całego świata prezentują swoje niezwykłe umiejętności. Sprawią, że codzienne troski przynajmniej na kilka chwil znikną, lub za pomocą żartu i błazenady dadzą nam do myślenia. Zwrócą uwagę na istotne i aktualne problemy współczesnego świata.

Z Carnavalem Sztukmistrzów nieodłącznie związany jest Urban Highline Festival, czyli największy i jedyny na świecie oficjalny festiwal poświęcony dziedzinie ekwilibrystyki, jaką jest chodzenie po taśmie – slacklining. Lublin jest jedynym miejscem na świecie, gdzie taśmy rozwiesza się wyłącznie w strefie zurbanizowanej, w tym w dużej mierze w zabytkowej części miasta. Highlinerzy mogą z zupełnie nietypowej perspektywy podziwiać najbardziej atrakcyjne lubelskie zabytki, takie jak Wieża Trynitarska, Trybunał Koronny, czy Archikatedra Lubelska. Tylko w 2016 roku w Urban Highline Festival udział wzięło ponad 300 linochodów z całego świata. Podczas festiwalu uczestnicy mieli szansę pokonać 15 taśm o długościach od 15 do ponad 100 m, rozwieszonych na wysokościach od 7 do 40 m. W tym roku ich podniebne spacery podziwiać będzie można również nocą.

fot. Mateusz Borny – Jarmark Jagielloński 2016 Jarmarkowa potańcówka

Jarmark Jagielloński
12-15 sierpnia 2017
Jarmark Jagielloński to festiwal, dzięki któremu możemy poznać różne oblicza kultury tradycyjnej, zarówno te źródłowe, czyli najbardziej autentyczne, jak i współczesne. Bogactwo festiwalu przejawia się w wielu dziedzinach twórczości: muzyce, sztuce, rzemiośle, teatrze. Do współpracy przy Jarmarku zapraszani są artyści działający w lokalnych społecznościach, którzy badają kultury tradycyjne lub kultywują tradycje rodzinne i regionalne.
Jarmark to okazja do poznania działalności artystów poszukujących inspiracji w muzyce wiejskiej, również tworzących jej współczesną odsłonę. W programie znajdziemy liczne koncerty oraz nocne potańcówki, na których królują oberki, mazurki i polki, a do tańca grają wyjątkowe kapele i Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego.
Będąc na Jarmarku Jagiellońskim nie można pominąć modułu rękodzielniczego, gdzie w jednym miejscu spotkamy kilkuset artystów oraz tradycyjnych wytwórców pochodzących z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki prowadzonym przez nich licznym pokazom i warsztatom będziemy mogli zobaczyć, a nawet nauczyć się wykonywania technik i wzorów dziś już zapomnianych.
Swoje miejsce na festiwalu znajdą również dzieci – czeka na nich bowiem Jarmarkowe Podwórko. Każdego roku organizatorzy starają się zaskakiwać najmłodszych uczestników festiwalu, prezentując tradycyjne gry, wykonywane z myślą o dobrej zabawie, ale i edukacji w zakresie sztuki ludowej. Będzie to przestrzeń przyjazna nie tylko dla dzieci, ale całych rodzin.
Skorzystajmy z możliwości poznania wielu kultur w jednym miejscu, wybierając się na ulice Starego Miasta w Lublinie.
Podczas Jarmarku miasto będzie tętniło życiem od rana do nocy. Dajmy się porwać tej pulsacji!

Warsztaty Kultury w Lublinie