Miejscem najbardziej godnym jest Wawel

Wawel

 

Wawel

Wzgórze Wawelskie w Krakowie, na którym znajduje się zamek krolów i Katedra Wawelska

 Para prezydencka zginęła tragicznie wraz z 94 osobami towarzyszacymi w przerażającej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem ( Rosja) w drodze na uroczystości obchodów 70 rocznicy zbrodni w Katyniu.

 

Prezydent Lech Kaczyński będzie pochowany z żoną Marią Kaczyńską z domu Mackiewicz w krypcie Piłsudskiego w Katedrze Wawelskiej w Krakowie. “Całe życie byli razem, nie możemy ich rozłączać” powiedział kardynał Dziwisz.

 

 

 

  

kaczynscy

Foto:http://www.prezydent.pl

Oto jak umotywował tę decyzję Metropolita Krakowski kardynał Stanisław Dziwisz:

 

“Prezydent, który zmarł w warunkach wyjątkowych, po bohatersku możemy powiedzieć, bo leciał do Katynia, by oddać w imieniu całego społeczeństwa hołd męczennikom, żeby mu dać godne miejsce wraz z małżonką do jego wiecznego spoczynku.

Ostatecznie decyzja padła, że tym miejscem najbardziej godnym jest Wawel, ażeby tam spoczął wraz z tymi, którzy zasłużyli się dla dobra naszej ojczyzny, wśród królów, bohaterów, wodzów. W ten sposób rodzina, a także i społeczeństwo chcą go zapisać wśród wybitnych bohaterów naszego narodu, zaliczając go do grona najbardziej zasłużonych dla naszego społeczeństwa ludzi.“

 

“Moim pragnieniem jest aby ten pogrzeb i to miejsce przyczyniło się do zjednoczenia wszystkich ludzi dla dobra naszego społeczeństwa i dla pokoju”.

 

Dziwisz

 

Metropolita Krakowski kardynał Stanisław Dziwisz w Katedrze na Wawelu

 

W niedzielę, 18 kwietnia 2010 w Warszawie odbędzie się część oficjalna ceremonii pożegnania, następnie trumny zostaną przetransportowane specjalnym samolotem do Krakowa. Z lotniska kondukt przyjedzie na Salwator, a następnie na Rynek Główny, gdzie w Kościele Mariackim o godz. 14 odbędzie się uroczysta Msza Św. za dusze zmarłych.

 

Następnie kondukt żałobny przejdzie Droga Królewską na Wawel.

Tam, w Katedrze Wawelskiej ciała prezydenta i jego żony zostaną złożone w Krypcie Piłsudskiego, obok grobowca Marszałka.

 

Ostatni wielki pogrzeb miał miejsce na Wawelu w roku 1993, kiedy to w Krypcie Św. Leonarda złożone zostały prochy generała Władysława Sikorskiego, który zginął tragicznie również w katastrofie lotniczej na Gibraltarem w roku 1943.

 

Według prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Kraków jest przygotowany na tę wielką ceremonię pogrzebową oraz na przyjęcie znakomitych gości z całego świata, którzy pragną oddać hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce.

 

mariacki

 

Wnętrze Kościoła Mariackiego z ołtarzem Wita Stwosza

W Krakowie ma wylądować około 80 samolotów. Swoje przybycie zapowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oraz prezydenci wielu państw eropejskich: Francji, Rosji, Czech, Litwy, Bułgarii, oraz kanclerz Niemiec. Oczekuje się, że do tej grupy dołączą inni przywódcy, którzy mają potwierdzić swoje uczestnictwo w ciągu bieżącego tygodnia.

 

 

Autor: Ania Navas

Foto: Ania Navas