Mikołajki, to świecka nazwa imienin biskupa z Miry Mikołaja, który obdarowywał w tym dniu wszystkich potrzebujących wsparcia ludzi. Zwyczaj ten, jest kultywowany na całym świecie, a czekają na niego nie tylko dzieci.
Zwiastun nadejścia świąt
Uroczystość Świętego Mikołaja, jest czasem wyjątkowym, gdyż zapowiada nadejście świąt Narodzenia Bożej Dzieciny. Aby tradycji stało się zadość, w tym dniu wszyscy obdarowują się prezentami. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze, lub kosmetyki ale są one darami od serca, a przede wszystkim podsycają one kochaną przez wszystkich tradycję.
Już w XVIII wieku
Zwyczaj obdarowywania się prezentami w Polsce, można znaleźć w tekstach literackich pochodzących z osiemnastego stulecia. Pisano zawsze o tym święcie, wiersze i opowiadania. Dzieci wierząc, że i ich domostwa nie ominie święty, pisały do niego listy. Ulubionymi rzeczami, które chciały one dostać od świętego, były malowane jabłka, złocone orzechy, pierniki i lukrowane anglaski.
…daj mi jabłko malowane
słodkie niczym miód od pszczółki
daj rękawice wełniane
daj szaliki i gardułki…
Nazwa tego święta
Nazwa mikołajki, pojawiła się w czasach PRL, na określenie miłej tradycji obdarowywania się w dniu 6 grudnia prezentami. Dziś nazwa ta, obecna jest w szkołach, gdzie uczniowie wymieniają się drobnymi prezentami. W nocy z 5 na 6 grudnia, rodzice podkładają swym pociechom prezenty pod poduszkę, aby te wierzyły, że uczynił to sam Święty Mikołaj. Istnieje wiele legend związanych z tym zwyczajem. Jedna z nich, zapewne o anglosaskim rodowodzie mówi, że dnia 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, Święty Mikołaj zagląda przez szybkę do każdego domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia dzieciom upominek. Jeżeli zaś nie zobaczy żadnych butów lub będą one brudne, zamiast prezentu zostawi on zgniłego ziemniaka.
Jakby nie kultywować tego święta, jest ono czasem bardzo przyjemnym, na które wszyscy z utęsknieniem czekamy.
Ewa Michałowska- Walkiewicz
[email protected]