Najpiękniejsze zwierzę świata
W sztuce światowej, zarówno w rzeźbie jak i też w malarstwie znajdujemy wiele prac artystycznej, w których przewodnim elementem jest koń. Redakcja Polish News, zaproszona została do kieleckiego Teatru, gdzie w centralnym miejscu jako główna dekoracja ustanowiony był właśnie koń.
W literaturze
Także i w literaturze koń zajmuje zaszczytne miejsce. Sztuka i literatura wykorzystująca tak wiele motywów z koniem w roli głównej, wywodzi się z głębokich pokładów mitologicznych ale też i religijnych. Wszystkie one przypisywały koniom ponadnaturalne, wręcz boskie cechy. Koń często utożsamiany był z siłą, wytrzymałością, a także i odwagą.
Białe konie -święte konie
Nie bez znaczenia było też i umaszczenie konia. Białe konie uważano za święte. W zamierzchłych czasach często składano je na ofiarę bogom. Koń czarny utożsamiany był z mitologicznym bogiem deszczu. Niekiedy był on atrybutem boga świata podziemia. W mitologii greckiej koń maści kasztanowej, przynależał do boga wojny Marsa.
Najbliższa istota
Koń jak wiadomo, jest najbliższą człowiekowi istotą ze świata zwierząt. W zwierzęciu tym widziano też cechy ludzkie, takie jak miłość, przywiązanie, urodę i dostojeństwo. Wizerunek konia jest jednym z bardziej rozpowszechnionych motywów w sztuce ludowej.
Święci na koniach
W sztuce ludowej przeważają wizerunki znanych w kościele katolickim świętych na koniach. Trzeba tu wymienić na przykład wiele rzeźb świętego Jerzego na koniu, który zabił smoka. Natomiast święty Hubert jako patron łowów i polowania, tez był często pokazywany na koniu maści gniadej. Wizerunek konia jako siły pociągowej, przedstawiany jest często na pejzażach wiejskich. Na obrazach nawiązujących do Śląska, konie w sztuce przedstawiane są jako siła robocza w kopalniach.
Na Stawie Kunowskim
Pan Jakub Adamek organizuje dla rodziny i znajomych wieczorki, na których śpiewane są znane piosenki o koniach jako o najpiękniejszych zwierzętach świata. Jedną z nich najbardziej ulubioną przez wszystkich, pan Kuba śpiewa grając na gitarze.
...Na prerię szarą spłynął zmrok, po stepach wieje wiatr, rozsiodłał konia stary cowboy, przy ognisku siadł, gdy ogień resztką sił się tlił, dorzucił parę drew, wieczorne mgły niosą jego śpiew. ref.: Co mi tam …
Ewa Michałowska- Walkiewicz
Autorka tekstu w kieleckim Teatrze