Muzeum na Górnym Śląsku

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka miasta. Muzeum to jest zatem instytucją, która od lat gromadzi eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, a także dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki. Tutaj też powstaje Muzeum Koksownictwa, które kiedyś będzie mogło pokazać turystom ten żmudny proces produkcji koksu.

Rok 1910

Początki bytomskiego muzeum sięgają 1910 roku. Wtedy to właśnie miłośnicy dziejów Bytomia, założyli Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne (Beuthener Geschichts- und Museumsverein). Towarzystwo to z biegiem czasu utworzyło lokalne muzeum, w oparciu o depozyty z prywatnych kolekcji kupca Simona Machy i nauczyciela Hansa Bimlera. Ranga tej lokalnej placówki stale wzrastała, co potwierdza fakt, że w 1922 roku powołano na stanowisko referenta osobę, zajmującą się sprawami zabytków archeologicznych dla Prowincji Górnośląskiej. W 1928 roku muzeum zostało przejęte przez samorząd Bytomia.

Otwarcie muzeum w nowym gmachu

Siedziba placówki zmieniała się kilka razy. Zatem w latach 1929-30, zbudowano nowy gmach muzeum, według projektu A. Stütza i H. Hettlera. Z powodu światowego kryzysu ekonomicznego, budynek zrealizowano tylko w połowie. Parter, a także piwnice i skrzydła, zajęły Miejska Kasa Oszczędności oraz Miejska Biblioteka.

Kilka działów

W muzeum funkcjonowało pięć działów merytorycznych takich jak dział: Przyrody, Dziejów Pierwotnych i Prehistorii, Etnografii i Historii Miasta, Etnologii oraz Sztuki, a także Biblioteka Muzealna i archeologiczna pracownia konserwatorska. Ponadto swoją siedzibę miała tu filia Urzędu Ochrony Zabytków Archeologicznych.

Powojenna reaktywacja


Prace zabezpieczające i akcja rewindykacyjna prowadzone od marca 1945 roku przez grupę przedwojennych pracowników Muzeum Śląskiego, pozwoliły na uratowanie oraz dużej części kolekcji. Kolekcje te stały się podstawą do reaktywowania w Bytomiu placówki muzealnej, mającej tradycje i program przedwojennego Muzeum Śląskiego. W dniu 10 maja 1946 roku w Muzeum Śląskim w Bytomiu, zorganizowano pierwszą wystawę poświęconą powstaniom śląskim, a także ekspozycję przyrodniczą, archeologiczną, etnograficzną i galerię malarstwa polskiego.

Z inicjatywy dawnej koksowni

Z inicjatywy Koksowni Bytom, w mieście tym powstaje również Muzeum Koksownictwa. Zaczyna ono skromnie, to znaczy od posiadania sfotografowanych eksponatów na nośnikach elektronicznych. Ale i tak będzie można zobaczyćproces produkcji i gaszenia koksu

Za zdjęcia przyszłego Muzeum Koksownictwa w Bytomiu, Redakcja Polish News dziękuje panu Krzysztofowi Kustrzępie,

Ewa Michałowska -Walkiewicz