Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Śląska sztuka doby średniowiecza

Sztuka śląska z okresu od XIV do XVII stulecia, jest ekspozycją stałą w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Jest ona przedstawiana w nowej aranżacji i klimacie, który jeszcze bardziej oddaje widzowi tamtą epokę.

Ponad 100 dziel

Ekspozycja w Muzeum Piastów w Brzegu, liczy ponad 100 dzieł śląskiej sztuki średniowiecznej, a także sztuki nowożytnej. Jest ona wyposażona w nowoczesne  oświetlenie co jeszcze bardziej sprawia, że emanuje z niej prawdziwość i autentyzm tamtego czasu. Jest to największy w Polsce pokaz dziel malarskich doby wieków średnich. W tym miejscu warto jest podkreślić, iż sztuka śląska dzięki szczególnemu artyzmowi i poziomowi, zyskała sobie uznanie na Starym Kontynencie.

W warsztatach malarskich Śląska

Prezentowane dzieła sztuki gotyckiej, powstały w warsztatach malarskich Śląska w około 1420 roku. Początkowo zdobiły one wnętrza kościołów, pełniąc tam funkcję elementów zdobniczych. Z doby odrodzenia natomiast, pochodzi znakomity zespół obrazów, które we wspomnianych czasach stanowiły część epitafiów.

Ośrodkami sztuki średniowiecznej Śląska były wtedy zazwyczaj klasztory cysterskie. Zatrudniały one wybitnych artystów sprowadzanych z różnych ośrodków Europy.

Co można zobaczyć

Na tej wystawie zatem, można zobaczyć też dzieła wybitnych barokowych rzeźbiarzy takich jak dla przykładu Matthäusa Knote’a, Matthiasa Steinla, Thomasa Weissfelda oraz obrazy wybitnego śląskiego malarza jakim był Michael Lucas Leopold Willmann.

Redakcja Polish News, miała zatem możliwość dzięki wspomnianej wystawie, przeniesienia się w odlegle czasy doby wieków średnich.

Ewa Michałowska- Walkiewicz