Na Świętą Kachnę

  W dniu 25 listopada, co roku obchodzone jest święto Katarzynek. W Polsce, w tym czasie wróżą sobie młodzi ludzie, czy ich przyszłość będzie należała do szczęśliwych. Jak głosi stara legenda, święta Katarzyna zawsze modliła się o młodych chłopców, ponieważ ich los niejednokrotnie łączył się z pójściem na niebezpieczne wyprawy wojenne. Zatem utarło się, iż 25 listopada, powinni wróżyć sobie chłopcy i mężczyźni wolnego stanu.

 Katarzynki na Podlasiu

 Starym zwyczajem w północnej Polsce, w dniu wspomnianej świętej mężczyźni punktualnie o północy obchodzą dookoła po trzy kroć swoje domy, by nasłuchiwać, skąd dochodzić ich będą ujadania psów. Podobno, z tej samej strony spodziewać się oni mogą dziewczyny, która na pewno stanie się ich drugą połówką. 

 Czy parzysta liczba drewienek

 W okolicach Opola, młodzieńcy o godzinie zerowej udają się do szopy, aby wziąć stamtąd naręcze rąbanych drewien. Stary zwyczaj podpowiada, iż gdy będzie to ilość parzysta z całą pewnością, już najbliższej wiosny będą i oni posiadali parę. Gorzej się będzie rzecz się miała, gdy w naręczu szczap, będzie ich nie do pary. Na Kujawach natomiast, wróży się z przyniesionych do domu szczap, wypowiadając sukcesywnie przy ich odliczaniu panienka czy nie. Gdy na ostatnią szczapkę padnie wypowiadane słowo panienka, młody człowiek może mieć pewność, że już niedługo będzie on w stałym związku z wymarzoną ukochaną.

 Słodkie makowce i zawijane kołacze

 Na dzień świętej Katarzyny, patronki młodych, nieżonatych mężczyzn, powinno się piec słodkie makowce lub też zawijane kołacze serowe. Podobno, wspomniana święta uwielbiała te właśnie przysmaki. Często podaje się do stołu owe smakołyki, z konfiturami lub miodem, aby czekanie na partnerkę swojego życia, było czasem przyjemnym.

 Czerwone kokardy

 Starym zwyczajem związanym z obchodami Katarzynek, jest wywiązywanie czerwonych kokard na ogrodzeniu swojego domu, lub też naklejaniu ich na frontowe drzwi. Podobno, tego koloru boi się złe licho, które od takowego domu odejdzie i nie pokrzyżuje ono planów związanych z poszukiwaniem ukochanej osoby.

 Słodkie likiery

 Z dniem 25 listopada, związany jest jeszcze jeden rytuał, przyciągający dobrego partnera. W okolicy Lublina i Łodzi, w tym dniu pije się duże ilości słodkich nalewek i likierów, po których ma się w nocy upojne sny. Gdy w tym czasie przyśni się jakaś osoba, można mieć pewność, że będzie ona naszą drugą połową.

 Dziś już mało pamięta się o dawnych obyczajach katarzynkowych. Jednak warto jest się z nimi bliżej zapoznać, gdyż stanowią one dla nas istotę naszej obyczajowości.

 Ewa Michałowska – Walkiewicz

[email protected]