Zaproszenie pana Witolda
Pan Witold z Pakosławia mazowiecki regionalista i historyk, zaprosił Redakcję Polish News na przepiękny koncert „Mazowsza”, który miał miejsce w Otrębusach na przywitanie Nowego Roku.
Największy zespół ludowy
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, to jeden z największych polskich zespołów artystycznych, który śpiewem i tańcem podtrzymuje polskie tradycje ludowe.
We wsi Otrębusy
Od 1948 roku, siedziba zespołu mieści się we wsi Otrębusy. Jest to Europejskie Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej „Matecznik-Mazowsze”. Swoje istnienie zespół „Mazowsze”, zawdzięcza Tadeuszowi Sygietyńskiemu, który miał ogromną troskę o tradycyjny repertuar ludowy zespołu, oparty na pieśniach wsi mazowieckiej. Założeniem tego zespołu było uchronienie przed zapomnieniem pieśni ludowych, połączonych z ludowymi obyczajami.
W bombardowanej Warszawie
Idea powstania zespołu, była zaintonowana podczas bombardowanej Warszawy, kiedy Tadeusz Sygietyński kompozytor i miłośnik folkloru oraz jego żona Mira Zimińska- Sygietyńska, przysięgli sobie, że jeśli przeżyją wojnę założą zespół, kultywujący tradycje ludowe w pieśniach i tańcach polskich.
Decyzja pani Miry
Mira Zimińska-Sygietyńska porzuciła powojenną karierę aktorki. Był to dla niej okres wielkiego prosperity, a przy okazji życiowego wyzwania, ponieważ za wszelką cenę chciała pomóc mężowi. Tadeusz Sygietyński komponował utwory oparte na oryginalnych tekstach ludowych piosenek, tworząc tym samym początkowy repertuar zespołu. Wraz z zaprzyjaźnionym organistą Henrykiem Wiśniewskim i jego żoną Teresą, szukali w starych wiejskich chatach, jak wyglądał ubiór dawnych kobiet mieszkających na wsi. Była to podstawa stroju, dawnego i współczesnego zespołu „Mazowsze”.
Pod koniec 1948 roku, do pałacu w Otrębusach zaczęły zjeżdżać grupy młodzieży z okolicznych mazowieckich wiosek. Pierwsi członkowie zespołu mieli nie więcej niż 16 lat. Przywozili ze sobą do Otrębusów melodie, oryginalne stroje, a przede wszystkim przywozili ze sobą swój talent. Na Sygietyńskich spoczął obowiązek, utrzymania swoich artystów, dbając o każdy szczegół ich życiowych potrzeb.
Po dwóch latach nieustających prób i ćwiczeń, dnia 6 listopada 1950 roku na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera pierwszego programu zespołu „Mazowsze”. Po warszawskiej premierze, „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata.
Przełomowy rok
Rok 1955, zasnuł cały zespół żałobą po panu Sygietyńskim. Mira Zimińska-Sygietyńska po śmierci męża, przejęła funkcje dyrektora zespołu. To ona uczyniła „Mazowsze” takim, jakim jest on dziś.
Redakcja Polish News, dziękuje panu Witoldowi za zaproszenie na ten cudowny styczniowy spektakl „Mazowsza”.
Ewa Michałowska- Walkiewicz