Na świętą Kaśkę

Geneza święta
Święta Katarzyna ze Sieny, to patronka cnotliwych panien i kawalerów, którzy pragną poznać swoją drugą połowę i w przyszłości wejść z nią w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu wspomnianej świętej, przypadło na okres wieków średnich. Wtedy to, co niektórzy nie szli tego dnia do pracy, a oddawali się błogiej konsumpcji słodkich ciast i ciasteczek, które jak wierzono, wprowadzą ich w sen, który będzie miał charakter wieszczy.

Na Podlasiu
W okolicy miasta Suwałki, znany był zwyczaj topienia w przeręblu bułek z kruszonką. Musiało być ich zawsze nieparzyście. Po wrzuceniu bułek do wody, patrzono na nie czy płyną one pojedynczo, czy niektóre się ze sobą spotykają. Gdy płynęła bułka każda z osobna, oznaczało to pozostanie w ciągu najbliższego roku osobą samotną. Zaś gdy jedna bułka dotknęła drugiej, oznaczało to szybką zmianę stanu cywilnego.

Lukrowane pierniczki
W Warszawie na Saskiej Kępie, obowiązywał zwyczaj spożywania dużej ilości lukrowanych pierników. Zanoszono w dniu 25 listopada przed obraz świętej Katarzyny bukiet pięknych kwiatów i modlono się do niej, aby pozwoliła ona na znalezienie odpowiedniego kandydata na współmałżonka. Po czym, udawano się wraz ze znajomymi do pobliskiej cukierni, by spożyć bardzo dużą ilość wspomnianych piernikowych rarytasów. Sądzono bowiem, że owe pierniki mają magiczną moc, która spowoduje, że we śnie zobaczyć będzie można, swoją drugą połowę.

W regionie Świętego Krzyża
W okolicy Świętego Krzyża, obowiązuje po dziś dzień zwyczaj wypiekania z ciasta drożdżowego miniaturowych ludzików. Gdy ludziki te wysadzano już z pieca, należało im nadać imiona, a następnie podrzucać do góry. Gdy laleczka męska dotknęła w powietrzu laleczkę żeńską, oznaczało to rychłe zamążpójście. Najchętniej takowymi specjałami delektowały się starsze osoby, które po ich spożyciu, przepowiadały przyszłość sobie i swoim bliskim.
Tyle na temat tego pięknego zwyczaju, który tak naprawdę obchodzony jest tylko w Polsce. Trudno nam będzie wypiekać różnego rodzaju słodkie delicje, ale zawsze można je tego dnia kupić w delikatesach. A gdy po ich spożyciu będziemy mieć proroczy sen, to możemy się jedynie cieszyć, że wróżby katarynkowe są aktualne po dziś dzień.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]

Fotografia  Świętej Katarzyny ze Sieny: http://www.sluzew.tercjarze.dominikanie.pl/index.php?p=katarzyna_milosierdzie