Oblęgorek

Pałacyk Henryka Sienkiewicza

Oblęgorek jak pisał o nim noblista, … oczarował mnie zupełnie…Majątek ten został ofiarowany Henrykowi Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 roku, jako uczczenie jubileuszu 25–lecia pracy literackiej. W roku 1956 pałacyk został przekazany przez jego spadkobierców państwu polskiemu, na rzecz utworzenia w nim muzeum. Jego pierwszym kustoszem została synowa literata, pani Zuzanna.

Opodal lasku

Wspomniany pałacyk, usytuowany jest na skarpie opodal lasku. Pisarz traktował go jako letnią rezydencję. Wokół pałacyku, znajduje się piękny ogród urządzony przez znanego wówczas ogrodnika Franciszka Szaniora. Dla ciekawostki należy podkreślić, iż był on twórcą Ogrodu Saskiego. Do pałacyku prowadzi aleja lipowa.

Zatrzymał się tam czas

Na parterze pałacu oblęgorskiego, dokładnie odtworzono mieszkanie Sienkiewicza. Oczywiście możemy tu zobaczyć jego gabinet, salon, jadalnię, palarnię, a nawet pokój, w którym spał. Jest tutaj także piękna galeria portretów rodzinnych, kolekcja broni bliskowschodniej, dary jubileuszowe pisarza oraz jego zdobyczne trofea.

Tam gdzie były pokoje dzieci pisarza

Pierwsze piętro pałacu, gdzie urządzone były pokoje dzieci pisarza, obecnie obejmuje wystawę biograficzno – literacką Henryka Sienkiewicza. Muzeum oblęgorskie, posiada także bibliotekę liczącą ponad 3500 woluminów. Wśród nich znajdują się książki opatrzone osobistym autografem pisarza i jego pieczęcią.

Szesnaste stulecie

Podobno historia Oblęgorka pamięta czasy XVI wieku. Wówczas to Oblęgorek należał do Hieronima Odrowąża. Główny folwark tego majątku stanowił współwłasność Adama Śladkowskiego oraz Katarzyny Wolskiej.
W miarę upływu lat majątek podupadał ekonomicznie. Aby zapobiec całkowitej dewastacji majątku, w roku 1619 stał się on własnością magnackiej rodziny Tarłów. Ale z upływem lat i ta rodzina popadała w długi. Dnia 10 lutego 1883 roku, pani Leontyna Tarłowa sprzedała oblęgorskie włości rejentowi Mieczysławowi Halikowi z Kielc. Kolejnym kupcem Oblęgorka został naród polski, który zakupiony majątek podarował Henrykowi Sienkiewiczowi.

Nazwa tej wsi

Jeśli chodzi o nazwę Oblęgorka, istnieją dwie wersje dotyczące tego zagadnienia. Językoznawca Jan Łoś twierdzi, że był tutaj niegdyś folwark, który nazywał się Objęgorek. Inna wersja nazewnictwa tej miejscowości mówi, że tam właśnie schroniła się ludność oblegana przez nieprzyjaciela. Nigdy wróg nie mógł zniszczyć ani tego miejsca ani uciekinierów tutaj schowanych. Od tego momentu, od oblegania tej miejscowości nazwa jej brzmi Oblęgorek.

W czasie drugiej wojny światowej w oblęgorskim pałacu chronili się partyzanci z grupy Wilka. Za ich ukrywanie rodzina Sienkiewiczów dwukrotnie stanęła w obliczu zagrożenia. Henryk  wraz z żoną został areztowany. Wypuszczono rodzinę Sienkiewiczów z wiezienia dnia 2 lutego 1940 roku. Drugi raz, aresztowani zostali Sienkiewiczowie w czerwcu 1944 roku podejrzewając ich, że pan Henryk jest dowódcą AK.

W styczniu 1945 roku do Oblęgorka wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej.

Redakcja Polish News dziękuje bardzo Dyrekcji tego obiektu, za możliwość jego zwiedzenia i wykonanie zdjęć.

Ewa Michałowska -Walkiewicz